Дитячі садки можуть відвідувати діти від 3 до 6 років. Річна дошкільна підготовка є обов'язковою для всіх дітей, а ось відвідування садка дітьми віку 3-5 років залежить тільки від рішення батьків. Більшість польських дитсадків є муніципальними. Освіта в них знаходиться на дуже високому рівні, оскільки держава величезну увагу приділяє цій сфері
Польська шкільна освіта вважається однією з найякісніших в Східній Європі. Вона поділена на два рівні: початкова школа і середня школа. Початкова освіта триває 6 років і є безкоштовною для усіх учнів. Навчання починається з нульового класу (перший рік у школі), завданням якого є підготовка дітей до основного навчання. Діти вчаться спілкуватися між собою, вивчають арифметику і основу природничих наук. В кінці 6-го класу діти здають тестування, воно має інформативний характер.
Після закінчення початкової школи дітей переводять до середньої школи. У Польщі таких шкіл є декілька типів:·Молодші класи середньої школи (обов’язкові для всіх дітей)- трирічне навчання в гімназії (gimnazjum). Учні здають зовнішній стандартний іспит, який дає можливість продовжити навчання в старших класах і є обов’язковим для всіх учнів. За результатами цих іспитів приймається рішення, де учень може продовжити своє навчання: в коледжі, ліцеї чи професійно-технічному училищі.
·Старші класи середньої школи- 3 класи ліцею, після закінчення випускник здає випускний іспит і отримує атестат зрілості. Іспити проходять в два етапи: внутрішні іспити в школі та іспит незалежної комісії. - 3 класи професійної школи, після закінчення випускник отримує диплом, який підтверджує присвоїну їм професійну кваліфікацію. - 4 роки навчання в технікумі , випускники можуть здати екзамен для отримання атестату зрілості, а також, разом з ним, отримати професійну кваліфікацію.
Випускники польських коледжів та університетів можуть отримати наступні ступені:·бакалавра (BA, licencjat) — тривалість навчання 3-3,5 роки;·бакалавра (BSc, inzynier) - тривалість навчання 3,5-4 роки за технічними, економічними чи сільськогосподарськими напрямками;·магістра (MA, MSc, magister) або ідентичний степінь (магістр мистецтв, магістр інженерної справи, магістр архітектури, лікар, зубний хірург, ветеринар тривалість навчання 5-6 років в унівеситеті). MSc можна отримати після отримання бакалавра, тривалість навчання 2-2,5 роки·доктора наук (Ph. D, doktor) — для отримання ступеня доктора наук потрібно здати іспит і успішно захистити дисертацію.·МВА тривалість навчання в середньому 2 роки.
Початкова школа. Навчання в школі розпочинається у віці 6 років і обов'язково протягом 9 років (в деяких землях 10 років). У початкових класах, особливо в перші 2 роки, широко застосовується комплексне навчання. Німецька мова, арифметика, краєзнавство, музика, фізкультура, релігія викладаються в комплексі. Лише у 3 і 4 класах виділяються окремі предмети, хоча мова, краєзнавство і музика продовжують викладатися в комплексі. Перші шість років всі учні займаються разом, в 4-6 класах вирішується питання, де учень буде продовжувати освіту: в повній народній, реальній школі чи гімназії. Це залежить не від матеріального достатку його батьків, а від його здібностей і бажання.
Гімназії Гімназії мають спеціалізований характер і традиційно діляться на класичні, природничо-математичні та сучасних мов. Є також інженерні, економічні і педагогічні гімназії. Обов'язкові предмети для всіх типів гімназій - німецька мова, історія, географія, математика, біологія, фізкультура, музика і релігія. У класичних гімназіях обов'язково вивчення латинської, грецької та одного із сучасних мов. У природничо-математичних посилено вивчаються математика, фізика і хімія. У старших класах вводяться предмети за вибором (від 2 до 7 годин на тиждень). У цілому освіта в гімназії носить переважно гуманітарний характер.
Основні особливості німецьких Внз. Безкоштовна вища освіта, але останнім часом в деяких землях запроваджується плата за навчання;Вузи є переважно державними;Головний принцип вищої освіти в Німеччині - "академічна свобода" - система, що дозволяє кожному студенту самостійно визначати перелік дисциплін, які увійдуть до його диплом, а також поєднувати навчальний процес з науковими дослідженнями. Головна будівля Боннського Університету
Університетська освіта У Німеччині існує одна вченна ступінь - доктор наук, яка присвоюється після захисту і повної публікації дисертації у навчальному закладі. Наукова діяльність ВНЗ ФРН будується на концепції вищої освіти В. фон Гумбольдта, акцентує в процесі навчання поєднання навчальної та наукової роботи. Вузи займають центральне місце в науково-дослідному «ландшафті».
