Презентація до уроку української мови в 7 класі "Правопис прийменників. Уживання прийменників". Подано як теоретичний матеріал, так і практичні завдання з теми.
Можна використовувати при підготовці до ЗНО.
Правопис прийменників. Уживання прийменників. Підготувала: вчитель української мови та літератури Новозапорізької школи Бабашкіна О. А.
Номер слайду 2
Пригадаймо!Прийменник – це службова частина мови, що служить для зв’язку слів у словосполученні та реченні. Наприклад: був у школі, сів на стілець. За, для, по. Поміж, із-за. Залежно від, у зв’язку з. Понад, відповідно до, коло. В, з, на, без, між
Номер слайду 3
Написання прийменників. Похідні прийменники пишуться разом, окремо або через дефіс.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Через дефіс. Окремо. Разом. Прийменники з початковими з-, із- : З-за, з-під, з-поміж, із-за, із-під. Утворені від прислівників та іменників з непохідним прийменником: Поруч із, у разі, під кінець, під час, за винятком, залежно від Усі інші похідні прийменники: Понад, заради, посеред, услід, довкола
Уживання прийменників з-із-зі-зо. З уживаємо: Перед голосним на початку слова (з одним)Перед приголосним, якщо попереднє слово закінчується голосним, а також на початку речення (котився з гори; З лісу… )Із уживаємо: Переважно перед з, с, ц, ч, ш, щ (із шовку )Між приголосними (виїхав із села, лист із Бразилії)Зі вживаємо перед сполученням приголосних на початку слова (зі школи, зі столу)Зо вживаємо при числівниках два, три (зо дві сотні).
Номер слайду 6
Завдання 2. Уставте на місці пропуску прийменник з, із, зі або зо. Вийшли … школи, брат … сестрою, вітаю … святом, зійшов … дороги, квіти … лісу, разів … два, вийшли … оранжереї, вийшов … зоопарку, прибрав … столу, дивитися … берега, приїхав … села.
Номер слайду 7
Уживання прийменників у – в Прийменник у вживаємо: На початку речення перед приголосним: У лісі… Між приголосними: вечір у містіПеред словами, що починаються на в, ф, св, хв, тв, льв : залетіла у вікно, у твоєму зошитіПрийменник в уживаємо: На початку речення перед голосним: В очах…. Між голосними: живе в ОдесіЯкщо попереднє слово закінчується на голосний, а наступне починається на приголосний (крім в, ф, св, хв, тв, льв ): пішли в садок. Перед словом, що починається на голосний: човен в очереті.
Номер слайду 8
Завдання 3. Уставте на місці пропуску у або в.… теплій кімнаті, прибрати … кімнаті, відпочили … аквапарку, покласти … шафу, податися … мандри, вибігли … сад, працюють … школі, прибуде … травні, зустрілися … Львові.