Матеріали. Найважливіші природні, штучні та синтетичні матеріали: сировина для їх одержання, синтез, властивості й застосування.
Номер слайду 2
Хімічна технологія – це наука,яка вивчає речовини і процеси їх перетворення на хімічних виробництвах.
Номер слайду 3
Матеріа́л — речовина, або суміш речовин, які використовуються для виготовлення фізичних тіл
Номер слайду 4
Матеріали можуть бути природного походження, наприклад, пісок, деревина, мармур, а також можуть бути створені людиною (цемент, скло, чавун, поліетилен). У сучасному виробництві використовується велике різноманіття природних і штучних матеріалів. Матеріали безпосередньо з яких виробляється продукція називають сировиною.
Номер слайду 5
Фізичні властивості — властивості речовини, які вона проявляє поза хімічною взаємодією: температура плавлення, температура кипіння, в'язкість, густина, розчинність, діелектрична проникність, теплоємність, теплопровідність, електропровідність, абсорбція, колір, міцність, текучість, індуктивність, радіоактивність, гідрофільність і гідрофобність, теплота змочування тощо.
Номер слайду 6
Хімічні властивості — властивості речовин, що стосуються хімічних процесів, тобто це такі властивості, які проявляються в ході хімічної реакції. До хімічних властивостей відноситься здатність реагувати з іншими речовинами, а також схильність до розкладу.
Номер слайду 7
Сировина-це природні мінерали чи добуті промисловим способом речовини,з яких доцільно виготовляти ту чи іншу продукцію..
Номер слайду 8
Класифікація сировини-за походженням: мінеральна,рослинного і тваринного походження;-за хімічним складом:неорганічна і органічна;-за агрегатним станом:тверда,рідка,газоподібна.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Нерудна мінеральна сировина застосовується або у природному стані(пісок,глина,азбест,слюда), або поступає на хімічну переробку (хімічна мінеральна сировина- сульфати,фосфати,хлориди і т.д.
Номер слайду 12
Рослинну або тваринну сировину(деревина,бавовна,олії та жири,молоко,шкіра,шерсть та ін.)переробляють або у продукти харчування(харчова сировина),або у продукти побутового і промислового призначення.
Номер слайду 13
Синтез-Цілеспрямований процес сполучення або об’єднання розрізрених предметів або понять у єдине ціле. Хімічний синтез –процес утворення складних молекул із більш простих. Розрізняють неорганічний і органічний хімічний синтез.
Номер слайду 14
Органічний синтез як технологічний процес-промислове виробництво органічних сполук на основі вуглеводневої сировини(природного газу,нафти,кам’яного вугілля) і продуктів її переробки.
Номер слайду 15
Реакції, на яких базуються синтетичні методи добування органічних речовин. Гідрування або гідрогенізація-це процес приєднання водню. Дегідрування –реакція відщеплення водню. Гідратація – процес приєднання води. Дегідратація – відщеплення молекул води
Номер слайду 16
Галогенування – уведення атомів галогенів у молекулу органічної сполуки. Нітрування –реакція введення до сполуки нітрогрупи. Естерифікація –взаємодія органічної або оксигеновмісної неорганічної кислоти зі спиртом,унаслідок якої утворюються естери.