Сучасна система освіти Іспанії складається з:дошкільного виховання (Educacion Infantil), яке здійснюється за двома циклами – до 3 і з 3 до 6 років;початкової освіти (educacion primaria), яка є обов'язковою для всіх дітей у віці від 6 до 12 років; середньої освіти (educacion secundaria). середньої обов’язкової (education secundaria obligatoria) з 12 по 16 років та необов’язкової освіти (education secundaria post-obligatoria) з 16 по 18 років, яка містить професійну освіту найнижчого рівня (programa de iniciasion professional), професійну освіту середнього рівня (formacion profecional de grado medio) і Бакалаврат (bachillerato); вищої освіти (Educación Superior), що включає професійну освіту вищого рівня (formacion professional de grado superior) і вищу освіту (університет)
Початок встановлення шкільної освіти в Іспанії1845 р. – План Піделя (Plan Pidal), яким передбачена централізація і секуляризація шкільної освіти 1857 р. - закон Мояно(La Ley Moyano) – першого закону про обов’язкове навчання, який регламентував освітні рівні та визначав обов’язкову освіту для дітей 6–9 років. Цей закон із деякими змінами і доповненнями був чинним понад сто років. У 1970 році був прийнятий закон про Освіту, згідно з яким провели певну уніфікацію системи освіти і почали вводити безкоштовне навчання для всіх дітей віком від 6 до 14 років, а у 2006р. удосконалився Початкова школа в Іспанії називається основною. Навчання в ній ділиться на три цикли:1) охоплює дітей віком від 6 до 11 років, 2) охоплює дітей віком від 11 до 16 років,3) Бачілератто- середня школа 3 роки.
Початкова школа - основна. Тут кожний предмет викладається окремим учителем. Велика увага приділяється розвиткові мовлення. У школі другого циклу учні вивчають рідну та іноземні мови, одержують деякі знання в галузі культури, соціології, ботаніки, біології, вивчають основи математики, механіки, домоведення. Основна мета цієї школи є виховання у дитини "глибокої і свідомої" віри в Бога. 80% шкіл в Іспанії належать церкві. У багатьох школах священники є основними вчителями і церква має право інспектувати всі державні і приватні школи. Організація системи освіти І. В. Кобилянськаfile:///C:/Users/Василь/Downloads/Znpрhist_2011_4_15.pdf
Педагоги в іспаніїПрацівники державних початкових навчальних закладів отримують від 1500 до 2000 євро на місяць. Щоб мати таку зарплатню, педагоги, кожні 2-3 роки здають особливі кваліфікаційні іспити. Навантаження вчителів становить в середньому 40 годин на тиждень. Ніяких пільг вчителі в Іспанії не отримують. Обов'язковий вік виходу на пенсію - 65 років.Є два способи стати вчителем в іспанській школі. Перший - це поступити в 14 років на курси "Навчання професійних вчителів". Вони тривають чотири роки. школі. Для здобуття початкової освіти педагог повинен здобути 12 компетентностей загального характеру, пов’язаних з трьома змістовими модулями, які мають пройти майбутні педагоги: базова підготовка, академічні дисципліни та методика їх викладання, практика в школі. Для вчителів середньої школи таких компетентностей 11, що також конкретизуються в специфічних компетенціях трьох блоків схожого змісту. Другий - вам потрібно пройти дворічні курси і починати працювати вшколі. (Стаття)РОЗВИТОК СИСТЕМИ ПІДГОТОВКИ ВЧИТЕЛІВ У ІСПАНІЇ (ІІ ПОЛ. ХХ – ПОЧ. ХХІ СТОЛІТТЯ) Ганна Кузьменко
Навчальний рік, який триває з 1 вересня до 31 травняскладається з трьох частин (триместрів). Система оцінювання і контролю не передбачає ведення учнем щоденників, у школі існує десятибальна система оцінювання знань учнів. По закінченню триместру учневі видається табель з оцінками. Домашні завдання в іспанських школах учням задаються в порівняно невеликому обсязі.
Початкова освіта завершується дипломом, який надає право навчатися у середній школі. Якщо учень не встигає з двох або трьох предметів, він отримує лише шкільний сертифікат і уже ніколи не зможе одержати повноцінну освіту. У перші три роки навчання оцінки виставляються учителем у кінці року; на старшому етапі учні екзаменуються декілька разів протягом року постійною комісією, що складається з групи вчителів. Друга половина початкового навчання охоплює 6-8 роки навчання - для багатьох підлітків ця освіта є єдиною і остаточною. Середня школа доступна не кожному іспанцю, бо навчання на цьому рівні дуже дорого коштує. У структуру середньої школи введено профтех-навчання.
