Опора і рух тварин. Найбільша комаха, яка трапляється на території України, — це жук-олень. Як у всіх жуків, його опорою є міцний зовнішній покрив, що називається зовнішнім скелетом. У рака й краба зовнішній скелет називають панцир. Час від часу тварини скидають зовнішній скелет (линяють). Такі тварини змушені скидати скелет, бо він не розтягується, а тварина росте. Після линяння виростає новий зовнішній скелет, більший за розмірами від попереднього. У равлика виноградного теж є зовнішній скелет — черепашка. Вона захищає тіло тварини, але обмежує його рух. Тож у равлика малорухливий спосіб життя.
Рубрика «ТЕХНОТЕКА»За зразком зовнішнього скелета тварин конструктори створили екзоскелет. Він допомагає рухатися людям, які не можуть ходити самостійно через травми чи хвороби. Також екзоскелет дає змогу збільшити можливості людини: піднімати важкі предмети, довше рухатись і не стомлюватися. Механізм екзоскелета складається із системи важелів, електродвигуна й інших технологічних пристроїв. Екзоскелети використовують у бойових обладунках сучасних солдатів. Він допомагає військовим бути сильними, швидкими й витривалими, без відчутної втоми долати відстані й переносити військове обладнання.
Опора і рух тварин. Багато тварин активно рухаються різними способами: бігають, повзають, стрибають, літають, плавають. У цьому тваринам допомагають органи руху, наприклад кінцівки, плавці. Так, кінь, гепард, собака швидко бігають завдяки довгим кінцівкам з розвиненими м’язами. Рухатись у воді крокодилу допомагає хвіст, а рибам — плавці. Птахи й метелики використовують крила для польоту. У павуків, комах і раків є ходильні ноги, завдяки яким вони рухаються. А от у равлика одна широка нога. Тому повзає равлик неспішно. Слиз, що виділяється на нозі під час руху равлика, зменшує тертя і полегшує повзання по різних поверхнях. Шкіра риб також виділяє слиз, що допомагає зменшувати тертя під час плавання. Без ніг, крил і плавців рухаються змії. Їхнє повзання забезпечують кілька тисяч добре розвинених м’язів. Восьминіг має вісім щупалець, за допомогою яких може плавати і «ходити» по дну водойми.