Презентація на дану тему допоможе при вивченні творчості Олександра Олеся, зокрема його драматичного етюду "По дорозі в Казку". Розкриє проблематику та символіку твору.
ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ ДРАМАТИЧНИЙ ЕТЮД «ПО ДОРОЗІ В КАЗКУ»
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Драматургія. У 1914 році вийшла друком збірка Олександра Олеся «Драматичні етюди». У ній вже переважає символістська поетика. Провідні мотиви цієї течії – вічне прагнення людини до кращого, досконалішого життя, туга за сонцем, світлом, «блакитною трояндою» ідеалу й болісне зіткнення цих мрій із суворою, приземленою дійсністю.
Номер слайду 4
Одна з основних тем тогочасної символістської та загальномодерністської літератури – трагічне протистояння непересічної особистості, героя-одинака й сірої, байдужої чи й озлобленої маси. Хто розробляє ці теми? «Мойсей» І. Франко, «Fata morgana» М. Коцюбинський, «Лісова пісня» Леся Українка, «Царівна» О. Кобилянська
Номер слайду 5
«По дорозі в Казку»Символіка твору досить прозора. Народ заблудив у лісі й не може знайти стежки, щоб вийти з темряви на світло. З’являється ВІН – юнак, який береться показати шлях у прекрасну країну Казку. Однак з часом ВІН починає сумніватися у своїх силах. Під впливом сумнівів героя зневірюється і народ. Але автор пропонує не втрачати надію: з’являється хлопчик із Казки й розповідає вмираючому героєві, що там завжди сонце. Хлопчик – символ моральної чистоти і правдивість ідей головного героя. Отже, провідник не помилявся. Перед загибеллю героя поет застерігає духовних лідерів народу не розчаровуватися, а вірити в досяжність ідеалів, бути витривалими й незламними.
Номер слайду 6
Знову ж таки символічно, що єдиним мешканцем Казки є хлопчик – це молоде покоління, для якого «ми будемо йти вперед». Отож знову з’явиться герой, який поведе людей до світла. Важливе значення має також образ Дівчини, вона підкреслює розкол, який відбувся серед людей. Вона – уособлення віри в себе, у власні сили, духовної міцності, символ світлих днів майбутнього.
Номер слайду 7
Письменник порушує традиційну для неоромантизму й символізму тему – народ і провідник на шляху до мети, порятунку. Драматичний етюд (з грецьк. drama – дія, сценічний твір;фр. etude – вивчення, дослідження, нарис) – невеликий за обсягом одноактний віршовий чи прозовий драматичний твір, події якого мають драматичний характер. Автор у драматичному етюді створює філософсько-ліричні настроєві «картинки» життя й виявляє в них загальнолюдські цінності.
Номер слайду 8
Драма «По дорозі в Казку» перегукується з поемою «Мойсей» І. Франка. Зробити порівняльний аналіз {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}«По дорозі в Казку»«Мойсей»ТемаІдея. Якій ідеї підпорядковані дії головного героя?Ставлення юрби до свого поводиря. Чому герой не досягає мети?Чи побачили герої омріяну країну?Який фінал творів?
Номер слайду 9
Найкращі твори Олександра Олеся досі запалюють у душах читачів світлі, піднесені почуття, а тому залишаються живими, актуальними й дієвими. Дивлюсь на пройдену дорогу,І гнів, і жаль мене пече…Але у нашу перемогу. Усе ж я вірю гаряче. Як завтра день угледять люди,Як зійде сонце золоте,Так Україна жити буде,Так наша мрія процвіте.
Номер слайду 10
Домашнє завдання : написати есе на тему «Казка життя людства – марево чи реальність?»Джерельна база: У презентації використані фотоматеріали з Інтернету;Текстовий матеріал взято із підручника Українська література (рівень стандарту) для 10 класу / Олександр Авраменко, Василь Пахаренко. – К.; Грамота. Підготувала : вчитель вечірньої (змінної) школи №20 м. Києва Кошара Т. С.