Аналіз прислів’я: «Краще жити бджолою, ніж умерти метеликом» «Пташка красна своїм пір’ям, а людина – своїм знанням» «У словах будь як черепаха, а в справах – швидше за птаха» Запитання: - «Які особливості природних явищ, рослин і тварин підмічено в прислів’ях?» - «Із якими якостями людини вони співвідносяться?» - «Чи можна стверджувати, що людина вчиться у природи?»
Джон Кітс «Про коника та цвіркуна» Йоганн Вольфган Ґете «Нічна пісня подорожнього» Генріх Гейне «Задзвени із глибини…» Лі Бо «Печаль на яшмовому ганку», «Призахідне сонце навіює думки про гори», «Сосна біля південної галереї» Ду Фу «Пісня про хліб і шовк», «Весняний краєвид» Сприймання природи як цілісної системи, усвідомлення тісного взаємозв’язку між людиною і навколишнім середовищем, розуміння краси природи та її благотворного впливу на людину Поезія окреслює стосунки природи і людини Мацуо Басьо. Хайку.
Громадянська відповідальність Формування відповідального члена громади та суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства, а також – виховання національно свідомої особистості, яка спирається у своїй діяльності на культурні традиції і вектори розвитку суспільства.
. Мета вправи: Розкрити проблему сучасного рабства, формувати повагу до прав людини і розуміння відповідальності, яка з цим пов’язана, акцентувати увагу на відповідальності громадян – дотримання закону. Очікуваний результат від учня: усвідомлює роль знань та особистої ініціативи у подоланні життєвих перешкод, повагу до прав людини і розуміння відповідальності, яка з цим пов’язана, виявляє нетерпимість до дискримінації, расизму тощо.
Підсумок Орієнтація на розуміння учнями, що заборона рабства і примусової праці є одним із «абсолютних прав»; усвідомлення особистої відповідальності й причетності до суспільних проблем та відповідальності держави за порушення прав людини; знання, як у сучасному світі можна протидіяти рабству та примусовій праці, у тому числі дитячій праці; проведення паралелі з твором, де автор виступає проти рабства чорношкірих африканців колонізаторами та їхніми ж, ворожими племенами.
Мета вправи: орієнтувати на розуміння, що почуття відповідальності за свою діяльність та її результати дає змогу адекватно й об’єктивно оцінювати себе як частинку суспільства, як соціального діяча та громадянина. Очікуваний результат від учня: прогнозує загрози, пов’язані з науково-технічним прогресом; усвідомлює особисту роль та відповідальність за майбутнє.
Підсумок Орієнтація учасників на розуміння того, що майбутнє не є визначеним, це те, що ми робимо та за що маємо нести відповідальність, у тому числі навчитися поводитися з власними знаннями, зберегти планету для наступних поколінь; від того, як використовуються практично наукові досягнення, залежить майбутнє людства.
Мета вправи: сформувати розуміння взаємозв’язку між обов’язками та відповідальністю; підвищити обізнаність учнів стосовно відповідальності у професійній діяльності. Очікуваний результат від учня: розмірковує про відповідальність як термін, що пов’язаний з людьми, об’єктами та завданнями; усвідомлює зв’язок між обов’язками та відповідальністю; розуміє особисту відповідальність перед людьми.
Підсумок Орієнтація на усвідомлення того, що відповідальність – одна з найголовніших цінностей у житті; від буденного життя до вибору професії важливим є розуміння рівня обов’язків та відповідальності. Проведення паралелі з твором, автору якого важливіше всього було знайти способи захистити кращі якості в людині – природність, справедливість, відповідальність за свої вчинки.
У багатьох творах О. Бальзака однією з головних тем є широке, розгорнуте зображення буржуазно-дворянського суспільства і влади грошей в ньому В повісті «Гобсек» письменник детально описує механізм позичання грошей, поняття відсотків, кредиту, вексельних зобовязань, тобто все те, що актуально і для нашого часу. Паралельно у творі вирішуються і морально-етичні проблеми
Тест «Чи володієте ви позитивним мисленням?» Дайте відповіді на запитання. Варіанти відповідей: «так», «сумніваюсь», «ні». За кожну відповідь «так» поставте собі 2 бали, якщо ви сумніваєтесь - 1 бал, за відповідь «ні» - 0 балів. 1.Чи відчуваєте ви себе молодшим за свій вік? 2. Ви достатньо самовпевнена людина? 3. Вас пригнічує робота з примусу? 4. Вас надихає класична музика? 5. Ви проти ідеї усамітнення? 6. У вас немає комплексу неповноцінності? 7. Іноді вам здається, що все можливо зробити? 8. Часто вам притаманний ентузіазм? 9. Чи можете ви змінити невдалий хід подій? 10. Чи достатньо ви наполегливі у досягненні своєї мети? 11.Чи вважають вас люди енергійною людиною? 12. У вас рідко бувають депресивні думки? 13. Ви часто змінюєте свої захоплення? 14. Чи часто ви буваєте задоволені собою? 15. Чи легко ви сприймаєте черговий виклик долі?
Якщо сума ваших відповідей становить більше 17 балів, то ви володієте позитивним мисленням. Це гарний результат, оскільки у вас є всі шанси бути щасливою людиною. Не забувайте, що доля посміхається тим людям, які мають добрі наміри та наполегливо працюють над собою. Якщо ви набрали менше 17 балів, вам варто переосмислити свої погляди на життя та оточуючий вас світ. Треба навчитися боротись зі своїми негативними емоціями. Тоді фортуна посміхнеться вам, ви станете справжнім оптимістом, впевненим у собі.