Презентація "Полтавщина у другій половині ХІХ століття" (до теми Наш край у другій половині ХІХ століття)

Про матеріал
Презентація до уроку з Історії України на тему "Полтавщина у другій половині ХІХ століття" (до теми Наш край у другій половині ХІХ століття)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Наш край в другій половині ХІХ століття

Номер слайду 2

План1. Адміністративно-територіальний та історико-етнографічний розвиток.2. Зміни в господарському житті.

Номер слайду 3

Адміністративно-територіальний та історико-етнографічний розвиток. Порівняння адміністративно-територіального устрою регіону другої половини ХІХ ст. із адміністративно-територіальним устроєм сучасної України. Визначення історико-етнографічного регіону, до якого відноситься Полтавщина. Населені пункти краю другої половини ХІХ ст. і тепер. Етнічний і соціальний склад населення наприкінці ХІХ ст.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Продовжити речення. У другій половині ХІХ століття Полтавщина входила до складу _________________імперії.2. Наш край входить до історико-етнографічного району –__________________.3. Повна адреса нашого села в ХІХ ст.: Полтавська__________, Кременчуцький_________, __________. 4. Етнічний склад населення губернії –__________(найвищий відсоток серед інших українських земель),____________, _____________5. Сільське населення становило ___%населення , переважну частину міського населення складали__________. Найбільші соціальні категорії населення __________, ____________,__________.

Номер слайду 11

Продовжити речення. У другій половині ХІХ століття Полтавщина входила до складу ________________Російської імперії.2. Наш край входить до історико-етнографічного району –_______Лівобережжя___________.3. Адреса нашого села в ХІХ ст.: Полтавська__губернія________, Кременчуцький__повіт__, містечко________. 4. Етнічний склад населення губернії – українці (найвищий відсоток серед інших українських земель),євреї, росіяни5. Сільське населення становило __93_% усього населення. Найчисельніші соціальні категорії ___козаки________, ____тимчасовозобовязані селяни________, ______державні селяни________.

Номер слайду 12

Зміни в господарствіОсобливості розвитку сільського господарства. Соціальне становище та протести. Стан промисловості і торгівлі.

Номер слайду 13

Особливості розвитку сільського господарства{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Загальні риси для українських земель Наддніпрянщини. Полтаська губернія. Селянська реформа 1861 р. Післяреформенна модернізація СГ. Активне застосування в господарстві спеціальних машин і знарядь, згодом найновішої агротехніки. Земля стає товаром. Розширення посівів зернових культур. Спеціалізація районів України на вирощуванні різних видів сільськогосподарської продукції. Трудова міграція-----------

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Кінна молотарка с. Білики к. ХІХст. Кінна молотарка с. Білики к. ХІХст. Найменше сільськогосподарської техніки було в господарствах Лівобережжя, де машини використовували лише в найпередовіших панських маєтках. На Полтавщині і в 1880-ті роки ще 40 % поміщицьких плугів були дерев’яними. Що ж до знарядь праці на селянських подвір’ях, то, за винятком заможних господарств, вони залишалися примітивними. Тут як і раніше, упрягали волів у великий дерев’яний плуг із «залізом».. Майже повсюдно застосовували (для розпушування землі) рало й дерев’яні борони.

Номер слайду 16

Соціальне становище. Переселенці та заробітчани. Л. Позен. ПереселенціПереселенці в Сибір. Л. Позен. ПереселенціС. Васильківський. Підробітки Заробітчани

Номер слайду 17

Соціальне становище та протести. Газета «Русская мысль» (1880): «Селянин намагається взяти із землі все, що тільки можна з неї взяти, бо його мучить нужда, не вистачає прибутку на найнеобхідніше, а викупні платежі і численні податки треба платити»;Газета «Новое время»(1990): «Сільськогосподарські робітники живуть на таких харчах, і в такому стані, які швидше підходять собаці, ніж людській істоті»;Повідомлення очевидців (1903 р.): «Управитель Шмідт знущається із робітників . Цвьохне нагайкою, дасть ляпаса, за що йому вздумається»;Земське дослідження про ставлення селян до міграційних процесів: «Земля хороша тільки для того, хто нею володіє., а воду приємно пити ситому…. Одне слово, хороша батьківщина, та не для нас…Тільки б переселитись, а там гірше, ніж тут бути не може…»;Переселенець про ділянку в Семиреченськй області: «Земля хороша, дві річки, ялиновий ліс. Та жити там не можна. Немає дороги, взимку можна пропасти, не маєш можливості добратися до людей».І. Сорокопуд «Пустовійтове в роки зростання»: «Полтавський губернатор Міністру Внутрішніх Справ (21.03.1862): «Селяни м. Пустовійтове залишаються непохитними». У к.березня 1862 р. два ескадрони Каргопольського драгунського полку послані на придушення повстання у Пустовійтове». 24 селян побиті різками, 7 відправлені в Кременчуцький острог для покарання.

Номер слайду 18

І. Сорокопуд «Пустовійтове в роки зростання»: «Полтавський губернатор Міністру Внутрішніх Справ (21.03.1862): «Селяни м. Пустовійтове залишаються непохитними». У к.березня 1862 р. два ескадрони Каргопольського драгунського полку послані на придушення повстання у Пустовійтове». 24 селян побиті різками, 7 відправлені в Кременчуцький острог для покарання.

Номер слайду 19

Особливості розвитку сільського господарства{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Загальні риси для українських земель Наддніпрянщини. Полтаська губернія. Селянська реформа 1861 р. Післяреформенна модернізація СГ. Активне застосування в господарстві спеціальних машин і знарядь, згодом найновішої агротехніки. Земля стає товаром. Розширення посівів зернових культур. Спеціалізація районів України на вирощуванні різних видів сільськогосподарської продукції. Трудова міграція-повільне впровадження перетворень,СГ машини переважно застосовують у маєтках-більшість селянських господарств обробляють землю старими «дідівськими» знаряддями праці-ціна селянського наділу одна з найвищих на Україні.-розмір середнього селянського наділу землі найменший серед усіх українських земель-переважає зерновий напрям -вирощування тютюну, цукрового буряка-розведення волів, конейаграрне перенаселення краю та трудова міграція в міста та на Донбас, Кубань, за Урал - один з найвищих показників на Україні

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Особливості розвитку промисловості та торгівлі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Загальні риси для українських земель Наддніпрянщини. Полтаська губернія. Завершення промислового перевороту к.90-х рр. ХІХ ст. Урбанізація міст. Залізничне будівництво. Розвиток торгівлі та банків

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Міст і вокзали. Київський вокзал в ПолтавіПівденний вокзал в ПолтавіКременчуцький вокзал

Номер слайду 24

Торгівля. Промислове піднесення дало поштовх до зростання міст та торгівлі. Оптова торгівля здійснювалася на великих ярмарках. Найбільші з них відбувалися в січні - лютому та червні—серпні, коли ґрунтові шляхи були найбільш придатними для перевезення вантажів. Найбільші ярмарки збиралися в Полтаві(Іллінський), Кременчуці, Прилуках та Ромнах. Існували як загальні, так і спеціалізовані ярмарки, де продавали зерно, коней, вовну тощо. На сільських ярмарках переважали селянські вироби й товари, необхідні для сільськогосподарської праці. Постійними учасниками ярмарків були торговці-скупники та євреї..1862р – 526 ярмарків – на к.19 ст. – більше 1000.Іллінський ярмарок –третій в Росії після Нижегородського та Ірбітського. Найбільшим попитом користувалися кримська сіль, донська риба,російська мануфактура, смушки, сукно, посуд, папір, цукор, мед, віск. Пустовійтівські ярмарки відбувались двічі на рік. Основний транспорт для перевезень - віз. С. Васильківський. Іллінський ярмарок в Полтаві

Номер слайду 25

Особливості розвитку промисловості та торгівлі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Загальні риси для українських земель Наддніпрянщини. Полтаська губернія. Завершення промислового перевороту к.90-х рр. ХІХ ст. Урбанізація міст. Залізничне будівництво. Розвиток торгівлі та банків-відставання в промисловому розвитку від інших регіонів-переважала харчова, борошномельна,тютюнова, цукрова, шкіряна,суконна галузі-значного розвитку набуває кустарна промисловість;-Кременчук –найбільший промисловий центр Полтавщини к. ХІХ ст. , До великих промислових міст краю відносять Полтаву, Ромни, Прилуки;-швидкі темпи зростання міського населення губернії;1869р.- Залізничне сполучення Кременчук – Одеса; 1870р. -Кременчук – Харків,; 1890р. -Кременчук – Київ; 1870р. - Залізничний міст через Дніпро у Кременчуці;-Іллінський (Полтава) ярмарок - третій за значенням в Російській імперії; важливі ярмарки у Кременчуці (по 3 ярмарки на рік); створення Полтавського земельного банку (1872).

Номер слайду 26

Решетилівський килим

Номер слайду 27

Гончарна столиця України - село Опішня. Місцеві майстри славляться своїм талатом на весь світ. Найкращі музеї світу мають у своїй колекцї вироби українських гончарів. Розташоване село Опішня за 45 кілометрів від Полтави. Опішнянські гончарні вироби. Куманець. Сова-скарбничка. Плесканець. Горщик

Номер слайду 28

Бондарські вироби з Лохвиці

Номер слайду 29

Кременчучцькі кахлі

Номер слайду 30

Вироби чинбарів із Зінькова, Гадяча

Номер слайду 31

Миргородські колеса

Номер слайду 32

Решетилівські смушки

Номер слайду 33

Кременчуцькі брички, карети

Номер слайду 34

pptx
До підручника
Історія України 9 клас (Гісем О.В., Мартинюк О.О.)
Додано
25 листопада
Переглядів
19
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку