Актуальність: Формування у дітей позитивного мислення – важливий аспект як дошкільної, так і початкової освіти. Саме воно захищає маля від багатьох негараздів, допомагає знаходити вихід з будь – якого скрутного становища, є умовою повноцінного гармонійного розвитку дитини. Позитивне світобачення – провідне завдання формування об’єктивної картини світу, розвитку успішної особистості і соціально – морального виховання.
Сова підвела Їжаченя до великої краплини роси, яка виблискувала на широкому листку подорожника. Твої чорненькі оченятка схожі на намистинки, - всміхнулася вона. - А на голочках, які, до речі, дуже милі, ти можеш носити яблучка, груші, грибочки і сухі листочки для себе, і для інших звіряток. Ти дуже гарний і добрий. Я пам’ятаю , як ти врятував Равлика,який впав у стару лисячу нору.
Їжаченя замислилось, а Мудра Сова дала ще одну корисну пораду:- Якщо ти хочеш, щоб у тебе було багато друзів, щодня уявляй, що вони у тебе вже є і ти з ними граєш в ігри, ходиш у походи, розказуєш їм цікаві оповідки. Не забувай допомагати іншим і доброзичливо ставитися до всіх , хто тебе оточує.
Лисеня - хитре, Ведмежа – неповоротке, - почало розповідати звірятко, - Білченя – пихате, Їжаченя – колюче, а Зайченя – страшезний боягуз. Тітонька Сова мовчки вислухала Вовчикову скаргу, а потім , дивлячись в його оченята, тихо промовила:- Шкода , що ти бачиш в інших лише погане. Так ти ніколи не знайдеш собі друзів. Вовченятко опустило погляд.
« Почалося змагання, - здогадалася вона. – Цікаво, хто переможе? »Сова сіла на березу, і почала спостерігати за звірятками. Першим прибігло Зайченятко, за ним – Лисенятко, а останнім – Ведмежатко, яке дуже через це засмутилося. Воно стояло біля берези , опустивши голову, й тихо бурмотіло:
- Я ніколи не буду переможцем. Я – неповороткий. З таким ніхто не захоче гратися.- Не засмучуйся, - підбадьорливо всміхнулася йому Мудра Сова. – Я тобі допоможу. Щоб пережити невдачу і забути про неї, уявляй щодня, як ти першим прибігаєш до фінішу і перемагаєш у змаганні. Ведмежатко здивовано подивилося на свою співрозмовницю, яка продовжувала:
- Говори собі: « Я спритний. Я можу швидко бігати. Я – переможець. Зі мною всі хочуть гратися ». А ще подумай про те, що ти справді робиш найкраще. Наприклад про те, як добре ти доглядав кущ малини. І не забувай радіти перемозі друга. Ведмежатко щиро подякувало Мудрій Сові, і вона полетіла собі далі…
- Будь – яку справу варто починати з обмірковування того, чого ти хочеш досягти. Тож спершу уяви, яким ти хочеш бачити своє житло у всіх деталях і склади його план, - порадила Мудра Сова. – А щоб швидше й легше йшла робота, уявляй щодня, що у тебе вже є простора затишна нірка і як добре тобі в ній живеться.
Борсучок замислився над словами Сови , а вона додала:- А ще говори собі щодня: « Я – хороший будівельник і господар. У мене буде тепла гарна нірка ». Через кілька днів задоволений Борсучок закінчив лаштувати свою оселю. Він щиро подякував Сові за мудрі поради і допоміг їй утеплити її дупло. Так вони стали дружніми сусідами.
Мудра Сова сиділа на високій засніженій сосні і милувалася чудернацькими сніжинками, які тихо кружляли в повітрі і опускалися на землю. Раптом біля самісінької сосни хтось ойкнув, а потім заплакав. Подивившись , Сова помітила Лисенятка, яке шкутильгало стежкою. Доброго дня , Лисенятко, - привіталася вона. – що з тобою сталося?
Привітавшись із Совою, звірятко розповіло, що бігло лісом і підвернуло лапку, а тепер вона болить.- Не засмучуйся, Лисенятко, - заспокоювала його Сова. – Я тобі допоможу, відведу тебе додому. Дорогою додому Лисенятко не вмовкало – все бідкалося, що лапка не скоро стане здоровою, довго болітиме і він більше не зможе весело бігати істрибати.
- Слухай мене уважно, - звернулася до звірятка Мудра Сова. – Якщо хочеш, щоб лапка швидше припинила боліти, говори їй: « Ти у мене здорова і гарна ».– Ще намагайся думати не про те , як вона болить, а як радісно буде тобі бігати лісом, коли одужаєш. Пригадай свої цікаві пригоди і попроси лапку, щоб вона не боліла.
