Географічна широта Вимірюється від екватора до полюсу ( збільшується )Вимірюється від 0 до 90 градусів Є північна і південна широта. Відстані широти підписані на паралелях ( горизонтальні лінії на карті) Екватор – о широти. Задачі на визначення географічних координат об'єктів Пам’ятаємо. Координати географічні : географічна широта і географічна довгота Географічна довгота. Вимірюється від нульового меридіану вліво ( західна довгота ) і вправо ( східна довгота )Вимірюється від 0 до 180 градусівЄ східна довгота і західна довгота Відстані довготи підписані на меридіанах ( вертикальні лінії на картах )12
Задачі на визначення відстаней між об'єктами на карті , використовуючи їх координати. Пам’ятаємо ! довжина дуги в 1 градус меридіана на будь якій широті дорівнює 111 км. На різних паралелях довжина дуги в 1 градус – різна . ( причина – форма Землі )Порядок дій : Визначаємо географічні координати об'єктів . Визначаємо спільне у розташуванні ( паралель чи меридіан спільні ) . Уявімо , об'єкти розташовані на одному меридіані , але на різній відстані від екватора ; або об'єкти розташовані на одній паралелі , але на різній відстані від 0 меридіану Визначаємо відстані між об'єктами у градусах. Якщо об'єкти розташовані в одній півкулі , дані координат віднімаються , якщо об'єкти розташовані в різних півкулях – координати додаються Крайні точки Африки – в різних півкулях , тому координати додаються. Відстань між об'єктами в градусах переводимо у км ( див «запам’ятай» )
екватор0 меридіан. АБА Б111км ( величина незмінна для спільного меридіана )Кількість км в одному градусі спільної паралелі екватор0 меридіан. АБОБ’ЄКТИ РОЗТАШОВАНІ В РІЗНИХ ПІВКУЛЯХОБЄКТИ РОЗТАШОВАНІ В ОДНІЙ ПІВКУЛІАББА111км ( величина незмінна для спільного меридіана )Кількість км в одному градусі спільної паралелі екваторекватор0 меридіан. О меридіан. АБСпільний меридіан. Спільна паралель. Спільна паралель. Спільний меридіан
Задачі на визначення висоти Сонця над горизонтом. Пам’ятаємо !Максимальна висота Сонця над горизонтом опівдні , в день літнього сонцестояння ;на широті , найближчій до північного тропіка ( там Сонце в зеніті – 90 градусів )Для дня літнього сонцестояння ( 22 червня )рахується за формулою h = 90 гр. – широта точки + 23 гр. 30 мінут Для дня зимового сонцестояння ( 22 грудня ) рахується за формулою h = 90 гр.– широта точки – 23 гр. 30 мінут. Висота Сонця над горизонтом в дні рівнодення ( 21 березня і 23 вересня ) рахується за формулою h = 90 градусів – широта даної точки. Висота полярної зірки дорівнює широті даної точки
Задачі на визначення місцевого часу. Пам’ятаємо послідовність дій : Визначаємо взаємне розташування об'єктів щодо сторін горизонту . Той об'єкт , який розташований східніше , першим зустрічає сонце Визначаємо географічну довготу об'єктів. Визначаємо відстань між об'єктами в градусах ( від більшої довготи віднімаємо показники меншої довготи )Різницю в градусах між об'єктами переводимо у час , використовуючи дані ( дії множення ):1 градус – 4 хвилини , 1 мінута – 4 секунди. Задача 1 За місцевим часом у Миколаєві 12 год 06 хв. Котра година в даний момент за місцевим часом у Києві?Розв'язання: Визначаємо географічну довготу міст: Миколаїв - 32° сх. д.; Київ - 30° 30' сх. д.;1) визначаємо різницю довготи:32° сх. д.-30° 30'сх. д. = 1° 30';2) визначаємо різницю в часі: 1° 30' х 4 хв = 6 хв;3) визначаємо місцевий час у Києві. Київ розташований на захід від Миколаєва, тому час буде меншим: 12год 6хв-6хв = 12 год. Відповідь: місцевий час у Києві - 12 год. Задача 2 За місцевим часом у Києві 6 год. Котра година у даний момент за місцевим часом у пункті, який розташований поблизу села Рання Зоря (крайня східна точка України) і має географічну довготу 40° 15' сх. д. Розв 'язання: 1) Київ - 30° 30' сх. д.; Рання Зоря - 40° 15 'сх. д.;2) 40° 15'сх. д. - 30° 30' сх. д. = 9° 45';3) 9° 45' х 4хв = 39хв;4) 6 год + 39 хв = 6 год 39 хв. Відповідь: у пункті, що знаходиться поблизу крайньої східної точки України, місцевий час становить 6 год 39 хв. Задача 3 За місцевим часом у точці, що знаходиться поблизу села Рання Зоря (40° 15'сх. д.), 9 год. Котра година в даний момент за місцевим часом поблизу крайньої західної точки України (22°сх.д.)?Розв'язання: 1) 40° 15'сх. д. - 22° сх. д. = 18° 15';2) 18° 15'х 4хв = 73 хв= 1 год 13 хв;3) 9 год - 1 год 13 хв = 7 год 47 хв. Відповідь: місцевий час поблизу крайньої західної точки України становить 7 год 47 хв.
Задачі на поясний час. Пам’ятаємо : Щоб визначити різницю в поясному часі між об'єктами потрібно встановити , в яких півкулях розташовані об'єкти . Якщо об'єкти розташовані в одній півкулі , встановити номери годинних поясів . Потім знайти різницю в часі між поясами ( дія віднімання – від більшої цифри віднімаємо меншу ) . Якщо об'єкти в різних півкулях , потрібно встановити різницю в часі з 0 поясом . В західній півкулі ця різниця буде з «+» , в східній – з «-» . Ці результати додати – це і буде різниця в часі між об'єктами. АБ-3+6 ОБЄКТИ РОЗТАШОВАНІ В РІЗНИХ ПІВКУЛЯХ . РІЗНИЦЮ В ЧАСІ З О - ПОЯСОМ ДОДАЄМО : 6 +3 = 9 ГОДИН . ЦЕ І Є РІЗНИЦЯ В ЧАСІ МІЖ ОБЄКТАМИ . Якщо в А 12.00 , то в Б 12 00 + 9 годин = 21.00 Якщо в Б 12.00 , то в А 12.00 – 9 годин = 03.00 ( початок доби ) 0 меридіан. В г+2+6 Різницю в часі визначаємо шляхом дії віднімання номерів поясів об'єктів Різниця в часі 4 години0 меридіан
Пам’ятаємо : Всього на планеті 24 часові ( годинні) пояси Відлік поясів від Гринвіцького меридіану ( 0 меридіан ) на схід Нумерація поясів : 0 – 23 В межах поясу – поясний час , який вимірюється місцевим часом середнього меридіана. Різниця в часі між сусідніми поясами – 1 година Час наступного поясу випереджає час попереднього на 1 годину
Елементи математичної основи топографічної карти масштабу 1:100 000. Цифрами позначені: 1 - внутрішня рамка карти, 2 - мінутна рамка, 3 - зовнішня рамка,4 - виходи паралелей та меридіанів, 5 - підписи значень довготи та широти кутів рамки,6 - лінії кілометрової сітки, 7 - підписи кілометрової сітки.
Пам’ятаємо !Азимут : Кут між напрямком на північ і напрямком на даний об'єкт. Вимірюється в градусах і за годинниковою стрілкою. Кожній стороні горизонту відповідає свій азимут ( пн. – 0 або 180 градусів ; Сх. – 90 градусів ;Пд. – 180 градусів і тд.Є магнітний азимут ( вимірюється на місцевості компасом ) і географічний азимут ( вимірюється на карті транспортиром )
Читання топографічної карти1 - Через змішаний ліс із перевагою хвойних дерев (з яких переважає сосна, а з листяних – береза) висотою 16 м, товщиною 25 см і середньою відстанню між деревами 6 м, пролягає просіка шириною 40 м, якою прокладено дві лінії електропередачі (напругою по 110 тисяч вольт кожна) на металевих опорах висотою 25 м. Через упорядкований ліс із номерами кварталів 26 і 28 проходить лісова дорога до будинку лісника.
2 - Зі сходу на захід територію перетинає автомагістраль у дві смуги шириною 8 м кожна з асфальтовим покриттям. Автомагістраль проходить кам’яним мостом завдовжки 50 м, шириною 15 м, вантажопідйомністю 60 т через несудноплавну річку Снивода, яка протікає з півночі на південь, правий беріг якої на південь від дороги заболочений і заріс очеретом, а лівий – з луговою рослинністю та кущами. Уздовж дороги обсадка із дерев висотою 10 м.3 - З північного заходу на південний схід протікає річка Вільна шириною 15 м, на якій розташоване озеро Рибне, що утворене проїжджою греблею (з каменю) довжиною 120 м і шириною 5 м. Правий берег озера стрімкий, зі скелястим обривом, лівий – пологий, з піщаним пляжем, до якого через греблю підходить ґрунтова дорога.
4 - На захід від села Вербівка з 380 мешканцями розташований листяний ліс, у якому більшість грабових дерев, висота яких 18 м, товщина стовбурів 20 см, відстань між ними 5 м. На південь від лісу бурелом із чагарниками, а ближче до села ліс вирубаний з окремими кущами. На північ від села розташовані дачі, а на південь протікає річка Бужок шириною 10 м, обабіч якої заболочені луки.
5 - Через селище Уланів з кількістю 2,8 тисяч мешканців проходить автомобільна дорога з удосконаленим покриттям (із асфальту) шириною 8 м, земляного полотна – 10 м, з обсадкою із дерев за межами селища. В Уланові є церква, радіовишка висотою 80 м, склад пального і завод з трубою; поруч із заводом електрична підстанція, до якої з заходу підходить ЛЕП на залізобетонних стовпах висотою до 14 м. З півдня до заводу і у район промислового будівництва підходить вузькоколійна залізниця. На схід від Уланова розташований аеродром, на південь від якого – фруктовий сад, а на північ від Уланова – кладовище з густою деревною рослинністю і каплицею.
