Рідна Україна. Світ природи.
Цей розділ не просто розширить наші знання про природу і людину, про прозові і віршові твори, про нові художні засоби і жанри творів, а й допоможе стати спостережливим, уважним, чуйним та добрим.
Поезії Т.Шевченка, Павла Тичини, Максима Рильського, Євгена Гуцала, Миколи Вінграновського навчать тонко сприймати світ.
Читаючи оповідання Євгена Гуцала, Григора Тютюнника та повість Миколи Вінграновського, ви станете свідком того, як природа випробовує людину, вимірює, скільки в ній людського.
Мотивація до вивчення розділу: Поезії Т. Шевченка, Павла Тичини, Максима Рильського, Євгена Гуцала, Миколи Вінграновського навчать тонко сприймати світ. Читаючи оповідання Євгена Гуцала, Григора Тютюнника та повість Миколи Вінграновського, ви станете свідком того, як природа випробовує людину, вимірює, скільки в ній людського. Цей розділ не просто розширить наші знання про природу і людину, про прозові і віршові твори, про нові художні засоби і жанри творів, а й допоможе стати спостережливим, уважним, чуйним та добрим. Залузький НВК 5-А клас
Мета уроку:навчальна: поглибити знання про Україну часів Т. Шевченка;ознайомитися з фрагментами із біографічної повісті С. Васильченка «Широкий шлях», розглянути дитинство як період формування «легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю»; розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку, критичне мислення, зв’язне мовлення, вміння опрацьовувати тексти біографічних творів; виховна: виховувати любов до України, шанобливе ставлення до життя та творчості Т. Г. Шевченка, патріотизм.
Цілі: Повинні знати: коло проблем, які мають розв'язуватися впродовж вивчення теми, факти про дитячі роки Шевченка,художні засоби його поетичних творів,особливості виразного читання пейзажних віршів, алгоритм цілевизначення та планування теми, виробляти вміння і навички цитування уривків із тексту. Повинні вміти: самостійно визначати проблеми, які розв'язуються впродовж вивчення теми,розповідати про Україну часів Шевченка, дитинство поета, його родину, виразно читати напам'ять поезії, знаходити художні засоби та пояснювати їх роль, формулювати власні цілі вивчення теми.
Робота з текстом. Записати в зошити. Тема: тяжке становище селянської України часів дитинства Т. Шевченка. Ідея: перші кроки поета. Основна думка: випробування долі здатні перенести великі люди, а саме Т. Шевченко. Композиція: три частини. I частина: передбачення долі поета «Виросте твій син неабиякою людиною — буде змагатися з панами та царями». II частина: Шевченко — немовля. III частина: пригоди маленького Тараса. Жага до свободи. Герої: Мати, батько, чумаки, Катря, Тарас, Баба. Жанр: повість.
Словникова робота. Коліївщина – велике народно- визвольне повстання селян Правобережної України в 1768 році проти польського гніту. Дяк – служитель православної церкви, що допомагає священику під час богослужіння; псаломщик. Зведенята – зведені брати і сестри. Свита – старовинний довгополий верхній одяг із товстого домотканого сукна.
Словникова робота. Каламар – чорнильниця. Кобзарі - народні співці, які ходили селами і містами, складали і виконували народні пісні й думи. Свій спів супроводжували грою на кобзі, лірі або бандурі, звідки інша їхня назва - лірники або бандуристи. Кобза - струнний музичний інструмент.
Словникова робота. Панщина – обов’язкова праця на панів за часів кріпацтва. Свавілля – уседозволеність, безкарність панів. Рута – чар-зілля, трава. - Старий стиль — календар, яким користувалися за часів Шевченка.- Талан — доля, життєвий шлях.- Кукла — загорнутий у ганчірку жований хліб.- Кармелюк — ватажок повсталих селян на Поділлі. - Плахта — жіночий одяг типу спідниці.
Експрес-тест “Закінчити речення” 1. Тарас Шевченко народився у …. 2. Батьки Шевченка були… 3. Сестру Тараса звали… 4. З кріпацтва Шевченка було звільнено у… 5. Книга Тараса Шевченка, у якій було зібрано поетичні твори, називалася… 6. 10 років Кобзар перебував… 7. Поховано Великого Кобзаря українського народу…
ЛИСТ ВІД ПАНІ МАТЕМАТИКИ для групи №1 Доброго дня, дорогі п’ятикласники! Я вже давно знаю, що на уроках літератури ви вивчаєте цікаві твори,поезії, легенди, Мені особливо подобаються поезії, адже вони розвивають в людині допитливість, спостережливість, кмітливість. Тому я придумала і свої математичні завдання,які з великим задоволенням надсилаю вам для розв'язування .Їхній зміст пов’язаний із числами, математичними діями. Напишіть основні дати життя і творчості Т. Шевченка за уривком “У бур,янах”.
ЛИСТ ВІД ПАНІ МАТЕМАТИКИ для групи №1 Доброго дня, дорогі п’ятикласники! Я вже давно знаю, що на уроках літератури ви вивчаєте цікаві твори,поезії, легенди, Мені особливо подобаються поезії, адже вони розвивають в людині допитливість, спостережливість, кмітливість. Тому я придумала і свої математичні завдання,які з великим задоволенням надсилаю вам для розв'язування .Їхній зміст пов’язаний із числами, математичними діями. Напишіть основні дати життя і творчості Т. Шевченка за уривком “У бур’янах”.
Домашнє завдання. індивідуальне: Переказати за Планом1. Дві недолі. Яцута Сергій2. Народження Тараса. Котяш Богдан3. Всі на роботу. Бруяка Назар В.4. Розповідь баби. Бруяка Назар О.5. Катря за няньку. Куришко Микола6. Дитина серед ромашок. Олексієвець Павло7. Дитяче бурлакування. Шинкар Олександр8. Бур’ян та творча уява Тараса. Годунко Богдан9. Нема хлопця. Котяш Альбіна10. Чумаки. Жакун Юлія11. Хлопець знайшовся. Жакун Ілля12. Допомога чумаків. Котяш Оксана13. Розмова сусідів Годунко Ярослава-