ФОЛЬКЛОРЦей життєвий матеріал був узятий за основу багатьох творів митця. Здебільшого служив в Україні й, виконуючи різноманітні доручення, нерідко переїжджав з однієї місцевості в іншу. Завдяки цьому Олекса Стороженко добре вивчив життя та побут селянства в Південній Україні, зустрічався з колишніми січовиками, від яких почув перекази та легенди про Запорозьку Січ.
Захоплення. Ретельно займався садівництвом, любив полювати й рибалити. Був енергійною людиною з міцним здоров’ям і силою, за власним свідченням, «згинав двогривенні й носив на гору десять пудів». Багато часу Олекса Стороженко віддавав грі на віолончелі, малював, ліпив і був навіть нагороджений медаллю Академії мистецтв.
СМЕРТЬПомер 18 листопада 1874 р. Між маєтком Тришин і містечком протікала річечка, що витікала з болота, через яку був перекинутий дерев'яний місток. В жовтні 1874 року місток ремонтували, його права частина уже була перестеленою, але, повертаючись пізно ввечері додому, О. Стороженко ступив у темряві на ліву частину містка (за іншими даними випав з двоколки) і впав у холодну воду. ПРИКРА ПРИГОДА
Словникова робота. Характерник – чаклун;Пахолок – підліток;Цільничок – рамка з сотами;Бузівок – однорічне теля;Ялова – корова, яка не дає приплоду;Хура – великий віз;Талій – хвороба, яка вражає худобу;Колодка – старовинний вулик для бджіл;Царина – засіяне поле;Пудофет – ледар, нездара.
Занурення в текст оповідання « Скарб». Отже, ви помітили, що автор порушує ряд надзвичайно важливих морально-етичних проблем. Що ви довідалися про батьків Павлуся?Як ставилася до сина мати? А батько? Чи хотіли б ви, щоб до вас так ставилися батьки? Чому? Чи винен син у смерті матері? Чи переживає він цю втрату? Чи усвідомлює власну вину? Чому не змінився ледачий Павлусь і після смерті матері?