Роль холестерину в організмі людини. Вміст холестерину в харчових продуктах7 клас. Уроки здорового харчування. Підготувала вчителька основ здоров’я. Буринського міського ліцею № 2 імені Ю. М. Лавошника Холод Світлана Олексіївна
Номер слайду 2
Що таке холестерин? Холестерин або холестерол ‒ це речовина, що бере участь у процесі обміну жирів в організмі. Також холестерин є біохімічним попередником (основою для утворення) стероїдних гормонів, жовчних кислот, ліпопротеїнів (сполук, у формі яких жири транспортуються по організму) та вітаміну D.
Номер слайду 3
Існує два типи холестерину: "хороший" і "поганий". "Поганий" – це ліпопротеїд низької щільності, є причиною закупорки судин. Високий рівень "поганого" холестерину (до 3 ммоль/л для людей не з групи ризику, та до 1,8 ммоль/л для групи ризику) може стати причиною виникнення низки серцево-судинних хвороб, зокрема інфаркту. "Хороший" холестерин ‒ це ліпопротеїд високої щільності, який в тому числі усуває "поганий" холестерин зі стінок судин і сприяє прохідності артерій та вен. Саме він є основою для синтезу гормонів та інших сполук. Його в організмі повинно бути якомога більше. Рівень загального холестерину в крові здорової людини не повинен перевищувати 5 ммоль/л. Для людей з групи ризику цей показник - 4 ммоль/л.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Користь і шкода холестерину На рубежі ХХ-ХХІ століть поширилося переконання, що холестерин, який міститься в деяких продуктах харчування, надзвичайно шкідливий для здоров'я. Сучасні вчені говорять про те, що, потрапляючи в організм людини, він виконує безліч важливих функцій. Саме тому сьогодні холестерин називають фізіологічно необхідною складовою продуктів харчування, яка бере участь у ряді обмінних процесів.
Номер слайду 6
Разом з тим холестерин може бути і небезпечним, оскільки стає причиною розвитку такого захворювання, як атеросклероз. Але, як відомо, хвороба виникає лише при надлишковому вмісті даного компонента в сироватці крові внаслідок закупорювання судин, на стінках яких накопичується холестерин. В останні десятиліття багато медичних і науково-популярних журналів присвячували статті питанням про користь і шкоду холестерину. А безліч досліджень і експериментів довели прямий зв'язок між виникненням гіперхолестеринемії та атеросклерозу і впливом на організм екзогенного холестерину. Результатом подібних пошуків істини став висновок про небажане включенні в їжу продуктів, до складу яких входить холестерин.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Протягом багатьох років дієтологи закликали населення якщо не відмовитися зовсім, то принаймні значно зменшити частку вмісту продуктів харчування, насичених холестерином. У підсумку зі столів багатьох людей зникли риб'яча ікра, яйця, вершкове масло, вершки, шинка і сметана. Більшість представниць прекрасної статі, прагнучи зберегти фігуру і захистити себе і своїх близьких від шкідливої дії холестерину і розвитку атеросклерозу, обмежували вживання тваринних жирів.
Номер слайду 9
Продукти харчування, що містять холестерин Продукти містять багато холестерину: сало, яйця, сметана, жирні сири і м’ясо, деякі кондитерські вироби і т.п. ( Найбільше холестерину міститься в таких продуктах: яйцях – 0,57 %; вершковому маслі – 0,17-0,27 %; печінки – 0,13-0,27 %; м’ясі – 0,06-0,1 %; рибі – до 0,3 %). Добова норма холестерину – в середньому 2,5 г. З’їв 2 яйця – вважай норма перевиконана. Втім, для продовження життя, мабуть слід прагнути до мінімального надходженню холестерину в організм. Низький вміст холестерину не приводить до якихось серйозних проблем, а ось шкідливу дію холестерину доведено на 100 %.
Як підтримувати здоровий баланс холестерину. Щоб збільшити кількість "хорошого" і знизити рівень "поганого" холестерину, лікарі з Гарвардської медичної школи рекомендують дотримуватися простих порад. Займайтеся спортом. Навіть помірні фізичні навантаження на кшталт активних прогулянок на свіжому повітрі сприяють синтезу "хорошого" холестерину в організмі. Контролюйте вагу. Надмірна вага сприяє не лише підвищенню рівня "поганого" холестерину, але є і причиною високого артеріального тиску і високого рівня цукру в крові. Якщо ви маєте надмірну вагу, зменшіть її на 5-10%, і це вже буде першим кроком до нормалізації рівня холестерину.
Номер слайду 13
Відмовтесь від трансжирів. Транс-жири ‒ це різновид ненасичених жирів з високим вмістом транс-ізомерів жирних кислот. Штучні транс-ізомери жирних кислот утворюються під час гідрогенізації олій, смаження їжі та у промисловому виробництві випічки. Уникайте швидких вуглеводів. Намагайтеся споживати менше продуктів зі швидких вуглеводів, які засвоюються організмом максимально швидко, наприклад, біле борошно. Ліпше замінити цілозерновим борошном. Відмовтеся від паління. Відмова від куріння сприяє підвищенню рівня "хорошого" холестерину.
Номер слайду 14
Щоб краще розуміти потреби свого організму у холестерині, необхідно регулярно моніторити рівень холестерину в крові (загальний та кожен окремо). Це можна зробити за допомогою тесту на холестерин ‒ аналізу крові з вени. Аналіз рівня загального холестерину можна зробити безкоштовно у свого сімейного лікаря. Оплачує цей тест держава.