Перший іспанський університет було засновано у Саламанці ще в 1218 роціСьогодні освітня система країни нараховує понад 60 ВНЗ.Іспанські університети традиційно сильні у викладанні історії, географії, філософії, латини, фізики. З нових курсів популярністю користуються біомеханіка, інформаційні технології, екологія. Найстаріший в Іспанії університет Саламанки має найбільшу кількість факультетів. Одним із кращих вважається мадридський університет Комплутенсе, до складу якого входять 19 факультетів, Вища школа інформатики, 6 університетських шкіл, 30 інститутів та 12 шкіл професійної спеціалізації. До числа престижних належать і такі "молоді" університети Іспанії як Севільський і Валенсійський. За іспанськими законами вищу освіту можуть надавати тільки університети. Більшість із них (48) державні, але є невелика кількість приватних, а також ті, що належать церкві. Дипломи державних ВНЗ в цілому цінуються вище приватних.
Типи ВНЗ: Перший - університетські факультети, де вивчають всі дисципліни, крім технічних. Там можна одержати вчені ступені всіх трьох рівнів вищої освіти("бакалавр","магістр","доктор"). Другий - вищі технічні школи, які теж мають три рівні вищої освіти. Третій тип - університетські школи з певною професійною орієнтацією (по закінченні можна одержати ступені, що відповідають рівню "бакалавр"). Четвертий тип - університетські коледжі, що дають класичну університетську освіту першого рівня (бакалавр).
В Іспанії не існує безкоштовної вищої освіти, хоча вона вважається досить недорогою - від 700 до 1000 євро на рік у державному вищому навчальному закладі та 3-10 тис. євро в приватному (не враховуючи проживання, харчування та інших витрат). За навчання на ступінь магістра доведеться заплатити 1-7 тис. євро на рік. Вартість навчання включає користування бібліотекою, комп'ютерами, лабораторіями, підручниками тощо. Кожен університет в Іспанії є автономним і може вносити в програму навчання істотні зміни. Для вступу на бакалаврську програму іспанського вищого навчального закладу (університету) потрібно скласти іспит – Selectividad (селективідад) та надати документ з оцінками про отриману середню освіту.
Освіта в ІталіїСистема освіти в Італії перебуває під контролем держави. Міністерство освіти матеріально забезпечує школи на всіх рівнях і суворо контролює навчання у приватних школах. Воно розробляє навчальні програми і проводить конкурсні іспити для зайняття викладацьких посад у всіх державних школах.
Дошкільна освіта (3міс.-6років) Дошкільна освіта Італії є необов'язковою і представлена державними та приватними дитячими установами. Вона відноситься до першого циклу освіти та складається з дитячих ясел та дитячих садків (матиринська школа). Вартість відвідання комунальних ясел та материнських шкіл варіюється в залежності категорії і прибутків батьків. Вартість приватних дитсадків визначається кожною установою окремо.
У дитячі ясла приймаються діти віком від 3 місяців і до 3-х років. На термін до 3-ох років. Організацією дитячих садків займаються муніципалітети або приватні особи. Такий ранній вік відвідування ясел пов’язаний з відносно короткою тривалістю (5 місяців) оплачуваної декретної відпустки в Італії.
Групи в державних дитячих садках, як правило, є доволі великими, кількість дітей в групі може доходити до 30 чоловік. Відвідувати ясла і дитячі садки діти можуть безперешкодно з початку вересня до кінця червня, в липні в разі потреби діти можуть відвідувати спеціальні дошкільні заклади. Перед дитячим садком ставиться завдання забезпечити всебічний розвиток дитини та підготувати її до початкової школи. Помітну роль в дошкільній освіті країни відіграє католицька церква, яка часто опікується окремими дошкільними дитячими закладами.
В середньовічній Італії шкільна освіта не була обов’язковою та була довірена церковним служителям. Італійська шкільна система була створена в 1859-1861 роках. Закон Казаті передбачав однорічну обов’язкову початкову освіту, а в середній школі створювались гімназії та технічні школи. В 1860 році були створені перші шкільні програми, які включали і релігійний аспект, але в 1867 році було вирішено надати перевагу громадському вихованню. Школа, таким чином, стала двоканальною (подальше навчання/ринок праці) без можливості переходу з одного направлення в інше. У 1947 році була прийнята Конституція Італії, за якою 8-річне навчання в школі є обов’язковим, безкоштовним та гарантованим державою. . Певні зміни в системі італійської освіти відбулися лише у 1962 р.: середня школа стала уніфікованою та однотипною. Повний цикл освіти тепер охоплював 8 років обов’язкової освіти (5 років початкової освіти + 3 середньої).
Окрім держави значний вплив на освітній процес має католицька церква. Саме в Італії вплив католицької церкви на освіту залишається найбільш помітним в Європі. Це пояснюється, насамперед, близькістю Ватикану. Переважна більшість італійських шкіл є державною, доля приватних шкіл складає близько 5 % від загальної кількості шкіл. Як державні, так і приватні школи займаються за однією програмою, а їх учні складають однакові іспити та випробовування для отримання документів про шкільну освіту. Обов’язковою є освіта протягом 8 років в початковій і середній школі. В шкільній освіті помітний вплив зберігає католицька церква, вивченню основ католицизму відводять окремі години в шкільній програмі.
Початкова освіта (6-11 років)Перелік предметів в початковій школі є невеликим, він включає італійську мову, письмо, математику, музику та інші предмети. В італійських школах заняттям музики надають особливу увагу. Всі заняття в класі початкової школи проводять два викладача. По завершенню початкової школи складаються обов’язкові іспити, за результатами яких видаються документи про завершення початкової школи.
Середня школа (11/12-14 років)Заняття в середній школі по кожному предмету проводять окремі викладачі. Середня школа є останнім етапом обов’язкової освіти в Італії, по її завершенню випускник може не продовжувати навчання та влаштуватися на якусь роботу. Звісно, вибір місць роботи з таким рівнем освіти є невеликим, і тому більшість учнів продовжує навчання в старшій школі.
Старша школа (14/15-18/19 років)В старшій школі учень або отримує загальну освіту в ліцеї, який готує учня до вступу в університет, або разом зі шкільною освітою опановує певну професію в коледжі. Старша школа, яка готує за загальною програмою для вступу в університет, поділяється на кілька типів ліцеїв: технічні, гуманітарні, класичні та інші. Навчання в одному з них визначає вибір в майбутньому напрямку навчання в університеті. При наявності відмінності програм різних типів ліцеїв, всі вони мають ряд однакових дисциплін, зокрема італійську мову, історію, математику та інші. По завершенню старшої школи (ліцею) учні складають іспити та отримують документ про повну середню освіту, такий документ є підставою для вступу в університет.
В Італії вчителі, які розпочинають свою кар'єру, зобов'язані проходити курси з підвищення кваліфікації. Професійна кар’єра вчителя залежить від кваліфікації та трудового стажу. – учитель отримує звання після завершення навчання; – учитель отримує винагороду за головною зарплатною шкалою, має відповідну кваліфікацію та професійну підготовку, успішно пройшов стажування і активно працює над власним професійним розвитком; – після виконання певних стандартів учитель отримує зарплату за вищою шкалою; – прекрасний вчитель – статус уведений в 2006 році, призначений для невеликої кількості вчителів з найвищими професійними досягненнями; – висококваліфікований учитель– статус уведений в 2000 році, є альтернативним кар’єрним шляхом, що веде до отримання керівних посад, дозволяє вчителям продовжити навчання, поширювати досвід серед шкільних учителів.
Система вищої освіти. З 18-19 років. Вища освіта Італії представлена університетами, технічними університетами, університетськими коледжами та академіями. Перший ступінь вищої освіти - CDU (Corsi di Diploma Universitario) - аналог ступеня бакалавра. Навчання триває 3 роки і складається з обов'язкових і додаткових предметів та практики. Другий ступінь вищої освіти - CL (Corsi di Laurea). Триває від 4 до 5 років, залежно від спеціальності. Медицину і фармацевтику вивчають 6 років. Третій ступінь вищої освіти - Corsi di Dottorato di Ricerca, DR і Corsi di Perfezionamento - дослідницькі докторські програми та курси післядипломної спеціалізації, або професійної майстерності. Її можна пройти як в Університетах, так і в спеціалізованих навчальних закладах - Scuole di Specializzazione. Після закінчення видається диплом спеціаліста або ступінь доктора.
ОСВІТА В УНІВЕРСИТЕТІВ даний час сектор університетської освіти складається з 83 університетів, в тому числі:• 58 державних університетів (Universitastatali);•17 недержавних університетів(акредитованих на державному рівні) (Universitanonstatali,legal mentericonosciute);• 2 університети для іноземних студентів (Universitaper Stranieri);• 3 вищі школи, що спеціалізуються на післядипломному навчанні (Scuole. Superiori);• 3 політехнічних університети (Politecnici).