15 квітня о 18:00Вебінар: Інтегрований STEM-тиждень як ресурс формування цілісності сприйняття світу

Презентація "С.Чернілевський "Теплота родинного інтиму", "Забула внучка в баби черевички"

Про матеріал
Презентація до уроку української літератури у 6 класі за темою С.Чернілевський "Теплота родинного інтиму...", "Забула внучка в баби черевички..."допоможе подати основні біографічні відомості про поета, проаналізувати і зрозуміти поезії, розвивати творче уявлення та мислення школярів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Народився 6 липня 1950 р. в с. Жван Муровано-Куриловецького району Вінницької області. Закінчив Вінницький педагогічний інститут. Автор збірки: “Рушник землі”; кіносценаріїв: “Грамотний”, “Просвітлої дороги свічка чорна”. Лауреат премії імені В. Симоненка.

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Словничок. Інтимний — близький, дружній, задушевний, вузькоособистий. Досвіток — світанок. Зело — зелень, трави.

Номер слайду 4

 С.Чернілевський "Теплота родинного інтиму..."  Тема: спомини про рідну хату, дитинство, доброту та щирість материної душі. Ідея: уславлення материнської любові, щасливих років дитинства, батьківської хати. Основна думка: кожна людина завжди пам’ятає рідне місце, де народилася, чарівне дитинство, теплоту батьківської оселі. Художні особливості твору: • метафора: «досвіток не скрес», «полум’я гуляє по гіллю», «гіркотина зникає», «печія не катує серце», «душа світає»; • епітет: «світанковий вогонь».

Номер слайду 5

Поясніть слова з поезії С. Чернілевського: «Встала мати. Мотузочком диму хату прив’язала до небес». • Що символізує вогонь у батьківській оселі? Яка легенда про вогонь вам відома з 5-го класу? • З якими почуттями згадує поет власне дитинство? • Чи можна вважати поезію автобіографічною? • Від чого у ліричного героя твору «душа світліє»? • Чому, на ваш погляд, поетові найбільше з дитинства запам’ятався досвітній ранок рідної оселі?

Номер слайду 6

Рідна хата, батьківський дім… -Які картини виникають у вашій уяві?

Номер слайду 7

Коли відбуваються події? З чого це видно? Дим від вогню в печі – це зима. Який він, той вогонь в печі?(Він веселий, цілющий, життєдайний). - Доберіть синоніми до слова «вогонь»( багаття, ватра, вогнище, полум’я).

Номер слайду 8

- Складіть словосполучення, де б слово «вогонь» вживалося в переносному значенні (вогонь почуття, вогонь душі, вогонь надії). - Що таке «мамин вогонь» у поезії? (Родинний затишок). І оберегом цього вогню, вогню родинного затишку, споконвіку була жінка, жінка-матір. Берегиня. Мама – це найдивовижніше слово на землі, майже на всіх мовах світу воно звучить однаково. І поруч із цим словом усі інші слова набувають вагомості.

Номер слайду 9

Поезія «Забула внучка в баби черевички» Тема: зображення суму бабусі за внучкою, яка, від’їжджаючи, забула черевички. Ідея: возвеличення любові, доброти бабусі до своєї внучки. Основна думка: бабуся - це людина, здатна на все заради своєї внучки. Художні особливості поезії • епітет: «спорожніла хата», «зорі жаровички»; • метафора: «літо перекотилось», «курява вляглась», «вийшли в небо зорі», «осінь опустила … листок»

Номер слайду 10

- Чи можна сказати, що вірш «Забула внучка в баби черевички…» має щось схоже з твором «Теплота родинного інтиму»? - Який настрій має ця поезія? - Коли це все відбувалося? - Як бабуся сумує за дівчинкою? - Чи є в цій поезії символ вогню? Де саме? (Зорі-жаровички). А чому жаровички? ( Знову піч, і жар у печі, який в темряві нагадує небо із зорями).

Номер слайду 11

- А чи відвідуєте ви своїх дідусів, бабусь? Чи допомагаєте їм? - Як виявляється любов старших до вас? Що про це свідчить? - Через що бабуся плакала, коли від’їжджала внучка? - Чому хата в поезії названа спорожнілою? - Що свідчить про велику любов бабусі до своєї внучки? - Яке значення у творі приділяється черевичкам? - З чим пов’язаний від’їзд внучки? - Про що свідчать забуті черевички?

Номер слайду 12

- Що свідчить про велику любов бабусі до внучки? - Продовжте речення: «Станіслав Чернілевський допоміг мені зрозуміти, що…»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Муравський Сергій Анатолійович
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
ppt
Додано
19 серпня 2019
Переглядів
5483
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку