- сукупність скоординованих дій нервової, м’язової і кісткової систем, часто в поєднанні із зоровою системою у виконанні дрібних і точних рухів кистями і пальцями рук і ніг. З анатомічної точки зору, рухові і мовні центри в мозку знаходяться поруч, і отже, чим краще розвинена дрібна моторика, тим успішніше буде розвиватися і мова. Дрібна моторика розвивається природним чином починаючи з дитячого віку на базі загальної моторики. Спочатку дитина вчиться хапати предмет, потім з’являються навички перекладання з руки в руку, далі вже здатна малювати, правильно тримати пензлик і ложку. У дошкільному та ранньому шкільному віці моторні навички стають більш різноманітними і складними. Збільшується частка дій, які потребують узгоджених дій обох рук. «Витоки здібностей і обдарування дітей — на кінчиках їх пальців. Від них йдуть найтонші струмочки, які живлять джерело творчої думки.». В. А. Сухомлинський Дрібна моторика Актуальність роботи по розвитку дрібної моторики у дітей обумовлена різким збільшення дітей з відхиленнями в психомоторному та мовному розвитку. Вченими встановлено, що рівень розвитку мовлення перебуває у прямій залежності від ступеня сформованості рухів пальців рук. Тому важливо створити умови для накопичення дітьми рухового і практичного досвіду. Одним з головних засобів розвитку моторики рук служать ігри з предметами.
Принципи роботи розвитку дрібної моторики: 1. Принцип систематичності;2. Принцип поетапності ;3. Принцип доступності та індивідуальності;4. Принцип інтеграції з другими видами діяльності;При недоліках дрібної моторики діти: Нездібні провести пряму лінію. Мають труднощі формування правильної траєкторії рухів при виконані графічних елементів. Відсутнє бажання малювати, ліпити, займатися ручною працею. В школі дуже повільний темп письма.1етап . Підготовчий Знайомство з олівцем;Графічні вправи “Доріжки”;Замальовування – вміння виділити контур;2етап . Автоматизація процесу роботи пальців з олівцем Ускладнюються графічні вправи ;Збільшується довжина доріжок;Копіювання по контуру, по крапках;3етап . Творчий. Складання предметних, а потім сюжетних малюнків з геометричних фігур по зразку;Знайомство з штриховкою;4етап . Підсумковий. Графічні диктанти;Складніші види штриховок;Знайомство з зошитами в косу лінійку та клітинку;Ігри з нетрадиційними матеріалами;Етапи розвитку дрібної моторики:
Отже, розвивати дрібну моторику рук у дітей можна в ігровій формі, використовуючи різноманітний нетрадиційний матеріал. Мета цих ігор розвивати уяву, увагу, сенсорне сприйняття, тактильне сприйняття, посидючість, зорово-моторну координацію, дрібну моторику пальців рук.,математичне мислення (вчиться класифікувати, розрізняти предмети за розміром, рахувати),емоційний і творчий розвиток .Ґудзиковий масаж. Картини із ґудзиків за зразком дорослого і за власною уявою. Гудзичні дерева для розвитку моторики, вивчення кольорів, пір року. Ґудзик в якості машинки, котра рухається по доріжках. Запам'ятай і повтори .Ґудзикові візерунки. Шнурівки. Залатай малюнок ґудзиками відповідного кольоруІгри з ґудзиками
Пальчикові ігри - це унікальний засіб для розвитку дрібної моторики та мовлення дитини в їхній єдності і взаємозв'язку. Розучування текстів з використанням гімнастики стимулює розвиток мови, уваги, уяви, виховує швидкість реакції і емоційну виразність. Дитина краще запам'ятовує віршовані тексти; його мова робиться більш виразною.