Тема: Органи чуття, їх значення.
Мета: сформувати поняття про особливості органів чуття у тварин різних груп та їхню роль у житті тварин ; - розвивати уяву, пам’ять, пізнавальний інтерес ; - виховувати культуру спілкування .
Тема : Органи чуття їх значення Підготувала:вчитель біолдогії та екологіїЛипчанського ЗЗСО І-ІІІ ст. Чопей Н.І.
Номер слайду 2
Епіграф. А нюх, як у собаки, а зір, як у орла … (з дитячого мультфільму )
Номер слайду 3
Мета: -- сформувати поняття про особливості органів чуття у тварин різних груп та їхню роль у житті тварин ; -- розвивати уяву , пам’ять , пізнавальний інтерес ; -- виховувати культуру спілкування .
Номер слайду 4
Основні поняття :подразник, рецептори, подразливість, рефлекс, прості очі, складні очі (фасет-кові) , бічна лінія, слухові кісточки, ехолокація.
Номер слайду 5
План1. Що таке подразливість?2. Органи чуття у безхребетних тварин.3. Органи чуття у хордових тварин.
Номер слайду 6
Подразливість – це певна реакція клітини (організму) на той чи інший чинник (подразник) довкілля. Рецептори – це особливі чутливі нервові утвори у тварин і людини, які сприймають і перетворюють подразники зовнішнього та внутрішнього середовища на нервові імпульси.
Номер слайду 7
Рецептори. Механорецептори(органи слуху, рівноваги, шкіри, опорно-рухового апарату, внутрішніх органів тощо). Хеморецептори (рецептори смаку, нюху). Фоторецептори(орган зору). Терморецептори(розташовані в шкірі та внутрішніх органах).
Номер слайду 8
Реакцію організму у відповідь на подразнення, що відбувається за участі нервової системи, називають рефлексом. Прості очі– мають одну лінзу. Складні або фасеткові – утворені великою кількістю вічок, які щільно прилягають одне до одного.
Номер слайду 9
У медуз є органи рівноваги та зору Орган рівноваги медузи: 1 – нерв; 2 – крис-талики неорганічної речо-вини; 3 – клітини із чутли-вими волосками132
Номер слайду 10
У членистоногих (органи зору, дотику, хімічного чуття, слуху, рівноваги та ін.ш.). Органи чуття членистоногих: 1 – прості очі павука (а) і складні очі рака-богомола(до їхнього складу входить багато простих очей; до того ж вони розділені на три частини,кожна з яких функціонує незалежно, (б); 2 – пірчасті вусики самця метелика.аб
У риб: (органи зору, слуху, рівноваги, нюху, смаку, бічна лінія).
Номер слайду 14
У амфібій: (бічна лінія (у пуголовків), органи зору, слуху, рівноваги, смаку).
Номер слайду 15
У рептилій: ( органи зору, дотику, слуху, рівноваги, нюху, смаку тощо).
Номер слайду 16
У птахів: (органи зору, слуху, рівноваги). Поле зору хижого птаха
Номер слайду 17
У ссавців: (органи зору, слуху, нюху, дотику, смаку, рівноваги).
Номер слайду 18
Орган слуху у ссавців. Будова внутрішнього вуха ссавця: 1 – молоточок; 2 –коваделко;3 – стремінце; 4 – барабанна перетинка1234
Номер слайду 19
Ехолокація– здатність тварин видавати звукові сигнали (пере-важно високої частоти) і вловлювати їх органами слуху після того, як ті відбиваються від перешкод . Схема дії ехолокації кажана
Номер слайду 20
Перевірте свої знання1. Що таке рецептор?2. Як поділяють рецептори за типом подразнення, яке вони сприймають ?3. Які особливості будови органа слуху в ссавців?4. Які особливості будови та функціонування складних очей членистоногих?5. Що таке ехолокація?
Номер слайду 21
Вправа «Шерлок Холмс»1. Подумайте й задайте питання один одному .2. Обміняйтеся запитаннями .