Презентація ."Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів. Що потрібно знати про небезпеку мін та вибухонебезпечних предметів."

Про матеріал
Тема "Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів" на сьогодні є надзвичайно актуальною. Користуючись навчальною платформою офіційного порталу "Асоціація саперів України" мною було створено декілька презентацій в яких міститься важлива навчальна інформація.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів. Що потрібно знати про небезпеку мін та вибухонебезпечних предметів.

Номер слайду 2

Мета заняття: Донести до учнів загальну інформацію про міни і розуміння небезпеки від них для мирного населення та надати їм модель правильної поведінки у разі виявлення загрози.

Номер слайду 3

НАЗЕМНІ МІНИМіна – це вибухонебезпечний пристрій, спрямований на виведення з ладу чи знищення людини, транспорту або будівлі від присутності, близькості або контакту з особою чи транспортним засобом. Потрібно пам’ятати, що міна може поранити, покалічити чи вбити людину, або декілька людей, зруйнувати чи пошкодити транспортний засіб/елементи інфраструктури.

Номер слайду 4

ми розглянемо лише декілька типів мін, які можуть бути прикладами високого рівня небезпеки. 

Номер слайду 5

«НЕГУМАННІ МІНИ»Серед військових є таке визначення, як «негуманні міни». Що ж це за міни? Це саме ті, які не забирають життя, а серйозно калічать людину, лишаючи на все подальше життя згадку про себе. Останні роки війни принесли багато горя та смертей. Також все частіше ми можемо спостерігати у нашому суспільстві людей з інвалідністю, як наслідок військових дій, а також інцидентів, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами. Багатьох з них можна б було уникнути, якби постраждалі були правильно поінформовані щодо різних видів небезпек, цінували своє життя та обирали безпечну поведінку.

Номер слайду 6

УВАГА! ВСІ МІНИ Є ВКРАЙ НЕБЕЗПЕЧНИМИ!

Номер слайду 7

За тактичним призначенням міни поділяються на:протипіхотніпротитранспортні

Номер слайду 8

За ступенем небезпеки:такі, що знешкоджуються;такі, що не знешкоджуються. Якщо більша частина мін не є знешкоджувальними навіть фахівцями з великим досвідом і їх тільки підривають закладним зарядом на місці, можна собі уявити, яку небезпеку вони несуть цивільному населенню у разі будь якої взаємодії з ними.

Номер слайду 9

ПРОТИПІХОТНІ МІНИЗ назви вже можна зробити висновок, що даний тип мін направлений саме проти людини, для того, щоб вбити чи покалічити одну чи декілька осіб. Крім того, завжди пам’ятаймо, що ті, хто встановив міну, зробили все можливе, щоб її не можна було помітити.

Номер слайду 10

Протипіхотна міна (ППМ) Це міна, призначена для того, щоб вибухати від присутності, близькості або контакту з людиною, яка виводить з ладу, калічить або вбиває одну чи більше осіб. Невеликі за розміром. Різні за формою, кольором (зелений, коричневий, світло/темно-коричневий тощо в залежності від оточуючого середовища), матеріалом. Встановлені таким чином, щоб їх не помітили. Часто використовуються з додатковими засобами (розтяжки, дроти, мотузки з риболовними гачками, розкладеними у траві чи перекинутими через гілля дерев, що легко чіпляються за елементи одягу тощо). Не мають терміну придатності (через багато років залишаються чутливими до будь якого впливу та здатними вибухнути).

Номер слайду 11

За характером ураження протипіхотні міни поділяються на дві групи: ФУГАСНІ (основний вражаючий ефект – вибухова хвиля, яка руйнує все на своєму шляху). Встановлюються на ґрунт чи під ґрунт/сніг (візуально не помітні). Спрацьовують від настання на них ногою. Результат – смерть від больового шоку чи втрати крові, або руйнування нижньої частини ноги (стопи). Ураження відбувається вибуховою хвилею, часто супроводжується втратою свідомості. Крім того, висока температура вибухових газів може заподіяти значні опіки нижнім кінцівкам. Протипіхотна фугасна міна «ПМН-2»Особливості міни:​термін бойової роботи міни не обмежений;відноситься до категорії не знешкоджуваних (знешкоджування відбувається тільки підривом міни).