Одного зимового дня Мудра Сова летіла над лісом, милувалася білими шубами дерев та кущів, що виблискували на сонці, мов дорогоцінне каміння. Вся земля була вкрита пухнастим сніжним килимом з дивовижними візерунками, які утворили сліди різнихтварин. Ось тут пройшла Лисичка, а там, біля засніженої ялинки, видніються сліди Оленя.
- Не бійся, Зайченятко, - заспокоювала його Сова. – Ти маєш гарну білу шубку, яка чудово маскує тебе серед снігу. А щоб зникли твої страхи, уяви, як вони перетворюються на маленьку чорну кульку. Вона стає все меншою і меншою,і злітає у небо. І от ти бачиш лише малесеньку цяточку, але й вона зникає, а разом з нею зникають всі твої страхи.
Я спробую, - відповіло їй Зайченятко. Стрибаючи по лісу, завжди говори собі: « Я нікого не боюся! Я дуже сміливий і спритний! » - усміхнулася звірятку Мудра Сова. – От побачиш, тебе нічого не лякатиме, і ніхто не зможе наздогнати: ні Лисиця, ні Вовк. Зайчик подякував Мудрій Сові і , наспівуючи веселу пісеньку про зайченят, які не бояться нікого, поспішив додому.
Якось весняного ранку Мудру Сову розбудив галас, що зчинився на лісовій галявині. Виявилося , що це плакало маленьке Білченятко, ще й сердито тупало лапками.- Пишнохвостику, заспокойся, у тебе все вийде, - чувся лагідний голос мами Білки. – Розпускай свого довгого пишного хвостика і стрибай на сусідню гілку. Ти зможеш. Ти дуже сміливий.
Але Пишнохвостика мамині слова не втішали. Він зі страхом в очах продовжував схлипувати, дивлячись то на гілку, то на землю.- Я не можу… Я не вмію… Я не стрибатиму… Не хочу…- Гаразд, іншим разом, - піддалася на вмовляння синочка Білка і пішла хазяйнувати у дупло, а Білченятко залишилося на гілці. Воно сумно зітхнуло.- Ні , - тихо сказало воно. – Я ніколи не навчусь.
- Привіт , Пишнохвостику, - бадьоро привіталася з ним Мудра Сова. – Хочеш я тобі допоможу? Заплющ очі і уяви, як ти розпускаєш свого довгого хвостика, відштовхуєшся від гілки і спритно стрибаєш на сусідню гілку. Відчуй радість від польоту, повір у те, що ти сміливий і спритний. Говори собі: « Я все зможу ». А ще тренуйся, докладай зусиль.
Вислухавши тітоньку Сову, Пишнохвостик старанно виконував її поради, бо дуже хотів навчитися стрибати. І от звірятко відштовхнулося від гілки і вправно перестрибнуло на іншу, як справжній акробат.- Я можу! – радісно вигукнуло Білченятко. – У мене вийшло! І почав стрибати з гілки на гілку, наспівуючи: « Дякую Сові за поради. Тепер я можу стрибати ! ».
- Привіт , Оленятко, - звернулася до нього Мудра Сова, яка саме сіла на гілочку дуба, щоб перепочити. - Чому ти стоїш саме і сумуєш? Чому не йдеш гратися до інших звіряток? - Я соромлюся, - промовило Оленятко і опустило свої великі темні оченята. – Всі такі спритні, балакучі, а я …- Тітонька Сова уважно подивилася на звірятка.
- А ти – доброзичливе, щедре, слухняне, - промовила вона. – Дуже любиш маму й тата, допомагаєш їм в усьому. Оленятко підняло голову і подивилося на Сову, яка, всміхнувшись, додала:- Я впевнена, що ти будеш добрим, вірним другом будь – якому звіряткові, і з тобою буде завжди весело й цікаво. Оленятко замислилося, а Сова продовжила:
- Щоб побороти в собі сором’язливість , треба пригадати всі свої успіхи та досягнення, намалювати їх на папері і повісити і своїй кімнаті. Щодня дивися на малюнки і говори собі: « Я багато вмію і ще багато чого навчуся. У мене все добре виходить ». І не бійся спілкуватися з іншими, адже ти – не гірший за них.
Маленька сіра Мишка вилізла зі своєї нірки і схвильовано роззирнулася в лісових кущах. Всю ніч їй снилися кошмари: вона тікала то від гострих пазурів Орла, то від Лисиці, то від Вовка.- Добрий день, Мишко, - привіталася з нею Мудра Сова, що саме пролітала поряд. – Щось трапилося? Ти , здається , засмучена. Мишка розповіла Сові про свої страшні сни, а та почала заспокоювати.