Презентація проектів по темі «Eating Out”. Усні повідомлення учнів по темі. Непряма мова.

Про матеріал
Урок - презентація проектів по темі «Eating Out”. Мета уроку: активізувати знання, вміння, навички по темі; практикувати усне монологічне та діалогічне мовлення; практикувати вживання непрямої мови; розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів
Перегляд файлу

11клас

Тема уроку: Презентація проектів по темі «Eating Out”. Усні повідомлення учнів по 

                     темі. Непряма мова.

Мета уроку:

Практична: активізувати знання, вміння, навички по темі; практикувати усне

                     монологічне та діалогічне мовлення; практикувати вживання непрямої

                     мови;

освітня: формувати навички усного та письмового висловлювання по даній темі;

розвиваюча: розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів;

виховна: виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: підручник, додатковий матеріал, наочність, ТЗН.

                                         ХІД УРОКУ

І. Початок уроку.

1. Організаційний момент.

2. Мовленнєва зарядка на основі лексичного матеріалу до теми Eating Out”.

T: - Let’s start our lesson from the task “Brainstorming”.One of the students says the word in English. The partner repeats this word and adds your own one. So, work in chain and do your best.

T: - the other pupils do the test.

3. Повідомлення теми та мети уроку.

T: - Today at the lesson we’re going to listen to your presentations to the topic “Eating Out”. And, besides, we’ll discuss the main points of the topic. Would you like to help me? What points do they include?

  • the variety of restaurants and menus;
  • the vegetarian diet and its influence on people’s health;
  • the fast food restaurants and their advantages and disadvantages.

 

ІІ. Основна частина

4. Активізація знань, умінь та навичок по темі.                                     

        А) “Can you name?”

       - one red fruit?

       - one yellow fruit?

       - one green fruit?

       - two things that a strict vegetarian doesn’t eat?

       - three kinds of food which are made from milk?

       - four things people have for breakfast?

       - five things people eat between meals?

       - six vegetables you can put in a salad?

        Б) Associations to the topic “Eating Out”.

  T: - I’d like to divide you into two groups. You have to write your associations to the topic. We’ve done such a task at the beginning of our topic. Now let’s compare our results. Have we already learned smth new on this topic?

5. Перевірка домашнього завдання. Презентація проектів по темі Eating Out”.

T: - We’ve been discussing our topic during ten lessons already and have learned a lot of new words, discussed many interesting and important situations. So, you have to prepare for today individual projects, which are connected with our topic.

  • One of the topics we spoke about is “Vegetarianism- its benefits and drawbacks, advantages and disadvantages”. So, I’d like to listen to your reports about vegetarians.

                           (Pupil’s project)

  • During our topic we’ve been practicing making dialogues between the waiter and customers in a restaurant or a café. Let’s listen to an interesting and unusual conversation.

                            ( the dialogue “In the restaurant”)

6. Активізація граматичного матеріалу. Reported Speech. Практика писемного мовлення.

T:- Now  let’s recollect Reported Speech. Firs of all let’s revise how does the tenses change, if we use Reported Speech.

    Present Simple                                                        Past Perfect

    Present Cont.                                                           Past Cont.

    Present Perf.                                                            Future –in-the-Past

    Present Perf. Cont.                                                  Past Perf. Cont.

    Past Simple                                                             Past Simple

    Past Perfect

    Past Cont.

    Future Simple 

T: - Now I want you to change the sentences on the blackboard, using Reported speech.

1.”The menu of this restaurant was perfect”,she said.

2.”I don’t like dumplings but enjoy cherry varenyky very much “, he said.

3.“You’ve eaten too much ice-cream”-Tom said to her sister.

4.”We’ve been waiting for the steak for 20 minutes”-she said.

5.”Will you order supper in the restaurant or will you prepare it by yourself” he asked his wife.

6.”How often do you visit fast-food restaurants?” the teacher asked the pupils.

7. Практика усного мовлення. Презентація меню.

T:- Now it’s time to listen to the presentation of the restaurant and menu you have prepared at home.

8. Презентація проектів

T:- Now two pupils have prepared presentations connected with our topic. First of all we’ll listen about fast-food, which is so popular among adolescents and adults as well.

  - Now let’s enjoy French cuisine and be ready to guess the dishes mentioned in the presentation.

9. Практика усного мовлення

T;- During our topic we’ve discussed a lot of questions concerning ”Eating Out”. And one of the main points is

      - healthy food. So, I’d like to listen  to your advices what kind of food should we eat to be healthy, strong, fit and of course happy.

Pl.-  You should…

10. Підсумок вивченого матеріалу по темі.

T:- Now tell me please what can you do,according our topic.

P1.:- I can read and understand about food and dishes

P2:- I can talk about eating out

P3;- I can understand and use Repored Speech

III. Кінець уроку

11.Повідомлення домашнього завдання та мотивація оцінок.

T:- Your home task for the next lesson is to write about your last visit of a café,or restaurant and prepare for the test.   

 

Додаток 1 .

Translate into Ukrainian:

Quality                                    a fixed price

Abundant                                dumplings

Customary                               stewed fruit

Distinctive                              nutritional

To garnish                               a reservation

Interior                                    staff

Inferior                                    a veggie

Relatively                                sophisticated

Rapidly                                   undercooked

A dressing                               a shrimp

 

Translate into English:

Цвітна капуста                        млинці

Равлики                                   коктейль

Десерт                                      баклажани

Головна страва                        відбивна котлета

Вегетаріанець                          пристрасть

Буфет                                       телятина

Сервіс                                      цвітна капуста

Офіціант                                  шеф повар

Гастроном                                клієнт

Курка каррі                             каре ягняти

doc
Додав(-ла)
Соломаха Ольга
Додано
30 січня 2020
Переглядів
400
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку