Презентація "Розвиток географічних знань про Землю"

Про матеріал
Презентація "Розвиток географічних знань про Землю" для : класу містить 109 слайдів. Вона включає матеріали всього розділу, дає розгорнуту характеристику про уявлення древніх народів про тодішній Світ, вчених і дослідників та їх відкриття а також найновіші відомості сучасного світу. Кілька слайдів присвячені українським вченим. В презентації містяться додаткові (не підручникові) відомості про постаті, факти. Для кращого сприйняття матеріалу є багато фоттографій, карт. Особливо корисною робота прийдеться для молодих спеціалістів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок 3 Розвиток географічних знань про Землю. Стародавня епоха пізнання Землі(до VIII ст.)

Номер слайду 2

Колись давно спекотного літнього ранку зустрілись на курному шляху два подорожанина. Змучені довгою дорогою, вони були раді зустрічі та несподіваному відпочинку. Один мандрівник — старий і мудрий, другий — молодий, розговорилися, засперечалися.— Чи знаєш ти, що якщо йти багато днів і ночей поспіль у той бік, де ховається сонце, то вийдеш з того боку, звідки сонце вранці піднімається на небосхил, тому що Земля наша куляста! — говорив старий.— Та що ти! Земля пласка, ніби млинець, який лежить на чотирьох стовпах, а небо — величезна кришталева чаша! — заперечував молодий. Довго точилася їхня суперечка, кожен намагався довести свою правоту.

Номер слайду 3

Уявлення про Землю в давнину Древні індійці представляли Землю у вигляді півсфери, яку тримають чотири слони. Слони стоять на величезній черепасі, а черепаха на змії, яка, згорнувшись кільцем, замикає навколоземний простір.

Номер слайду 4

Світ в представленні древніх єгиптян : внизу - Земля, над нею - богиня неба; ліворуч і справа - корабель бога Сонця, показуючи шлях Сонця по небу від сходу до заходу.

Номер слайду 5

Уявлення про Землю в давнину. Світ в представленні древніх єгиптян.

Номер слайду 6

Жителі Вавилона представляли Землю у вигляді гори, на західному схилі якої знаходиться Вавилония. Вони знали, що на південь від Вавилона розкинулося море, а на сході розташовані гори, через які не наважувалися переходити. Тому ним і здавалося, що Вавилонія розташована на західному схилі "світової" гори.

Номер слайду 7

Уявлення про Землю в давнину

Номер слайду 8

Уявлення про Землю в давнину

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Заповнюємо таблицю: Пізнання Землі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мандрівник або вчений. Час перебігу подій. Відкриття, досягнення

Номер слайду 11

Анаксімандр – винайшов сонячний годинник – гномон, першим використав масштаб (його вважають першим творцем карти) 610 – 547 рр. до н.е.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Уявлення про Землю в давнину Великий старогрецький вчений Піфагор Самос (VI ст. до н. е.) уперше висловив припущення про кулястість Землі. Але довести гіпотезу Піфагора, і тим більше визначити радіус земної кулі вдалося значно пізніше. Вважається, що цю ідею Піфагор запозичував у єгипетських жреців. Коли про це знали єгипетські жреці, можна тільки здогадуватися, оскільки вони на відміну від греків приховували свої знання від широкої публіки.

Номер слайду 15

Батько історії Геродот

Номер слайду 16

«Скіфія»

Номер слайду 17

Аристотель і сьогодні залишається найвідомішим енциклопедистом світу. В його працях є багато географічних відомостей. В його «Метеорології» описані атмосферні явища.

Номер слайду 18

(384 до н. е. — 322 до н. е.) давньогрецький вчений -енциклопедист, філософ і логік. Заснував Лікей. Фізика, космологія, метафізика, логіка, біологія, географія, естетика, педагогіка

Номер слайду 19

(Бл. 63 до н. е. – бл. 23 н. е.)Давньоримський вчений, грек за походженням Страбон

Номер слайду 20

Мандрівник, автор Історії в 43 і Географії в 17 книгах. Дав картину географічних знань часів початку Римської імперії. Страбон представник переважно країнознавчої географії, однак піднімає багато питань загальної фізичної географії 

Номер слайду 21

Вперше термін “географія” застосував до науки про Землю давньогрецький вчений Ератосфен Кіренський. Він визначив розміри Землі, довів її кулястість, склав карту.

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Карта Ератосфена. Зображення географічних координат (III ст. до н.е.).

Номер слайду 24

На карті Клавдія Птолемея вперше з’явилася градусна сітка.

Номер слайду 25

Карта Півночі, складена Птолемеєм (II ст. н.е.) - фрагмент

Номер слайду 26

Дописати вдома. Арістарх Самоський. Микола Коперник

Номер слайду 27

Урок 4 Середньовіччя (VIII- XV ст.)

Номер слайду 28

Давньоскандинавські племена -вікінги були жорстокими воїнами. На Русі їх називали варягами, у Західній Європі - норманами. Частина населення займалася землеробством, частина здійснювала грабіжницькі та завойовницькі походи.

Номер слайду 29

ЕРІК РУДИЙНорвежець Ейрік Рудий в 982 році експедиція досягла берегів землі, яка вразила мандрівників зеленими луками, захищеними від холодних північних вітрів - «Зеленою країною» (Гренландією). Через кілька років на західному узбережжі острова було засновано дві колонії, де проживало близько 3 тисяч осіб.

Номер слайду 30

У Бостоні в 1887 році безстрашному вікінгу був поставлений пам'ятник. Лейф Еріксон (бл. 970- 1020)Було відкрито три регіони північноамериканського узбережжя: Хеллуланд ( Баффінова Земля), Маркланд (півострів Лабрадор) і Вінланд ( Ньюфаундленда).

Номер слайду 31

Венеціанський купець і мандрівник(1254 - 1324)

Номер слайду 32

Географія середньовіччя У 13 ст. у пошуках нових країн і товарів у Китаї та Індії побував венеціанський купець Марко Поло.

Номер слайду 33

Марко Поло - найбільший європейський мандрівник до епохи Великих географічних відкриттів.

Номер слайду 34

Марко Поло в Китаї

Номер слайду 35

«Книга про різноманітність світу»Я розказав лише половину того, що реально бачив. Марко Поло

Номер слайду 36

Майже 30 років свого життя провів у подорожах видатний арабський мандрівник (мароканець) 14 ст. Ібн Баттута

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Ібн Баттута в Індії

Номер слайду 40

Номер слайду 41

Номер слайду 42

  Перший глобус і досі зберігається у Нюрнберзі (Німеччина) «Земне яблуко»

Номер слайду 43

Розгортка глобусу Бехайма

Номер слайду 44

 На глобусі Мартіна Бехайма не було ні Південної, ні Північної Америки

Номер слайду 45

Пошуки морського шляху до Індії (Кінець XVст.)

Номер слайду 46

Заповнюємо таблицю: Пізнання Землі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мандрів-ник або вчений. Час пе-ребігу подій Відкриття, досягнення

Номер слайду 47

Навігаційні прилади. Квадрант. Компас і бусоль. Морська астролябія. Визначення широти місцевості за допомогою палички Леві

Номер слайду 48

Генріх Мореплавець Принц Енріке Традиційно успіхи Португалії на морі пов'язують з ім'ям принца Генріха Мореплавця (1394-1460). Він був не лише організатором морських експедицій, але й всерйоз займався освоєнням відкритих земель.

Номер слайду 49

Генріх Мореплавець. Португальський принц, що майже не плавав по морю, але завдяки його завзятості й натхненню було здійснено багато великих відкриттів

Номер слайду 50

Бартоломеу Діаш - один з найславетніших португальських мореплавців, що підкоряв води Атлантики, обігнув мис Доброї Надії 1450-1500 р.р.

Номер слайду 51

Мис Доброї НадіїПодорож Бартоломеу Діаша

Номер слайду 52

Епоха великих географічних відкриттів В 1488 році в пошуках морського шляху з Європи до Індії Діаш першим з європейців обігнув Африку з півдня й відкрив мис Доброї Надії (мис Бур), вийшовши у води Індійського океану.

Номер слайду 53

Васко да Гамапортугальський дослідник і мореплавець, який відкрив морський шлях до Індії довкола Африки

Номер слайду 54

У травні 1498 команда Васко да Гама досягла берегів Південної Індії. Епоха великих географічних відкриттів

Номер слайду 55

Епоха великих географічних відкриттів. Ескадра Васко да Гами обігнула Мис Доброї Надії 22-го листопада 1498 року і, рухаючись уздовж східного берега Африки, досягла Мозамбіку 1-го березня 1498, де й зустріла добрий прийом.

Номер слайду 56

Подорож Васко да Гама

Номер слайду 57

Урок 5 Великі географічні відкриття(Кінець XVст. – поч. XVII ст.)

Номер слайду 58

Заповнюємо таблицю: Пізнання Землі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мандрів-ник або вчений. Час пе-ребігу подій Відкриття, досягнення

Номер слайду 59

Епоха великих географічних відкриттів Христофо́р Колу́мб — іспанський мореплавець. Запропонував дістатись до Індії західним шляхом через Атлантичний океан, обминувши шлях вздовж Африки.

Номер слайду 60

Христофор Колумб іспанський мореплавець, першовідкривач Америки (Багамських та Антільських островів, узбережжя Центральної та Південної Америки)Карта Тосканелі, за якою плавав Х. Колумб

Номер слайду 61

Епоха великих географічних відкриттів 3 серпня 1492 року з порту Палос в море вийшло три невеликих кораблі - каравели „Нінья”, „Пінта” та „Санта-Марія” під керуванням Колумба.

Номер слайду 62

Подорожі Христофора Колумба

Номер слайду 63

Епоха великих географічних відкриттів 12 жовтня 1492 року пролунав довгожданий крик: „Земля!”. Перед мандрівниками відкрився Новий Світ.

Номер слайду 64

Епоха великих географічних відкриттів На початку січня 1493 р. кораблі Колумба рушили назад – у Іспанію. Королівська пара надала йому великих почестей. Колумб повідомив про відкриття нового шляху до Азії (Вест-Індія).

Номер слайду 65

Епоха великих географічних відкриттів. Заслуга Колумба: відкрив нові землі; довів факт кулястості Землі; довів можливість плавання на кораблях того часу через океан; здійснив подорож, яку сучасники називали фантастичною.

Номер слайду 66

Амеріго ВеспуччіУ 1499-1504 роках він здійснив чотири подорожі до берегів Америки. Зіставивши отримані дані, Веспуччі прийшов до висновку, що відкриті землі є не Азією, а новим материком, і запропонував назвати його «Новим Світом». У 1507 році німецький картограф і видавець Мартін Вальдземюллер запропонував назвати «Новий Світ» на честь Амеріго - Америкою. У 1538 році воно було застосоване на карті Меркатора і до Південної і Північної Америки.

Номер слайду 67

Урок 6 Навколосвітні подорожі і експедиції(XVІст. – XІХ ст.)

Номер слайду 68

Заповнюємо таблицю: Пізнання Землі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мандрів-ник або вчений. Час пе-ребігу подій Відкриття, досягнення

Номер слайду 69

Фернан Маґеллан. Відрізнявся залізною волею та цілеспрямованістю. Ці якості допомоглийому здійснитипершу навколосвітнюподорож

Номер слайду 70

Навколосвітні подорожі

Номер слайду 71

Подорож Магеллана

Номер слайду 72

Френсіс Дрейк. Англійський пірат и капер Карибського моря, що здійснив другу кругосвітню подорож, грабуючи попутні іспанські корабліГалеон “Золота лань”

Номер слайду 73

Кругосвітня подорож Френсіса Дрейка 1577 -1580 Протока Дрейка

Номер слайду 74

Віллем Янсзон1606 рік. Голландський мореплавець – наніс на карту північне узбережжя Австралії

Номер слайду 75

Абель Тасман 1643- 1644 Голландський морепла- вець, дослідник і купець, що першим серед відомих європейських дослідників досяг берегів Австралії, Нової Зеландії, Тонга і Фіджі. Довів, що всі «землі», відкриті до нього є частинами Австралії

Номер слайду 76

Подорожі Абеля Тасманао. Тасманія

Номер слайду 77

1Ібн Баттута. А1492 рік2 Мартін Бехайм. БКарта світу датована ІІ ст.н.е.3 Бартоломеу Діаш. ВОрганізовував плавання по вивченню західного узбережжя Африки4 Васко да Гама. ГОбчислив довжину окружності Землі, склав одну з перших карт світу.5 Марко Поло. ДВідкрили Гренландію6 Христофор КолумбЄПерший європеєць, який здійснив подорож Пд. Азією. Написав книгу «Про розмаїття світів»7 Відкриття Америки. ЖПодорожував територіями Азії, Африки, Європи (130 тис км). Свої враження описав у книзі.8 Генріх Мореплавець. ЗПерший, кому вдалося досягти південного краю Африки9 ЕратосфенІВідкрив морський шлях до Індії.10 Птолемей ЙСтворив глобус11 Вікинги (нормани). Кдосяг островів Центральної Америки. Здійснив ще три експедиції до берегів Америки. Знайдіть відповідність

Номер слайду 78

1- Ж, 7 - А, 2- Й, 8- В, 3 - З, 9- Б, 4 - І, 10 - Г, 5 - Є, 11- Д 6- К, Відповіді

Номер слайду 79

Розвиток географічних знань про Землю Російські землепроходці

Номер слайду 80

Заповнюємо таблицю: Пізнання Землі{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мандрів-ник або вчений. Час пе-ребігу подій Відкриття, досягнення

Номер слайду 81

Експедиції землепроходців

Номер слайду 82

Семен Дежньов. Видатний російський мореплавець, землепроходець і дослідник Північного та Східного Сибіру. На 80 років раніше за Вітуса Берінга проплив через Берінгову протоку.

Номер слайду 83

Експедиції С. Дежньова

Номер слайду 84

Єрмак Тимофієвич. Першим прийшов в. Азію і почав освоювати СибірІван Москвітін. Першим з європейців дійшов Охотського моря

Номер слайду 85

Єрофей Хабаров. Відкрив річку Амур і досліджував Приамур’я, збирав відомості про річку Лєна, місцеве населення і корисні копалини.

Номер слайду 86

Володимир Атласов. Перетнув Камчатку, дослідив її вулкани, зібрав відомості про Курильські і Японські острови і п-ів Чукотку

Номер слайду 87

Розвиток географічних знань про Землю Географія Нового часу (сер. XVII – поч. XX ст. )

Номер слайду 88

Джеймс Кук

Номер слайду 89

Корабель першої експедиції Кука 350-тоний 22-гарматний барк «Индевор»

Номер слайду 90

1768 - 17711772-17751776 -1779 Три навколосвітні подорожі Джеймса Кука

Номер слайду 91

Перша в історії Російської імперії навколосвітня подорож у 1803-1806 роках

Номер слайду 92

Шлюпи “Нева” і “Надія”

Номер слайду 93

Іван Крузенштерн

Номер слайду 94

Юрій Лисянський

Номер слайду 95

Сучасні географічні дослідження. XX – XXI столяття. Розвиток географічних знань про Землю

Номер слайду 96

)Ро́берт Е́двін Пі́рі (1856—1920) — американський інженер і полярний дослідник. Вважається першим підкорювачем Північного полюса. За власним свідченням, Пірі 6 квітня 1909 року досяг полюса в товаристві темношкірого слуги та чотирьох провідників-ескімосів.

Номер слайду 97

Фре́дерік А́льберт Кук ( 1865 -1940) — американський лікар, полярний мандрівник и бізнесмен, заявив, що першим в історії людства досяг Північного полюса 21 квітня 1908 року, за рік до Роберта Пірі.

Номер слайду 98

О. Ю. Шмідт був людиною легендарної долі. Організатор науки, енциклопедист, професор математики, геофізик, астроном, альпініст і мандрівник-першовідкривач нових земель, дослідник Арктики.

Номер слайду 99

Відкриття Антарктиди

Номер слайду 100

Підкорення Південного Полюса. Роберт Скотт

Номер слайду 101

Жак Пікар і Дональд Уолш1961, Занурення на дно Маріанського жолоба

Номер слайду 102

Номер слайду 103

Розвиток географічних знань про Землю. Українські вчені-географи

Номер слайду 104

Павло Платонович Чубинський (1839 – 1884 рр.) – український етнолог, фольклорист, громадський діяч, автор слів гімну України. Досліджував побут, звичаї, говірки, фольклор, народні вірування. Під час навчання на юридичному факультеті Петербургського університету захопився географією. Був знайомий з такими корифеями вітчизняної науки як Г. Семенов Тянь-Шанський, М. Миклухо-Маклай, М. Пржевальський та ін. Масштабною його працею є “Труды этногрфическо-статистической экпедиции в Западно-Русский край», за яку його переслідував уряд Росії та було вислано з України.

Номер слайду 105

Дослідження у XX – XXI ст. Степан Львович Рудницький (1877 – 1937 рр.) – український географ і картограф; основоположник сучасної української політичної та військової географії. Павло Аполлонович Тутковський (1858 – 1930 рр.) – український географ, геолог, основоположник геології та географії України. Працював у всіх галузях науки про Землю, розвинув вчення про материкове зледеніння, довів еолове походження лесів – основної грунтоутворюючої породи чорноземів.

Номер слайду 106

Воблий Костянтин Григорович Народився 15 (27 травня) 1876 року в Царичанці Кобеляцького повіту Полтавської губернії в сім'ї сільського священика. В 1896—1900 роках навчався в Київській духовній академії. В 1900 році вступив на юридичний факультет Тартуського (тоді Юр'євського) універстету, в 1901 році перевівся до Варшавського університету, який закінчив 1904 році. З 1906 року — приват-доцент політекономії і статистики Київського університету, пізніше — професор Київського комерційного інституту. У 1928—1930 роках — віце-президент АН УРСР. У 1939—1942 рокахnbsp;— завідуючий відділом, а в 1942—1947 роках — директор Інституту економіки АН УРСР; одночасно (1933—1947 роки) — завідуючий кафедрою економічної географії Київського університету. Організатор української економіко-географічної школи.

Номер слайду 107

Каленик Іванович Геренчук. Закінчив 1925 року Кам'янець-Подільський інститут народної освіти (нині Кам'янець-Подільський національний університет). Викладав у Кам'янець-Подільському учительському інституті (1932—1938). У 1945—1954 роках працював у Чернівецькому університеті. Завідував кафедрою фізичної географії. Від 1954 року працював у Львівському університеті. У 1954—1974 роках був завідувачем кафедри фізичної географії. Від 1979 року — професор.

Номер слайду 108

Він не перший українець, хто побачив зорі зблизька, але перший у незалежній Україні. Леонід Каденюк

Номер слайду 109

Антарктична станція «Академік Вернадський»Україна одна з 30 країн, які мають наукові станції, що обслуговуються впродовж року. 25 березня 2019 року відпрвилася 24 експедиція у складі 12 полярників, серед яких Антон Омельченко – праправнук славетного Антона Омельченка – першого українця, який побував в Антарктиді у складі британської експедиції відомого Роберта Скотта. Метеорологічні, геофізичні, біологічні дослідження. У січні 2019 року сюди вирушила сезонна експедиція «мисливців-збирачів».

pptx
Додано
13 вересня
Переглядів
330
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку