План уроку
з предмета «Основи галузевої економіки і підприємництва»
Тема уроку «Економічні відносини власності»
Цільова аудиторія: здобувачі освіти 3 курсу за професією «Слюсар з ремонту рухомого складу. Помічник машиніста електровоза» Козятинського МВПУЗТ
Основні поняття:
Власність. Право власності. Володіння. Користування. Розпорядження. Приватна власність. Суспільна власність. Роздержавлення. Приватизація. Рейдерство.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: лекція з елементами бесіди та демонстрацією презентацій
Компетентності:
Очікувані результати:
Здобувачі освіти зможуть :
Матеріально технічне обладнання: комп’ютер, екран, проектор.
Дидактичне забезпечення: відео презентації, роздавальний матеріал «Схема форм власності», відеофільм «Кожен українець – інвестор».
Форма організації навчальної роботи: робота в малих групах, індивідуальна, фронтальна.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивний
- словесні(опис,бесіда,повідомлення учнів);
- наочні(ілюстрація, демонстрація).
Прийоми навчання: постановка проблемних запитань, активізація уваги та мислення, презентація результатів пошукової роботи учнів.
Міжпредметні зв’язки: право, громадянська освіта, історія.
Хід уроку:
Привітання викладача та здобувачів освіти. Перевірка готовності до уроку.
На минулому уроці ми вивчали тему «Економічні системи». Одним із ключових елементів економічної системи є відносини власності. Власність займає центральне місце в економічній системі, оскільки зумовлює спосіб поєднання робітника із засобами виробництва, мету функціонування і розвитку економічної системи, визначає соціальну і політичну структуру суспільства, характер стимулів трудової діяльності і спосіб розподілу результатів праці. Давайте пригадаємо який тип власності відповідає тій чи іншій економічній системі. Назвіть типи економічних систем:
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Магічне слово «власність» вабить людство впродовж усієї його історії. Право володіти власністю розглядається багатьма як істотне право людини, як важливий показник рівня її життя. Всі ми бажаємо жити краще і розуміємо що в цьому нам допоможе власність. Сьогодні на уроці ми маємо більш детальніше ознайомитися з поняттям власність, формами власності і процесами пов’язаними з власністю, що відбуваються в нашій країні.
Відкрийте, будь ласка, свої зошити, запишіть тему уроку: «Економічні відносини власності». Урок ми проведемо в такій послідовності:
Сьогодні на уроці мені будуть допомагати ваші одногрупники, які підготували презентації.
Власність - це сукупність відносин між суб'єктами господарювання з приводу привласнення засобів виробництва та його результатів.
Власність має і правовий аспект, виступаючи як юридична категорія. Юридичний аспект власності реалізується через право власності.
Право власності це урегульоване законом право розпоряджатись, користуватись, продавати, передавати в дар і по спадковості різні предмети, речі, засоби виробництва і нерухомість.
Право власності визначається ще з часів римського права трьома основними правочинностями - володіння, користування і розпорядження. Це так звана тріада власності (рис.1).
Рис. 1. Сукупність правочинностей власника (тріада власності).
Отже, між власністю як економічною і як юридичною категоріями є тісний взаємозв'язок.
Суб’єкти власності:
Об’єкти власності:
Власність як юридична категорія відображає законодавче закріплення економічних відносин між фізичними і юридичними особами з приводу володіння, користування й розпорядження об'єктами власності через систему юридичних законів і норм.
2. Форми власності
Горизонтально-структурний підхід визначає класифікацію економічних форм власності, а також її види і типи.
Критеріями означеної класифікації є рівень розвитку продуктивних сил, характер поєднання працівника із засобами виробництва. Існує два основних типи власності: приватна і суспільна (рис.2).
Рис.2. Типи власності.
Приватна власність - це такий тип власності, коли виключне право на володіння, користування і розпорядження об'єктом власності та отримання доходу належить приватній (фізичній чи юридичній) особі.
Приватний тип власності виступає як сукупність індивідуально-трудової, сімейної, індивідуальної з використанням найманої праці, партнерської і корпоративної форм власності (рис. 3)
Індивідуально-трудова власність характеризується тим, що фізична особа в підприємницькій діяльності одночасно використовує власні засоби виробництва і свою робочу силу. Якщо в господарстві використовується праця членів сім'ї, така власність має форму сімейної трудової власності (наприклад, фермерське сімейне господарство).
Індивідуальний приватний власник може використовувати в господарстві й працю найманого робітника (постійно чи на сезонних роботах).
Партнерська власність є об'єднанням капіталів або майна кількох фізичних чи юридичних осіб. З метою здійснення спільної підприємницької діяльності кожний учасник партнерського підприємства зберігає свою частку внесеного ним капіталу чи майна у партнерській власності.
Корпоративна (акціонерна) власність - це капітал утворений завдяки випуску і продажу акцій. Об'єктом власності акціонерного товариства, крім капіталу, створеного за рахунок продажу акцій, є також інше майно, придбане в результаті господарської діяльності.
Суспільна власність означає спільне привласнення засобів виробництва і його результатів. Суб'єкти суспільної власності відносяться один до одного як рівноправні співвласники.
Суспільна власність існує у двох формах: державній і колективній (рис. 4).
Державна власність - це така система відносин, за якої абсолютні права на управління і розпорядження власністю здійснюють органи (інститути) держав- ної влади. Державна власність поділяється на загальнодержавну і муніципальну (комунальну).
Загальнодержавна власність - це спільна власність усіх громадян країни, яка не поділяється на частки. Власність необхідна державі для виконання економічних, соціальних і оборонних функцій.
Об'єктами державної власності є природні ресурси (земля, її надра, ліси, води, повітряний простір), енергетика, транспорт, зв'язок, дороги, навчальні заклади, заклади національної культури, фундаментальна наука, оборонні та космічні об'єкти.
Муніципальна (комунальна) власність - це власність, яка перебуває в розпорядженні регіональних державних органів (області, міста, району тощо).
Кооперативна власність - це об'єднана власність членів окремого кооперативу, створена на добровільних засадах для здійснення спільної діяльності. Власність кооперативу формується в результаті об'єднання майна, грошових внесків його членів і доходів, одержаних від їхньої спільної трудової діяльності. Кожен член кооперативу має однакові права на управління. Розподіл здійснюється відповідно до внесеного паю і трудового вкладу членів кооперативу.
Власність трудового колективу - спільна власність, передана державою чи іншим суб'єктом у розпорядження колективу підприємства (на умовах викупу чи оренди). Колективна власність може існувати в різних видах залежно від джерела викупу. Якщо підприємство викуплене за рахунок накопиченого прибутку, то створюється неподільна власність колективу підприємства. Якщо підприємство було викуплено за рахунок особистих доходів його працівників, то утворюється пайова власність.
Власність громадських і релігійних об'єднань створюється за рахунок власних коштів, пожертвувань громадян чи організацій або шляхом передачі державного майна. Суб'єктами такої власності є партії, профспілки, спортивні товариства, церкви та інші громадські організації.
Змішана власність поєднує різні форми власності - приватну, державну, колективну, кооперативну та інші, в тому числі й власність іноземних суб'єктів (рис. 5).
Комбіновані форми власності: концерни, трести, холдинги, фінансово-промислові групи та інші об'єднання.
Висновок Власність поділяється на два основних типи: приватну і суспільну.
Приватний тип власності виступає як сукупність індивідуально-трудової, сімейної, індивідуальної з використанням найманої праці, партнерської і корпоративної форм власності.
Суспільна власність поділяється на державну і колективну.
Державна власність має дві форми: загальнодержавну і муніципальну (комунальну).
Колективна форма власності поділяється на власність колективу підприємства, кооперативну, власність суспільних організацій, власність релігійних організацій.
Змішана форма власності поєднує державну, приватну, колективну, кооперативну, комбіновану власність.
3.Інтелектуальна власність
(презентація підготовлена здобувачем освіти)
Викладач. Які ж документи захищають право власності? Давайте розгадаємо ребуси. За допомогою ребусів учні відгадують назви документів та розглядають їх зміст.
Слова: Кодекс, Закон, Конституція, Декларація, Конвенція
Мовою документів
Конституція України
Стаття 13. Земля, її надра, повітря, водні та інші природні ресурси є об’єктами права власності народу відповідно до закону.
Стаття 14. Право власності на землю гарантується, набувається та реалізується відповідно закону.
Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його.
Загальна Декларація прав людини.
Стаття 17. Кожна людина має право володіти майном як одноосібно, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.
Конвенція про захист прав і свобод.
Стаття 1. Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна.
Цивільний Кодекс України.
Глава 23. Стаття 316. Право власності є правом особи на річ (майно), яке вона за власною волею здійснює відповідно закону.
Глава 23. Стаття 317. Власникові належить право володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном.
Глава 24. Стаття 328. Право власності набувається шляхом здійснення правочинів не заборонених законом.
Закон України «Про власність».
Стаття 2. Право власності охороняється законом. Держава забезпечує стабільність правовідносин власності. Держава створює рівні умови для розвитку різних форм власності та їх захисту.
Стаття 13. Об'єктами права приватної власності є жилі будинки, квартири, предмети особистого користування, дачі, садові будинки, предмети домашнього господарства, продуктивна і робоча худоба, земельні ділянки, насадження на земельній ділянці, засоби виробництва, вироблена продукція, транспортні засоби, грошові кошти, акції, інші цінні папери, а також інше майно споживчого і виробничого призначення.
Будь-яка країна, ступивши на шлях ринкових реформ, має розв’язати питання роздержавлення і приватизації. Ці поняття взаємопов’язані, проте не тотожні.
Роздержавлення - це комплекс заходів, спрямованих на усунення монополії держави на власність і утворення багатоукладної економіки, посилення процесів її саморегулювання. В рамках роздержавлення проводиться демонополізація виробництва, лібералізація цін, перебудова фінансово-кредитної системи, утворюється ринкова інфраструктура.
Приватизація - це перетворення державної власності у різноманітні форми недержавної власності. Приватизація розпочата в Україні у 1992 р. та триває сьогодні.
В результаті проведення політики роздержавлення і приватизації в Україні останніми роками суттєво змінилась структура форм власності. На зміну монопольному пануванню державної власності прийшов реальний плюралізм форм власності, який створив об'єктивну основу для формування й ефективного розвитку ринкової економіки в країні. На початок 2021 р. частка об'єктів недержавних форм власності становила в країні більше 98 % (табл. 1).
Таблиця 1.
Питома вага об’єктів різних форм власності в Україні в 2020 р.
|
2018 |
Питома вага, % |
2020 |
Питома вага, % |
Усього юридичних осіб |
1235,0 |
100 |
1350,6 |
100 |
Фермерське господарство |
45,0 |
3,6 |
46,9 |
3,5 |
Приватне підприємство |
200,3 |
16,2 |
200,3 |
14,8 |
Державне підприємство |
3,9 |
0,3 |
3,7 |
0,3 |
Комунальне господарство |
11,6 |
0,9 |
13,9 |
1,0 |
Акціонерні товариства |
14,7 |
1,2 |
13,9 |
1,0 |
Товариство з обмеженою відповідальністю |
576,6 |
46,7 |
674,4 |
49,9 |
Кооперативи |
27,0 |
2,2 |
28,1 |
2,1 |
Державна організація установа, заклад) |
10,7 |
0,9 |
9,6 |
0,7 |
Громадська організація |
80,5 |
6,5 |
88,1 |
6,5 |
Релігійна організація |
25,2 |
2,0 |
26,3 |
1,9 |
Профспілки, об’єднання профспілок |
27,6 |
2,2 |
28,5 |
2,1 |
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку |
28,0 |
2,3 |
32,7 |
2,4 |
Інші організаційні форми |
183,9 |
15,0 |
184,2 |
13,8 |
Викладач: Давайте ознайомимось з презентацією, підготовленою нашими здобувачами освіти. Презентація «Приватизація в Україні».
Висновок. Роздержавлення — це низка заходів, спрямованих на усунення монополії держави на власність, скорочення державного сектора й утворення багатоукладної економіки, посилення процесів саморегулювання економіки. Роздержавлення не означає, що держава залишає економіку, вона лише змінює форму діяльності, намагаючись краще пристосуватися до вимог ринкової економіки.
Приватизація — це передача державної власності за плату або безкоштовно в приватну власність. Вона має стимулювати розвиток малого бізнесу, орендних і спільних підприємств тощо.
IV. Закріплення нового матеріалу Вправа «Так» або «Ні». Визначте, правильним чи неправильним є твердження, якщо ви згодні з твердженням підніміть зелену картку, якщо не згодні – червону картку.
