Пісні про боротьбу проти соціального та національного гніту («Ой Морозе, Морозенку», «Максим козак Залізняк»)Тема. Презентацію виконала: Ратушна Наталія Миколаївна , учитель української мови та літератури Лукашівського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів» Чорнобаївської районної ради Черкаської областіУрок - захист екскурсійного проекту
Інтелектуальна розминка1. Про які історичні часи йдеться у пісні «Зажурилась Україна»? 2. Ідея твору… 3. З чим порівнюється військо запорізьке, яке вирушає в похід?4. «Зажурилась Україна», «слава не пропала»- це… (визнач художній засіб) .5. Що досить «панові-братові» малювати?6. Хто став на захист зажуреної України?
Інтелектуальна розминка7. Яка зброя знадобиться у боротьбі з «вражим турком»?8. Сірко – це…9. Куди Сірко вирушає зі своїми побратимами?10. На яких конях «військо славне запорізьке... у степу виграває»?11. «Дамо тому стиха лиха Та вражому турку!» «Оце ж тобі, вражий турчин, 3 душею розлука!» - це… (визнач художній засіб) 12. «Зажурилась Україна» за жанром…
( З тюркської - haydamak — бродник, кочівник, розбійник) — самоназва народних повстанців на Правобережній Україні , що залишалася до кінця XVIII століття під владою Речі Посполитої. Гайдамацькі загони складалися із селян, козаків, наймитів, міщан-ремісників і навіть збіднілих шляхтичів.
«Хто ж він Морозенко?»Народна пам'ять зберегла прізвище легендарного воїна у пісні « Ой Морозе, Морозенку» (можливо, це — Нестор Морозенко, осавул Кропивнянського полку, який разом з М. Кривоносом діяв на Поділлі проти польської шляхти і брав участь в облозі м. Збаража; існує також думка, що це полковник Станіслав Морозенко (Мрозовицький), який загинув у 1649 р. у бою під Збаражем. Полковий осавул (осавула ) у козацькому війську XVII—XVIII ст. - службова особа, яка відала озброєнням, постачанням та військовою підготовкою козаків. Довідка!
Деякі краєзнавці зазначають, що народився Морозенко на Тернопільщині, в селі Кровинка біля Теребовлі. Його батько був підстаростою і служив польському королю. Мати — українка, займалася вихованням сина. Помітивши неабиякі здібності сина до науки, батьки віддають його на навчання до католицьких колегіумів у Львові та Замості. Згодом — навчається в Кракові, Сорбонні. Окрім латинської і грецької, володів ще десятьма мовами. Польський король посилає його на боротьбу з козаками, але Станіслав, ближче пізнавши життя українського народу, сам стає козаком, змінює ім’я і прізвище.
Уже як Нестор Морозенко він очолює влітку 1648 року повстанські загони під час визвольного походу козаків на Поділля і Галичину. Розумний, освічений дипломат і хоробрий воїн, Морозенко стає правою рукою й улюбленцем гетьмана Богдана Хмельницького. За сміливість і відвагу, винахідливість і турботу про простих людей полюбили його і козаки, і селяни. Шляхтичі намагалися повернути Морозенка до свого табору, але він з огидою відкидав їхні пропозиції. Поява Морозенка на полі бою завжди викликала паніку серед ворогів. Відзначився Морозенко в боях проти польської шляхти під Пилявцями, Меджибошем і Збаражем.
А загинув командувач кінноти Визвольної армії у 1649 р. так, як і мав загинути легендарний воїн. Поховали отамана в чистім полі, на святій українській землі, і не насипали могили, щоб вороги не знайшли кісток ненависного їм козацького отамана полковника Морозенка. Ніхто й досі не знає, де знайшов свій останній спочинок народний улюбленець і герой.
Робота з текстами 1. Відшукайте відмінності у варіантах пісні.2. Проти кого билися козаки на чолі з Морозенком?3. Зачитайте рядки пісні, де змальовано битву козаків Морозенка з «татарвою». Якою була битва козаків з ворогом? 4. Порівняйте опис козацького війська і татарського. Про що він свідчить? Буйне військо виступає, Попереду Морозенко Сивим конем виграває. То не грім в степу грохоче, То не хмара світ закрила, То татар велика сила...
Робота з текстами 5. Які саме художні засоби допомагають нам відчути ставлення невідомого автора до козаків, до татар?У пісні татарське військо порівнюється з громом і хмарою. Але це не звичайне порівняння: тут предмети зіставляються через заперечення - то не грім , не хмара, а татарське військо. Такі порівняння називаються -заперечними. В художніх творах вони вживаються, як і звичайні порівняння, для того, щоб підкреслити могутність або красу зображення.6. Чи завжди народна пісня оспівує тільки перемоги козацтва?
Робота з текстами 7. Що сталося з Морозенком, коли він потрапив у полон? Почитайте рядки, в яких сказано про загибель народного героя. Поясніть, за допомогою яких слів народ виявляв своє ставлення до Морозенка і татар.8. Чому козак Морозенко є народним героєм ? Чого навчає нас образ цього героя ?9. Як ви розумієте слова: Ходім з нами, козаками, Меду-вина пити.
Робота з текстами10. Про яке вино кажуть козаки матері Морозенка? 11. У чому виявилася жорстокість татар до Морозенка? З чим це пов’язано?12. Яких страждань зазнала Україна?13. Хто ж прославляв наш рідний край у скрутний для нього час?14. Дослідіть, як у творі оспівано Україну? Чому вона є уособленням українських матерів?15. З чим асоціюються татари? Як їх названо у творі?
