9 березня о 18:00Вебінар: Навчаємося не тільки за партою, або рухливі ігри з інтелектуальним навантаженням на уроках суспільного і гуманітарного циклу

Презентація "Найпоширеніші випадки чергування голосних та приголосних звуків

Про матеріал
Мета презентації : на практиці познайомити учнів з явищем чергування звуків у значущих частинах слова; пояснити на практиці найпоширеніші випадки чергування голосних звуків; удосконалити вміння виконувати морфемний аналіз слів; розвивати мислення, пам'ять, увагу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків. Презентація до уроку з української мови 5 клас

Номер слайду 2

Прочитайте пари слів. Назвіть звуки, які в них змінюються. Слово – слів. Школа – шкільний. Нести – ніс. Рука – ручний. Дорога – дорозі – доріжка. Вухо – у вусі – вушко. Ходити – ходжу.

Номер слайду 3

При зміні форми слів та творенні нових слів деякі голосні та приголосні звуки можуть змінювати один одного, тобто ЧЕРГУВАТИСЯ. Наприклад: село – сільський, книга – книзі – книжка. Чергування може відбуватися в:кореннях слів (друг – дружтити); суфіксах (мудрість – мудрості); префіксах (прорвати - прірва); закінченнях (у рідному – у ріднім).

Номер слайду 4

Вправа 1 До кожгого з поданих слів доберіть його форму або спільнокореневе слово, у якому відбувається чергування голосних звуків. Слова записати парами. Літери, що позначають голосні, які чергуються підкресліть. Коса – Сіль – Віск – Річ – Гірка – Кістлявий – Шостий – Щока - кіскасолівоскуречі горакостішістьщічка

Номер слайду 5

Вправа 2 Перепишіть прислів’я, ставлячи подане в дужках слово в потрібній формі. Літеру, що позначає приголосний звук, який при зміні форми слова чергується, підкресліть. У чужій (пасіка) бджіл не розведеш. Добре тому, хто в (дорога), лежить собі на (віз). Град (черепаха) не страшний. Битому (собака) кия не показуй!Малий чобіт під лавкою, зате на (нога) великий. У закритий рот (муха) не влетіти.

Номер слайду 6

У чужій пасіці бджіл не розведеш. Добре тому, хто в дорозі, лежить собі на возі. Град черепасі не страшний. Битому собаці кия не показуй!Малий чобіт під лавкою, зате на нозі великий. У закритий рот мусі не влетіти. Перевірь себе!

Номер слайду 7

Вправа 3 Для самостійного виконання. Перепишіть речення. Після виділених слів запишіть у дужках форму слова або спільнокореневе слово, у якому відбувається чергування звуків. Знов зозулі голос чути в лісі, ластівки звили гніздечко в стрісі (стріха). Ходять лелеки по лузі, ходять лелеки у тузі. Бусел стоїть, мов опудало, сам на одненькій нозі. А по тих травах у тихій тривозі дівчина ходить. Затишно дітям у пазусі казок.

Номер слайду 8

Домашнє завдання. Опрацювати сторінку підручника 127-129; виконати вправу 271, 272* Виписати прислів’я, в яких відбуваються чергування

pptx
Додано
10 січня
Переглядів
3919
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку