НУШ. Презентація до уроку для 5 класу "Вступ. Походження "Етики". Мораль і моральні цінності. Людські чесноти".
За модельною програмою авторів Ашотія Є.Д, Бакка Т.В., Желіба О.В., Козіна Л.Є., Мелещенко Т.В., Щупак І.Я.
Що ми називаємо ЕТИКОЮ ? Для початку треба пригадати , що таке діловий етикет , мовний етикет, шкільний етикет? Етикет – це правила ввічливої поведінки. Ці правила змінювалися з часом, але існували весь час. Етикет може значно відрізнятись залежно від конкретної епохи й культурного середовища. Люди завжди прагнули знати як поводитися, щоб почуватися зручно і не заважати іншим. Слова «етикет» та «етика» подібні, але не однакові за значенням.
Номер слайду 3
Перші моменти становлення етики як науки почались за часів Давньої Греціїї як частина філософії.
Номер слайду 4
Філософія (від грец. «любовдо мудрості») – наука пронайзагальніші законирозвитку природи,суспільства та мислення
Номер слайду 5
Арістотель (384-322 до н.е)Давньогрецький філософ Майже 2500 років томууперше вжив термін «етика» Етика ( від.грец. Ethos) – означає норов, характер, звичай. Арістотель шукав відповідь на запитання, навіщо живе людина, тобто у чому полягає сенс людського життя.
Номер слайду 6
Етикою називають науку про те, що є добрим, а що поганиму вчинках людини. Узвичаєніуявлення про добре та погане, правильнета неправильне – загалом про те, що єдобро, а що – зло – називають словом «МОРАЛЬ»
Номер слайду 7
Етика – наука про мораль Всі уявлення моралі втілюються у МОРАЛЬНИХ ЦІННОСТЯХ – це все те, що ми вважаємо важливим, потрібним, істотним: добро, дружбу, любов, свободу, взаємопоміч, справедливість, милосердя тощо.
Номер слайду 8
Тож етикет навчає правилам поведінки , що регулює зовнішні прояви людських взаємин – поведінці в громадських місцях, професійні відносини, поводження з оточуючими людьми, форми звертання і привітання, манери поведінки, одяг тощо. І сам термін «етикет» з'явився тільки у XVIII ст., при французькому королівському дворі, коли було запроваджено спеціальні картки («етикетки») для придворних із переліком обов'язкових правил поведінки. Етика досліджує настанови, на яких ґрунтуються правила етикету- моральні правила.
Номер слайду 9
Моральні правила – це настанови, як чинити по-доброму. На них ґрунтуються уявлення про найкращі людські риси – чесноти. Протилежність чеснотам становлятьвади. Моральні правила: Дотримання прав інших людей. Непричинення своїми діями зла ( обману, насильства, приниження)Боротьба з пороками і недоліками , а не з людьми , в яких вони проявилися. Повага до думки інших людей. Прагнення найти рішення, що задовольнить усіх