Художні особливості твору. Гіперболи: «вийняли серденько…» - «дивись…Морозенку, на свою та Україну!», «татар велика сила». Епітети: «славний козаче», «горде військо», «сивим коником». Пестливі слова: «козаченько», «коником». Порівняння: « як мак, розпускався». Метафори: «Вкраїна плаче», «Морозенко... сивим коником виграває», «живцем серце виривали». Риторичні оклики: «Тепер дивись , Морозенку, / На свою ти вроду!», «Тепер дивись ти , Морозенку, / На свою та Україну!»
Перший гайдамацький рух вибухнув у 30-х роках XVIII ст. і тривав з невеликими перервами аж до 1750 року. В ці роки уславились провідники гайдамаків Скорич, Мамай, Харко, Верлан, Іванець та інші. Другий гайдамацький рух з великою силою розгорівся у 1750-х роках, та найстрашніше повстання було в 1768 році, провідниками якого були Максим Залізняк та Іван Гонта. Довідка
Звягінцева Олена . Портрет козацького отамана Максима Залізняка. (Мученик)син селянина з містечка Медведівки (на Черкащині), народний герой Коліївщини. Рано втратив батька, тривалий час наймитував у січової старшини, змалку пізнав злидні й поневіряння, голодне існування. Тривале перебування на Запорожжі, спілкування з козаками, з простим людом переконали Залізняка в необхідності боротьби за справедливість. Мав значні організаторські здібності й військовий хист. Це допомогло стати йому досвідченим запорозьким козаком. Максим Залізняк
На Січі він з'явився приблизно в 1757 році. Згодом запорозькі козаки обрали Максима полковником і своїм керівником. Максим Залізняк розпочав боротьбу проти свавілля магнатів і шляхти з купкою (80 людей) запорожців. Він отримав благословення в Мотро-нинському монастирі і почав готувати зброю та закликати до себе людей з усіх околиць.
До Залізняка приєднувалися дрібні ватаги гайдамаків. В 1768 р. він зібрав у Холодному Яру, на Чигиринщині, гайдамацький загін у кількасот чоловік (у пісні 40 тисяч — поетичне перебільшення) і захопив Жаботин, Смілу, Черкаси, Корсунь, Богуслав, Канів і разом з загоном Гонти 10 червня 1768 року повстанці й козаки оволоділи містом Умань — однією з найбільших фортець польської шляхти на Правобережжі. Загін царського полковника Гур'єва підступно роззброїв і ліквідував гайдамацький табір під Уманню. Залізняка катували і заслали на каторгу в Нерчинськ.
Виявляється , у давнину, а подекуди ще й тепер, в Україні залізняком називали занадто перепалену, що аж розплавився верхній шар глини, звичайну цеглу темно-жовтого чи темно-червоного відтінку і взагалі всі міцні, потріскані, жовті цеглини. Залізняком називається і певний сорт граніту, червонуватого й іскристого кольору. То ж ота міцність граніту, заліза і дала поштовх людській фантазії для утворення прізвища Залізняк. Це цікаво ! Походження прізвища Залізняк Черкащина була центром гайдамацького повстання, відомою під назвою Коліївщина, якому Шевченко присвятив поему «Гайдамаки».
1. Який момент із життя Максима Залізняка оспівує пісня? 2. Чи міг запорожець Залізняк зібрати сорок тисяч війська?3. Чому в пісні гіперболізується сила запорожців?4. З чим порівнюється врода Залізняка? 5. Що ви думаєте з цього приводу?6. Чи личить таке порівняння лицарю? 7. Про які почування автора свідчить пісня?Бесіда:
1. Слово гайдамак з тюркського «гайде!» означає:а) тікай;б) вільний козак;в) службова особа, яка відала озброєнням, постачанням та військовою підготовкою козаків.2. Основні ознаки фольклору : а) усність;б) анонімність; в) колективність; г) варіантність .3. Брав участь в облозі м. Збаража:а) Максим Залізняк;б) Морозенко ;в) Іван Гонта;г) Іван Сірко.
4. Назвіть жанрові різновиди героїчного епосу.5. Закінчіть речення . Історичні пісні - це пісні...6. Літературний міні - диктант.(Другий гайдамацький рух з великою силою розгорівся у 1750-х роках, та найстрашніше повстання було в році, провідниками якого були … та…)7. Назвіть історичні місця Черкащини, пов'язані з Гайдамаччиною та Коліївщиною.8. Ідейне спрямування пісні «Максим козак Залізняк». 9. Доведення жанрової приналежності пісень. (Метод ПРЕС.)10. Кому з героїв історичних пісень ви симпатизуєте? Чому?
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: Література:- Апанович О. М. Розповіді про запорозьких козаків./ О. М. Апанович .- К.: Дніпро, 1991.- Гетьмани України.- Харків: Промінь, 2011. Губарев В. К. Історія України: Універсальний ілюстрований довідник. / В. К. Губарев. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008. - Журавльов Д. В. Визначні битви та полководці української історії. / Д. В. Журавльов. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2013. - Журавльов Д. В. Хто є хто в українській історії. / Д. В. Журавльов. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2011.Інтернет-ресурси:http://pidruchniki.comhttp://getmanat.orghttp://khortitsa.orghttp://narodna.pravda.com.uahttp://daily-music.ruttp://studopedia.info