1. Власність — це відносини між людьми з приводу розподілу праці в процесі виробництва. (Ні)
2. Право власності стосується можливостей особи використовувати певні речі за їх призначенням. (Так)
3. Будь-яке рухоме та нерухоме майно — це об’єкт власності. (Так)
4. Змішана форма власності означає, що майном володіють особи різного віку. (Ні)
5. Приватна власність історично виникла раніше, ніж державна. (Так)
6. У сучасній Україні панівною є приватна власність. (Так)
7. Комунальна і загальнодержавна власність — це одне й те саме. (Ні)
8. Форми власності відрізняються між собою лише об’єктом, що привласнюється. (Ні)
9. Суб’єктом власності може бути і людина, і підприємство, і держава. (Так)
10. Роздержавлення і приватизація — це синоніми.(Ні)
2. Визначте до якої форми власності належить:
а) власний будинок;
б) будівля училища, де ви навчаєтесь;
в) магазин, яким володіють кілька господарів.
г) корпорація "АТБ-маркет".
3. Установіть відповідність між складовими. Робота в парах
3. Право розпорядження.
A. Родина Семиренків проживає у двокімнатній квартирі в місті.
Б. Федір Іваненко придбав трикімнатну квартиру в місті, що підтверджується актом купівлі-продажу.
B. Федір Іваненко здав в оренду квартиру в місті на один рік. Г. Г.Будівельне управління здає в експлуатацію 36-квартирний житловий будинок.
4. Закінчіть речення:
- Я маю земельну ділянку, тобто я нею________________________
- Я виростив на цій ділянці овочі, щоб вживати їх, тобто я цією ділянкою__________________________
- Я продав свою земельну ділянку, тобто я нею__________________________
Допоміжні слова : володіти, користуватис, розпоряджатися
5. Міні-тест (час для виконанн — 3 хв, вибрати 1 правильну відповідь, правильна відповідь оцінюється в 1 бал).
1. Виберіть варіант відповіді, у якому наведено повний зміст права власності:
А) право володіння і розпорядження майном;
Б) право володіння і користування майном;
В) право користування і розпорядження майном;
Г)право володіння, користування і розпорядження майном.
2. Визначте, хто з перелічених осіб є суб’єктом права загальнодержавної власності в Україні:
А) народ України в особі Верховної Ради України;
Б) Кабінет Міністрів України;
В) органи місцевого самоврядування;
Г) державне підприємство.
3. Що з наведеного може бути об’єктом інтелектуальної власності:
А) поклади корисних копалин;
Б) обладнання підприємства;
В) комп’ютерна програма;
Г) комп’ютер.
4. Який спосіб закріплення прав власності за певними суб’єктами є головним у сучасних умовах:
А) традиції;
Б) юридичні норми;
В) релігійні переконання;
Г) сила.
5. Яка форма власності розвивалася за часів формування капіталістичного способу виробництва:
А) приватна;
Б) державна;
В) особиста;
Г) суспільна.
6. Хто з наведених осіб наділений найбільшими правами певного об’єкта власності:
А) особа, що орендує об’єкт власності;
Б) особа, що використовує об’єкт власності для особистих потреб;
В) особа, запрошена для ремонту об’єкта;
Г) особа, що придбала об’єкт за власний кошт і має акт купівлі-продажу?
7. Що з наведеного не відноситься до об’єктів інтелектуальної власності:
А) цінний папір;
Б) патент на винахід;
В) рукопис музичного твору;
Г) ескіз товарного знаку.
8. Як називається процес виведення майна підприємств державного сектора з власності держави:
А) демонополізація;
Б) націоналізація;
В) приватизація;
Г) денаціоналізація.
9. Укажіть, що з наведеного не повинно використовуватись в якості способу привласнення в сучасних умовах:
А) купівля;
Б) рішення суду;
В) силове захоплення;
Г) спадкування.
10. До основних типів власності належать:
А) колективна та приватна;
Б) державна та корпоративна;
В) приватна та державна;
Г) суспільна та приватна.
11. Третій етап приватизації
12. Хто є суб’єктом комунальної форми власності?
V. Рефлексія (проводиться з використанням прийому «Мікрофон»).
Здобувачі освіти по черзі дають відповідь на питання: «Які нові знання ви отримали на сьогоднішньому уроці?»
Опрацювати матеріал підручника Крупська Л.П. «Економіка» 10 клас. Стор. 82-90.
Перегляньте відеофільм «Кожен українець – інвестор».
Дізнайтеся в батьків, як ваша родина скористалася приватизаційним майновим сертифікатом. Чи стали ви власниками якихось об’єктів?
Використані джерела:
1