Номер слайду 12

«Пелюстка» Протипіхотна фугасна міна натискної дії ПФМ-1 Встановлюється виключно методом дистанційного мінування на ґрунт. Доставляється до місця касетними боєприпасами, які можуть нести в собі до 320 штук в кожному. За короткий термін часу такими мінами може бути забруднена велика площа території з дуже щільним розміщенням вибухонебезпечних предметів, які невеликі за розміром (біля 12 см) та практично непомітні в густій траві. Матеріал корпусу – пластмаса, радіус ураження – 3 м. Зустріч з такою міною може коштувати людині втратою стопи, а інколи і життя. Завдяки незвичайній формі, що обумовлена аеродинамічними якостями задля розсіювання з повітря, ця маленька міна часто сприймається дітьми як іграшка, що при контакті з нею закінчується дуже плачевно.

Номер слайду 13

ОСКОЛКОВІ (ураження відбувається готовими забійними елементами та уламками корпусу міни). Протипіхотна вистрибуюча осколкова міна кругового ураження «ОЗМ-72» (міна-жаба чи «злюка» – рос.)Міна спрацьовує, коли людина зачіпляється за дротяну розтяжку. Вона вистрибує на висоту 90-110 см від поверхні землі, розривається та розкидає повз себе 2400 забійних елементів (кульки або ролики). В радіусі 25-30 м нічого живого лишитися не може – це називається радіусом суцільного ураження. Але смертоносні осколки можуть летіти на відстань до 300 м та завдавати значної шкоди (вбити чи серйозно поранити людину). Одна така міна одночасно може поразити десятки людей. Особливості міни: Строк бойової роботи міни не обмежений.  Завдяки вистрибуючій дії та дуже великій щільності розповсюдження забійних елементів при її спрацюванні уникнути ураження в радіусі 25-30 м практично не можливо. Дуже висока чутливість зривника робить знешкодження міни вкрай небезпечним.

Номер слайду 14

Протипіхотна міна МОН-50 Протипіхотна осколкова міна спрямованого секторного ураження. Ураження людини (або декільком осіб) завдається готовими забійними елементами (кульки або ролики), які вилітають у напрямі робочої дії міни в секторі по горизонту 54 градуси. Дальність ураження – 50 метрів. Висота сектора поразки від 15 см до 4 м на граничній дальності. Міна в ручну встановлюється на ґрунт чи за допомогою струбцини може кріпитися на дерево або іншу вертикальну поверхню. Може використовуватись як керована – підрив проводиться оператором з пульта управління при появі супротивника в секторі поразки, чи як міна-розтяжка – при зачіпанні тонкого дроту. Міна МОН-50 може бути замаскована гілками дерев та іншою рослинністю вздовж доріг та стежок біля місць ведення бойових дій та знаходження військових позицій. Якщо міна приводиться в дію за допомогою розтяжки (тонкого металевого дроту, який практично не помітний у густій траві та кущах), її називають міною-розтяжкою.

Номер слайду 15

ПРОТИТРАНСПОРТНІ МІНИ ТА ОСОБЛИВОСТІ НЕБЕЗПЕКИПротитранспортні міни призначені для спрацьовування від присутності, близькості або контакту з транспортним засобом. Чому ми використовуємо термін «протитранспортні міни» а не «протитанкові»? Тому що цей термін дає більше розуміння того, що даний вид загрози є небезпечним не тільки для танку, але і для будь якого транспортного засобу вагою більше 150 кг. Інколи водій легкового автомобіля має хибну думку стосовно своєї відносної безпеки (він/вона ж їде не на танку). Тому використання терміну «протитранспортні міни» буде більш доречним і більше відповідає міжнародним стандартам протимінної діяльності.

Номер слайду 16

ЦІКАВО ЗНАТИНа відміну від протипіхотних мін, які були заборонені в 1997 році відповідною конвенцією, використання протитранспортних мін на даний час регулюється, але не заборонене. Згідно сумної статистики Україна у 2016 році зайняла 1-е місце у світі по кількості жертв від протитранспортних мін, випередивши Сирію. Майже чверть світових жертв (24%) інцидентів із протитранспортними мінами припало саме на Україну. На жаль, останнім часом ситуація ще погіршилась.

Номер слайду 17

Особливості протитранспортних мін: Вони більші за розміром, ніж протипіхотні;Як правило, тарілкоподібної форми, колір зелений, коричневий різних відтінків (в залежності від оточуючого середовища);Поріг спрацювання – від 150-200 кг. Деякі з таких мін складно виявити, бо вони містять мінімальну кількість металу.

