Презентаціяна тему: «Мистецтво вести суперечки»Вчитель Воронець Л. В.вчитель української мови та літератури. Ліцею «Генеза»П’ятихатської міської ради
Номер слайду 2
Мистецтво вести суперечки
Номер слайду 3
Риторика, рідше красномовство – це мистецтво якісного висловлювання думок з метою переконання та впливу на аудиторію з урахуванням її особливостей. В грецькій мові мистецтво вести суперечки називається еристикою.
Номер слайду 4
Суперечка – будь-яке зіткнення думок, при якому кожен, хто сперечається, відстоює свою правоту. «Той, хто заперечує мені, пробуджує в мене не гнів, а увагу. Мене вабить співбесідник, який суперечить мені й тим самим вчить мене. Загальною справою і його, і моєю має бути істина» (Мішель де Монтен).
Номер слайду 5
Різновиди суперечки
Номер слайду 6
Дискусія – це форма колективного обговорення, мета якого – виявити істину або знайти правильний розвиток порушеного питання через висловлення власних міркувань та зіставлення поглядів опонентів на проблему.« При філософській дискусії більш виграє переможений – у тому відношенні, що він множить знання» (Епікур).
Номер слайду 7
Диспут – заздалегідь підготовлена усна суперечка на задану тему, вільний обмін думками. Диспут використовується для публічного захисту тієї чи іншої позиції. Девіз диспуту: «Говори, що думаєш, думай, що кажеш».
Номер слайду 8
Дебати – це суперечки, які виникають під час обговорення доповідей, повідомлень, на засіданнях, конференціях. Найважливіше під час дебатів пояснити свою позицію.«Перш за все слід пізнати істину стосовно будь-якої речі, про яку говориш» (Платон).«Немає магії, ніж магія слова» (А. Франс).
Номер слайду 9
Полеміка – гостра суперечка, боротьба принципово протилежних точок. Мета полеміки – здобути перемогу над супротивником, відстояти власну позицію.«Досвідчений полеміст ніколи не буває переможеним» (Карел Чапек).
Номер слайду 10
«Головне в ораторському мистецтві полягає в тому, щоб не дати помітити мистецтво» (Квінтіліан)«Заговори, щоб я тебе побачив» (Сократ)«Людські суперечки нескінченні не тому, що неможливо найти істину, а тому, що в суперечці шукають не істину, а самоствердження» (Буддійська мудрість)