Перші перемоги національно-визвольної війни 1648 року.
Номер слайду 2
ХАРАКТЕР НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИНаціонально-визвольний (проти польської влади)Релігійний (проти окатоличення)Соціальний (проти утисків польських панів)РУШІЙНІ СИЛИКозаки. Міщани. Селяни. Православне духовенство ОЧОЛИВ ВІЙНУБогдан Хмельницький. ТРИВАЛА з 1648 до 1657 р.
Номер слайду 3
Розгортання національно-визвольної боротьби в 1648
Номер слайду 4
У січні 1648 року Б. Хмельницький оволодів Микитинською Січчю, він був обраний гетьманом. На кінець квітня 1648 р. Хмельницькому вдалося зібрати 5 тис. козаків і 6 тис. кримських татар (Іслям III Герай). Проти них виступило польське військо, очолюване коронним гетьманом М. Потоцьким, що налічувало близько 18 тис. вояків, із яких 6 тис. становили реєстрові козаки.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
На початок квітня 1648 року, вимагаючи від великого коронного гетьмана Миколая Потоцького вивести з України урядові війська і скасувати «Ординацію Війська Запорізького», Богдан Хмельницький на чолі козацького війська виступив із Запоріжжя. Дізнавшись, що Хмельницький розпочав повстання, уряд Речі Посполитої відправив проти нього двох гетьманів Потоцького і Калиновського з військами. Польські генерали не чекали спротиву і розділили свої війська. Потоцький вів військо на Жовті Води. Кримські татари на чолі з Тугай-беєм, з яким Хмельницький уклав угоду, напали на польський табір, однак їх відбили. Поляки зміцнили свої позиції та залишались на місці в очікуванні підкріплення німецьких найманців та реєстрових козаків. БИТВА НА ЖОВТИХ ВОДАХ 1648 (5-6 травня)
Номер слайду 7
Водночас основні їхні сили поляків перебували за 200 км від Жовтих Вод, під Корсунем. Богдан Хмельницький разом із татарами використали це та почали штурм. Він виявився невдалим і українці взяли ворожий табір в облогу. Вночі 6 травня польські війська спробували вийти з оточення. Їх рішуче атакували козаки Максима Кривоноса та татари. За наказом Потоцького проти Хмельницького мали висунутися реєстрові козаки на чолі з Филоном Джалалієм, але ті повстали проти шляхти. Польська армія не отримала підкріплення та зазнала нищівної поразки. Сам її очільник Потоцький помер від вогнепального поранення. Битва під Жовтими Водами стала першою великою перемогою українських козаків над Річчю Посполитою. Війська Богдана Хмельницького, натхненні перемогою, наприкінці травня 1648 року розбили поляків у битві під Корсунем. БИТВА НА ЖОВТИХ ВОДАХ 1648 (5-6травня)
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Битва під Корсунем 1648 (16 травня) Здобувши перемогу на Жовтих Водах, Б. Хмельницький вирішив негайно рухатися під Корсунь (сучасне місто Корсунь-Шевченківський Черкаської області), щоб завдати удару основним польським силам. Дізнавшись про наближення Б. Хмельницького, поляки вирішили рухатися з-під Корсуня до Богуслава. На їхньому шляху в урочищі Горохова Діброва козаки, очолювані черкаським полковником М. Кривоносом, улаштували засідку. На світанку 16 травня 1648 р. польський табір натрапив на завали з дерев та викопані рови. Козацько-татарське військо атакувало табір і прорвало його оборону в трьох місцях. Кількагодинна битва завершилася поразкою полського війська.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Перемоги, здобуті Б. Хмельницьким у перших битвах 1648 р.– на Жовтих Водах, під Корсунем, мали важливе значення для подальшої визвольної боротьби проти польського панування. Військо повстанців швидко зростало за рахунок селян, міщан. Протягом літа 1648 р. від польської влади було звільнено все Лівобережжя. Війна поширилася на Правобережжя У цей самий час українські землі охопив вир селянської війни. Сповнені ненависті до своїх гнобителів, селяни нищили панів та їхні сім’ї.