Номер слайду 18

Виникає питання:    ?    Якщо протитранспортна міна розрахована на велику вагу, чи може вона бути небезпечною для людини, яка важить значно менше?      ?    Чи можна її усунути з дороги, якщо ми її побачили на своєму шляху?Поясніть свою відповідь: Чому або Чому ?ТАКНІ

Номер слайду 19

Відповідь: Коли ми розпочинали розглядати тему «Міни», звертали увагу на те, що міни встановлюються таким чином, щоб їх було важко помітити та знешкодити. Для цього використовується багато способів та всіляких хитрощів. Найбільш розповсюдженими є два варіанти ускладнити, а інколи і зовсім унеможливити процес знешкодження протитранспортних мін:навколо протитранспортної міни можуть бути закладені декілька протипіхотних мін. Таким чином, саперу потрібно бути вкрай обережним та спочатку «розібратися» з протипіхотними мінами для того, щоб дістатися до протитранспортної;протитранспортна міна може бути оздоблена елементами невилучення. Якщо це не передбачено конструктивно, під нею може бути інша міна, яка має розвантажувальну дію, і будь яка спроба зрушити протитранспортну міну з місця призведе до вибуху.  

Номер слайду 20

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:  Якщо десь були виявлені протитранспортні міни, будьте впевнені, – на даній території є і протипіхотні!Міна-сюрприз МС-3 Протипіхотна міна. Міна-сюрприз МС-3 призначена для  використання як пристрій невилучення для протитранспортних та інших мін, що не мають власного подібного пристрою. Крім того, міна може використовуватися як міна-пастка розвантажувальної дії.

Номер слайду 21

Протитранспортна міна ТМ-57 Призначення міни – виведення з ладу гусеничної та колісної техніки супротивника. Встановлюється на ґрунт, під ґрунт, воду чи у сніг вручну або засобами механізації. Особливості міни: Термін бойової роботи міни не обмежений. Чутливість 200-500 кг. У разі довгого знаходження у ґрунті чи воді корпус міни піддається корозії та руйнуванню, від чого чутливість міни зростає до 3-5 кг! До міни може додаватися допоміжний детонатор невитягування (за допомогою гнізда на бічній стінці, закрите заглушкою) чи вона може встановлюватися на недобування за допомогою міни-сюрпризу розвантажувальної дії МС-3 (розглянуто вище) або ж саморобних мін-пасток.

Номер слайду 22

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!!!Не можна наближатися до міни, торкатися чи якимось чином впливати на неї (намагатися пересунути, накрити іншим предметом, залити водою, кидати в неї камінням тощо). Все це може привести до вибуху міни. Мінімальна безпечна відстань від міни – не менше 300 м. Мінімальна безпечна відстань від мінометних мін – не менше 500 м. Мінімальна безпечна відстань від артилерійських боєприпасів – 800 м

Номер слайду 23

У зв’язку із природнім впливом (перебуваючи певний час у ґрунті та воді), міни та вибухо небезпечні предмети, далі ВНП, іржавіють, деформуються, та при їх виявленні можуть бути не схожими на представлені зразки на фото. Але з часом вони не втрачають своєї властивості реагувати на будь який вплив чи контакт та вибухати і залишаються дуже небезпечними. Тому потрібно бути вкрай обережними з незнайомими та підозрілими предметами!

Номер слайду 24

Забороняються: Будь-які спроби самостійного розмінування чи будь-які інші дії з підозрілими предметами. Виявленням, маркуванням та знешкоджуванням мін і вибухонебезпечних предметів мають займатися виключно підготовлені фахівці, які мають відповідний допуск до робіт з розмінування.

Номер слайду 25

Необхідно пам’ятати Необережне поводження із цими предметами (спроби взяти до рук чи перенести, розібрати, здійснити будь який механічний вплив тощо) може призвести до смерті або до значної шкоди здоров’ю та каліцтва людини чи групи людей.

Номер слайду 26

Презентацію створила вчитель Захисту України Чкаловського опорного ліцею. ПЕРШОТРАВНЕВСЬКОЇ ГРОМАДИЛебедин Наталя Володимирівна2022 рік. Матеріали до навчального курсу взяті з навчальної платформи офіційного порталу «Асоціація саперів України»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Дониченко Лариса Євгенівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
29 вересня 2022
Переглядів
1272
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку