Знання про багатоманітність типів ґрунтів на території України, їх розміщення та походження потрібні, щоб могти оцінити те багатство, яким ми володіємо нині. І ще необхідніше, щоб зберегти ґрунти для майбутніх поколінь.
Склад і будова ґрунту. Основні його компоненти – частки гірських порід, що зазнали ерозії – глина, алеврит і пісок, які перетворюються на ґрунт тільки після додання органічного матеріалу. Невід'ємними інгредієнтами ґрунту є також вода, яка тонкою плівкою вкриває незліченні частки органічного і неорганічного матеріалу, і повітря, що заповнює поровий простір між ними.
З усіх видів грунтів найродючіші чорноземи. Родючість грунтів визначає такий компонент, як гумус (перегній). Це органічна речовина, що утворилася з решток відмерлих організмів, а також у результаті життєдіяльності організмів, які переробляють ці рештки, розкладають, збагачують вуглекислим газом, водою, аміаком та іншими речовинами.
Відповідно від призначення всі землі України поділяються на:- землі сільськогосподарського призначення;- землі населених пунктів;- землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення;- землі природоохоронного, оздоровчого, та історико-культурного призначення;- землі лісового фонду;- землі водяного фонду;- землі запасу. Земельний фонд України
Екологія ґрунту Ґрунт є найдорожчим багатством людства. Чорноземні ґрунти, найродючіші в світі, вкривають дві третини території України. Сільськогосподарські угіддя тут становлять 71 %, а орні 56 % усієї площі країни. Ґрунти не належать до категорії невичерпних ресурсів. В Україні спостерігається зменшення земель внаслідок ерозійних процесів, повторного засолення, забруднення промисловими відходами. Чорноземи втратили третину гумусу.
Антропогенний вплив на ґрунт Прямий. Обробка земель важкими механічними агрегатами. Внесення добрив. Безконтрольне застосування засобів захисту рослин. Осушення та зрощення ґрунтів. Непрямий. Вирубування лісів. Будівництво штучних водойм. Надмірне випасання тварин. Будівництво видобувної та переробної промисловості.