РУСЬ-УКРАЇНА НАПРИКІНЦІ X – У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XI СТ. КНЯЗЬ ЯРОСЛАВ МУДРИЙРозробив
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Борис і Гліб. Святополк. Братовбивча війна
Номер слайду 4
1019-1054 Ярослав Мудрий
Номер слайду 5
Номер слайду 6
1036 Перемога над Печенігами
Номер слайду 7
Роздивіться ілюстрацію Площа “міста Ярослава” . Якими спорудами було забудоване місто? Назвіть відомі вам будівлі.
Номер слайду 8
Завдання 2. Робота з історичним джерелом1. Коли та на честь якої події збудовано собор Святої Софії?2. З’ясуйте, які пам’ятки архітектури нагадують про Ярослава Мудрого?3. Визначити політику князя у сфері церковного життя?
Номер слайду 9
Алгоритм інтерпретації візуального джерела:
Номер слайду 10
1011-1037
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Перша бібліотека
Номер слайду 13
РУСЬКА ПРАВДА
Номер слайду 14
“Із Руської Правди XI ст.” – збірнику, зводу руських законів. Ст.1. Якщо людина вб’є людину, мстити може брат за брата або батько, або син двоюрідний, або племінник з боку матері. Якщо хто з них не бажає або не має можливості помститися, то нехай одержить 40 гривень за вбитого. Ст. 6. А за вирваний вус або жмут бороди сплатити потерпілому 12 гривень. Ст. 11. За вбивство княжого служителя, кухаря та конюха платиться 40 гривень. Ст. 12. якщо хтось вкраде чужого коня, або зброю, або одяг, або знайде крадене у своїй общині, то дістає своє та 3 гривні за кривду. Ст. 13. За простого служителя 5 гривень. Ст. 14. За вбивство ремісника і ремісниці 12 гривень. Ст. 15. За смерда і холопа 5 гривень, за рабиню 6 гривень“Руська Правда” – містить матеріали, що дозволяють нам дізнатися про життя і побут людей того часу.відео
Номер слайду 15
була створена в 507-511 рр – в останні роки життя і правління короля Хлодвіга. Салічна правда. Салічна правда є записом стародавніх звичаїв приморських франків, і тому її можна назвати Судебник франків. Основний зміст - норми, присвячені судовому процесу і штрафи за різні правопорушення.
Номер слайду 16
“Із статтей Салічної правди VI ст.” – першого запису правових звичаїв франків. Так, згідно із “Салічною правдою” за вбивство простого франка сплачували грошовий штраф 200 солідів ( на ці гроші можна було купити 30 коней або 200 голів великої рогатої худоби);Ст. 2. За вбивство королівського дружинника – 600 солідів;Водночас ще зберігався звичай кровної помсти.“Салічна правда” містить матеріали про господарське життя та суспільний лад франків.