6 - З північного заходу на південний схід протікає судноплавна ріка Соть (зі швидкістю течії 0,1 м/с, шириною 135 м, глибиною 4,8 м, дно піщане) на висоті 114,1 м над рівнем моря. Лівий берег ріки пологий, заріс чагарниками; правий берег – стрімкий (без рослинності), порізаний вимоїнами та ярами. На вершині розташований пункт державної геодезичної мережі з позначкою 217,1 м.
Максимальна абсолютна висота території – 105м. Відстань у кілометрах від кургану Високий до екватору – 5456 Поодиноке дерево , яке росте західніше від фруктового саду – 5519 Відносна висота вершини кургану Високого щодо місцевості , де росте поодиноке дерево - 17 ( 105 – 88 )Азимут , за яким потрібно рухатись автострадою до села Зеленогірськ за умови відхилення від західного напрямку на 5 градусів – 265 градусів. Відстань від автостради до фруктового саду польовою дорогою становить 3,5 см . Дійсна довжина у метрах цієї польової дороги - 875 м (М = 1: 25000 або в 1см – 250 м )
Абсолютна висота Тарасового кургану – 214м. Відносна висота вершини Тарасового кургану від урізу води в річці Смотрич – 82 м ( 214 – 122 )Протяжність берегової лінії річки Смотрич , якщо на карті її довжина від порома до гирла , виміряна курвіметром , становить 17см - 3400 м ( використовується масштаб карти , в 1см – 200 м ) )Географічний азимут , яким рухається транспорт автомобільною дорогою від села Устин , відхиляючись від напрямку на 8 градусів – 352 градусів ( 360 – 8 )Відстань від джерела Холодок до екватора – 5384 Квадрат кілометрової сітки , де позначено перехрестя доріг на східному схилі Тарасового кургану - 8372
Задача. Чисельність населення країни на 01.01.2019 становила 100 млн. осіб. Визначте, якою стала чисельність населення (у млн. осіб) на 01.01 2020 р., якщо в цій країні коефіцієнт народжуваності 15 осіб на 1000 жителів, коефіцієнт смертності 8 осіб на 1000 жителів, сальдо міграції 300 тис. осіб. А) 102 Б) 101 В) 100 Г) 99 Розв’язування1) розраховуємо природний приріст на 100 млн осіб 1500000 – 800000= 700000; 2) до кількості населення додаємо природний приріст та сальдо міграції 100000000 + 700000 + 300000 = 101000000 Відповідь: 101 млн. осіб. Демографічні задачі
Задача Обчисліть, якою стала кількість населення 100 млн. осіб країни через рік, якщо показник руху населення в цьому році були такими: народжуваність - 35‰, смертність -18‰, еміграція - 3‰, імміграція - 1‰. Відповідь. Знаходимо на скільки збільшилося населення держави . Для цього додаємо показники народжуваності та показники імміграції 35‰ + 1‰ = 36‰. Знаходимо на скільки зменшилось населення держави . Для цього додаємо показники смертності та показники еміграції. -18‰ - 3‰ = 21‰. Знаходимо різницю між збільшенням та зменшення населення. 36‰ - 21‰ = 15‰. Обчислюємо кількість населення на кінець року 100 млн. - 1000‰, а х -15‰, звідси х = 100 х 15 / 1000 = 101,5 млн. осіб. Демографічні задачі
Задача В населеному пункті, де проживає 20.000 жителів, за рік народилось 1500 дітей на 1000 жителів, а померло 1300 осіб за цей же період. Розв’язування. ПП = (1500-1300)/20000)×1000=10 ‰ (проміле). Відповідь: ПП=10 ‰ (додатне, а, отже, населення в містечку збільшилось). Задача Кількість населення адміністративного району за рік збільшилася з 30500 до 30850 осіб. Чому дорівнює сальдо міграції в цьому районі, якщо природний приріст населення становив 120 осіб за рік?Розв’язування: Потрібно знайти на скільки збільшилася кількість населення , а потім відняти ПП (природний приріст).1) 30850 – 3050 = 350 осіб (збільшилася кількість населення);2) 350 – 120 = 230 осіб (сальдо міграції)Відповідь: 230 осіб (сальдо міграції). Демографічні задачі
Задача. На початку року в місті N проживало 400 тис. осіб. Протягом року рівень народжуваності складав 11‰, рівень смертності - 14‰. За рік виїхало з міста 12 тис. осіб, приїхало на постійне проживання 6 тис. осіб. Якою стала чисельність населення міста наприкінці року. Розв'язок. Знаходимо різницю між збільшенням (народжуваністю) та зменшення населення (смертністю). 11‰ - 14‰ = -3‰. Знаходимо кількість населення 400000 - 1000‰ х - 3‰, х=1200 осіб. 400000 - 1200= 398800 осіб. Знаходимо сальдо міграцій (різницю між тими хто виїхав ти тими хто вїхав в місто) -6000 -12000 = -6000 осіб. Чисельність населення на кінець року становить 398800-6000= 392800осіб. Відповідь. Чисельність населення на кінець року становить 392800 осіб. Демографічні задачі