План уроку. Що таке ізомери1 Поняття ізомерія23 Різновиди ізомерії
Номер слайду 3
1) Що таке ізомериІзомери – це речовини, що мають однаковий склад молекул, але з різною хімічною будовою, а отже, і з різними властивостями.
Номер слайду 4
Будова молекул визначає їхні властивості, тому ізомери відрізняються один від одного за фізичними і хімічними показниками. Наприклад, складу С2 Н6 О відповідають дві речовини — етанол і диметиловий етер: CH3 – CH2 – O – H Етанол CH3 – O – CH3 Диметиловий етер
Номер слайду 5
2)ІзомеріяІзомерія – з однієї кількості атомів можуть утворитися різні за будовою і властивостями речовини.
Номер слайду 6
3) Різновиди ізомерії Ізомерія Структурна ПростороваІзомерія карбонового ланцюга Геометрична Оптична Ізомерія функціональних груп Ізомерія положення замісників
Номер слайду 7
Структурна ізомерія – явище існування сполук, які мають однакові молекулярні формули, але відрізняються порядком сполучення атомів у молекулі. Структурна ізомерія поділяється на ізомерію карбонового ланцюга, положення та ізомерію функціональних груп.
Номер слайду 8
Ізомерія ланцюга зумовлена різною послідовністю зв’язування атомів, які утворюють вуглецевий кістяк молекули. Наприклад бутан та ізобутан: СН3–СН2–СН2–СН3 СН3–СН(СН3)–СН3 Для органічних сполук циклічної будови ізомерії ланцюга може бути спричинена розміром циклу. Наприклад циклогексан і метилциклопентан:
Номер слайду 9
Ізомерія положення зумовлена різним положенням функціональних груп, замісників чи кратних зв’язків у молекулі.бутанол-1 СН3 СН2 СН2 ОН;бутанол-2 СН3 СН2 СН(ОН)СН3;бутен-1 СН2=СН–СН2–СН3;бутен-2 СН3–СН=СН–СН3Ізомерія функціональних груп зумовлена присутністю в ізомерах однакового складу різних за природою функціональних груп: етанол — диметиловий етер: СН3–СН2–OH СН3–O–СН3
Номер слайду 10
Просторова ізомерія— явище, яке полягає в існуванні сполук з однаковими молекулярними формулами, однаковою послідовністю сполучення атомів у молекулі, але з різним розташуванням атомів у просторі. Просторові ізомери називають також стереоізомерами (грец. stereos — просторовий). Просторова ізомерія поділяється на оптичну та геометричну.
Номер слайду 11
У оптичній ізомерії різні фрагменти молекул розташовуються по-різному щодо деякого атома, тобто мають різну конфігурацію. Наприклад: Такі молекули не є ідентичними, вони ставляться один до одного як предмет і його дзеркальне відображення.
Номер слайду 12
Геометрична ізомерія властива з'єднанням, що містить подвійні зв'язки (С = С, C = N і ін.). Геометричні ізомери зазвичай істотно розрізняються за фізичними властивостями (температурою кипіння і плавлення, розчинністю, термодинамічною стійкістю та ін.)
Номер слайду 13
Висновки1) Ізомери - це речовини, що мають однаковий склад молекул, але з різною хімічною будовою,і з різними властивостями.2) Ізомерія – з однієї кількості атомів можуть утворитися різні за будовою і властивостями речовини.3) Ізомерія поділяється на структурну і просторову. В свою чергу структурна ізомерія включає в себе: ізомерію Карбонового ланцюга, ізомерію положення замісників, ізомерію функціональних груп. Просторова поділяється на геометричну і оптичну.