Т(ознака перпендикулярності прямої і площини) Якщо пряма перпендикулярна до двох прямих, які лежать у площині і перетинаються, то вона перпендикулярна до даної площини. a c,a b ⇒a -? (a x) 1. A1O= A2O. 2. A1A2C, A1A2B –рівнобедрені (OC,OB-медіани і висоти). 3. A1C=A2C, A2B=A1B. 4. A1CB= A2CB - за трьома сторонами. 5. A1BC= A2BC. 6. A1BX= A2BX -за двома сторонами і кутом між ними. 7. A1X=A2X ⇒ A1A2X - рівнобедрений ⇒ OX - медіана ⇒ OX A1A2 (a x). a c b O x B C X A1 A2 ?
3.Перпендикуляр і похила Означення: 1) Перпендикуляром, проведеним з точки до площини, називається відрізок перпендикулярної прямої, один кінець якого є дана точка, а другий – точка перетину прямої і площини. 2) Похила – будь-який інший відрізок крім перпендикуляра, одним кінцем якого є дана точка, а другим – точка на площині. 3) Відрізок, що сполучає основу похилої і основу перпендикуляра, називається проекцією цієї похилої на площину. a a A O AO - перпендикуляр до О - основа перпендикуляра B AB - похила до В - основа похилої BO - проекція AB на
Теорема про три перпендикуляри Якщо пряма, що проходить через основу похилої в площині її проекції, перпендикулярна до похилої, то вона перпендикулярна і до проекції, і навпаки. K B A O 1) KB BA ⇒KB BO-? A1 BA1 ∥OA ⇒ BA1 . (BA1,OA) = . 2) BK OB ⇒BK AB-? BK OB, BK BA1 ⇒ BK ⇒ BK AB. BK AB, BK BA1 ⇒ BK ⇒ BK BO.
Т (ознака перпендикулярності площин) Якщо площина проходить через пряму, перпендикулярну до другої площини, то ці площини перпендикулярні. b a c b , b ⇒ -? b c, проведемо a c, (a,b)= . c - за ознакою перпендикулярності прямої і площини. ba ⇒ - за означенням.
Властивість прямої, що лежить в одній з двох перпендикулярних площин Якщо пряма, що лежить в одній з двох перпендикулярних площин, перпендикулярна до лінії їх перетину, то вона перпендикулярна і до другої площини. b a c b , , b c ⇒ b -? Проведемо a c. =(a,b) ⇒a b. b c, b a ⇒ b .
Площа ортогональної проекції багатокутника на площину дорівнює добутку площі самого багатокутника на косинус кута між площиною багатокутника і площиною його проекції. А О В С К ВОС – проекція АВС на АК – похила ОК - проекція АК на за теоремою про 3 перпендикуляри ОК ВС АКО=-кут між (АВС) і