Презентація "Особливості природних умов і ресурсів Донецької області​"

Про матеріал
Презентація може бути використана під час вивчення теми "Природа та населення свого адміністративного регіону" та висвітлює особливості природи Донеччини.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Особливості природних умов і ресурсів Донецької областіДрупп Олена Вікторівнаучитель географії Бахмутського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№11 – багатопрофільний ліцей»

Номер слайду 2

Рельєф. Рельєф Донецької області своєрідний і складний, він має такі геоморфологічні області: Донецька височина, Приазовська височина, Придонецька терасова рівнина, Приазовська низовина. Донецька височина (Донецький кряж) грає провідну роль у геоморфології району. Вона являє собою рівнинні межирічні простори, що чергуються з долами, які мають гірський характер. Середні висоти лежать у межах 200-300 м. Вища точка — гора Могила Мечетна (367 м).

Номер слайду 3

Геологічна будова Донецьке складчасте утворення є геологічною серцевиною регіону. У 1827 році гірничий інженер Є. П. Ковалевський дав йому назву «Донецький кряж», а всій вугленосній території — «Донецький басейн». Це залишок древньої гірської складчастої країни. У її утворенні беруть участь породи різного віку, але переважають відкладення карбону (пісковики, різні сланці, вапняки, прошарки вугілля), товща яких може досягати 18 км.

Номер слайду 4

Кліматичні умови та агрокліматичні ресурси. Клімат області континентальний з посушливо-суховійними явищами. Переважає вітер східних напрямків. Середні температури січня від −5 до −8°C, липня 21-23 ° С. Абсолютний максимум температур в липні +42°С, абсолютний мінімум у січні -36°С. Опадів близько 500-600 мм, випадають нерівномірно протягом року. Кількість днів з грозами в середньому за рік становить 21, градом – 7, снігом – 58.

Номер слайду 5

Поверхневі й підземні води. По території області протікає 246 річок довжиною більше 10 км. Сіверський Донець – права притока Дону – найбільша річка, що протікає по північній околиці Донецького кряжу з широкою затокою і середнім нахилом водної поверхні 0,18 м/км, що характеризує Сіверський Донець як типову рівнинну річку. Річки рівнинного типу – переважно снігового (70%) і дощового (20%) живлення. Багато річок влітку пересихає і водопостачання більш як на 50% здійснюється за рахунок 140 водосховищ. Джерела водопостачання - річки Сiверський Донець, Кальміус, Казенний та Кривий Торець, Кринка, канал Сiверський Донець-Донбас, водосховища і підземні водозабори. Найбільші водосховища – Курахівське, Вуглегірське, Старобешівське, Клебан-Бикське, Карлівське, Палопольське, Старокримське та Краснооскольське.

Номер слайду 6

Поверхневі води. Озер на Донбасі мало, більшість - це стариці  (меандри), що відокремилися від головного річища Сіверського Дінця. Унікальними є солоні озера Ріпне, Сліпне, Вейсове. Перлиною півдня Донеччини вважається Азовське море, яке завжди було одним з кращих місць для сімейного відпочинку. Цілющі властивості моря були відомі давно – неглибоке і тепле, багата мікроелементами морська вода, прекрасні піщані пляжі. Глибина Азовського моря не перевищує 13,5 метрів. Стародавні греки не вважали Азов морем, вони називали його Меотійське озеро.

Номер слайду 7

Ґрунтовий покрив. Наявність різноманітних форм рельєфу призвела до створення на них різноманітних видів ґрунтів. На льосовидних породах утворилися гумусні чорноземи. У заплавах річок і балок - лугові чорноземи, луго-болотні, переважно із засоленими ґрунтами. У північних районах зустрічаються дерново-слабопідзолисті ґрунти, уздовж узбережжя Азовського моря — солонці. Усього на карті області виділено 60 видів ґрунтів.

Номер слайду 8

Рослинний покрив На території області панує степовий тип рослинного покриву. Донецький кряж нерідко характе­ризують як острів лісостепу серед степів, нагадуючи, що у XVIII столітті не менше 48 відсотків його площі займали ліси. Про це ж свідчать назви населених пунктів (Ясинувата, Стародубка, Ольховатка, Калинівка, Кленове, Грабове, Терни). Лісистість у повоєнний період ледве сягала 3 відсотків. Нині вона зросла до 7,6 відсотка, та все ж є недостатньою. Характерна особливість регіону — сильна антропогенна трансформація рослинності: степ розораний, багато природних лісів вирубані або окультурені, створені різноманітні насадження спеціального призначення. Істотні антропогенні зміни відбулися в природній флорі регіону. В області зареєстровано 1870 видів рослин, або 40 відсотків від загальноукраїнської чисельності. За 50 років зникло 33 види рослин. Зростає кількість видів, що потребують спеціальної охорони.

Номер слайду 9

Багатий і самобутній рослинний світ Донбасу. Це місце зростання звичайних і унікальних, рідкісних рослин, корисні властивості багатьох з них ще не зовсім виявлені наукою. За підрахунками Донецького ботанічного саду та Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного тут зустрічається більше 1800 видів вищих рослин. Є й такі, яких більше ніде не можна побачити. До Європейського червоного списку віднесено 11 видів рослин. До Червоної книги України включено 45 видів рослин, що зустрічаються в нашому краї. У їх числі ендеміки, тобто ті, що мають дуже обмежену територію поширення і не зустрічаються за межами Донецького кряжа і Приазов'я. Є також і реліктові, що залишилися з далеких геологічних часів лише в небагатьох місцях планети (сосна крейдяна).

Номер слайду 10

Тваринний світ. Невід'ємним компонентом природи Донбасу є тваринний світ. На території області налічується 25 тис. видів різноманітних систематичних груп, у тому числі 24 тис. видів безхребетних (молюски, комахи, павукоподібні, черви та інші). До Європейського червоного списку занесені 12 видів місцевих тварин, до Червоної книги України – 45 видів. Понад 140 видів є рідкісними для регіону.

Номер слайду 11

Тваринний світ

pptx
Додано
23 травня
Переглядів
87
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку