Що ви знаєте про сніг? Сніг є одним з неодмінних атрибутів зими. Одна з основних умов кліматичної зими — наявність стійкого (постійного) снігового покриву.
ЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО СНІГ?Підготувала: Прокопенко Віталіна Василівна
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Сніг як погодне явище. Сніг є одним з неодмінних атрибутів зими. Одна з основних умов кліматичної зими — наявність стійкого (постійного) снігового покриву. У теплих регіонах планети таке погодне явище, як сніг, відсутнє або спостерігається тільки один раз на кілька десятиліть. В Україні сніговий покрив встановлюється на більшій частині країни. У північно-східних районах, де клімат континентальніший, сніг зазвичай тримається довше, ніж на іншій території країни.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Утворення снігу. Сніг утворюється, коли мікроскопічні краплі води в хмарах притягуються і замерзають. Утворені кристалики льоду, що спочатку не перевищують 0,1 мм у діаметрі, падають і ростуть у результаті конденсації на них вологи з повітря. При цьому утворюються шестикутні кристалічні форми. Через структуру молекул води між променями кристала можливі кути тільки 60° і 120°. Основний кристал води має в площині форму правильного шестикутника. На вершинах такого шестикутника потім осідають нові кристали, на них наступні, і так утворюються різні форми сніжинок-зірочок.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
ЦІКАВО ЗНАТИ Сніг — тверді атмосферні опади у вигляді шестикутних пластинок чи призм з кристаликів льоду(сніжинок). Випадає сніг здебільшого з шарувато-дощових хмар. Наука, що вивчає об'єкт – нівологія. Матеріал - кристали льоду і повітря. Сніжинки надзвичайно різноманітні за формою. Максимальний, достовірно зафіксований, діаметр сніжинки становив 380 мм Сніг завдяки невисокій щільності гарним теплоізоляційним матеріалом
Номер слайду 8
РОЗМІРИ СНІЖИНОКДіаметр сніжинок сягає від одного до декількох міліметрів. У безвітряну погоду і за температури близько 0 °C при зіткненні сніжинки можуть з'єднуватись у більші, діаметром декілька сантиметрів.
Номер слайду 9
Різноманіття форм снігу. Розроблена 1951 року Міжнародна класифікація вирізняла 10 основних типів сніжинок, в кожному з яких було виділено ще три додаткові варіанти форми. Зараз вважається, що існує щонайменше 130 різних форм сніжинок. Така велика кількість форм сніжних кристалів зумовлена складністю і різноманітністю умов утворення, рухом повітря, різною вологістю в хмарах, де вони зароджуються, і зміною цих умов на шляху сніжинки до поверхні землі. За час снігопаду форма падаючих сніжинок може кілька разів змінюватися; тоді в шарі снігу одного снігопаду можна виявити вторинну шаруватість, пов'язану зі змінами сніжних кристалів, що випали.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Скрип снігу. При здавлюванні сніг видає звук, що нагадує скрип (хрускіт). Цей звук виникає при ходьбі по снігу, натисканні на свіжий сніг полозами саней, лижами, при ліпленні сніжок тощо. Скрип снігу чути за температури нижче −2° (за іншими даними, нижче −5°). За вищої від цієї температури скрип не чути. Вважається, що є дві основні причини виникнення порипування снігу: ламання кристаликів снігу; ковзання, зміщення і тертя кристаликів снігу один до одного під тиском.
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Танення та сублімація. У нормальних умовах сніг тане за температури повітря понад 0 °C. Проте в природі значні обсяги снігу випаровуються і за від'ємних температур, минаючи рідку фазу. Цей процес легко спостерігати самостійно. Такий перехід від твердого стану до газоподібного називається сублімацією. У нормальних умовах сніг тане за температури повітря понад 0 °C. Проте в природі значні обсяги снігу випаровуються і за від'ємних температур, минаючи рідку фазу. Цей процес легко спостерігати самостійно. Такий перехід від твердого стану до газоподібного називається сублімацією.