Нуклеїнові кислоти – біополімери, мономерами яких є нуклеотиди. Молекула нуклеотиду складається: Моносахариду (рибоза або дезоксирибоза)Нітратної основи(А, Г, Ц, Т (У))Залишка ортофосфатної кислоти.
Номер слайду 3
Залежно від виду пентози, що входить до складу нуклеотиду, розрізняють 2 типи нуклеїнових кислот: Дезоксирибонуклеїнову (ДНК)Рибонуклеїнову (РНК)
Номер слайду 4
Типи РНК: Матрична або інформаційна (м. РНК, або іРНК)Транспортна (т. РНК)Рибосомна (р. РНК)
Номер слайду 5
іРНКм. РНКр. РНК
Номер слайду 6
Молекули ДНК у клітинах еукаріотів міститься у ядрі, пластидах і мітохондріях, у прокаріотів –в особливих ділянках цитоплазми. Ервін Чаргафф: (1950-2002) А=Т Г=Ц А+Г=Т+Ц А+Г+Т+Ц=100 Крок спіралі=3,4 нм. Довжина нуклеотида=0,34нм. Мr нуклеотида=345 у.о. Мr амінокислоти=100у.о.
Номер слайду 7
Властивості ДНКМолекули ДНК здатні до : Денатурації Деструкції Ренатурації Реплікації - це процес подвоєння молекули ДНК, який відбувається під контролем ферментів.
Номер слайду 8
Функції ДНК: Кодування спадкової інформаціїЗбереження спадкової інформаціїПередача спадкової інформаціїПроцес переписування інформації з ДНК на РНК називається – транскрипцією(здійснюється у ядрі)Трансляція -синтез білків з амінокислот, що каталізується рибосомою на матриці матричної РНК (м. РНК)
Номер слайду 9
Сукупність генетичної інформації, закодованої в генах певної клітини або цілісного організму, має назву «генотип»Гени поділяються на:структурні (кодують структуру білків і рибонуклеїнових кислот);регуляторні (слугують місцем приєднання ферментів та інших біологічно активних речовин);
Номер слайду 10
АТФ-сполука, яка за своїм складом є нуклеотидом. Молекули АТФ слугують універсальним хімічним акумулятором енергії в клітинах, за їхньої участі відбуваються всі процеси метаболізму.