Пригадаймо!1. Прочитайте слова, які поділено на склади.2. Простежте, чи збігається в словах кількість голосних з кількістю складів. Чи є склади без голосного? А безприголосного?сні-жин-казо-ряо-брій. Перевірте свої міркування! Кількість голосних звуків збігається з кількістю складів. Складів без голосного немає. Без приголосного є перший склад у слові “обрій”.
ПРАВИЛА ПЕРЕНОСУ У словах з односкладовими префіксами не можна відривати: - від кореня початкову приголосну букву;- від префікса одну букву перед приголосними. Можнапре-краснийнад-звичайний. Не можнапрек-раснийнадз-вичайнийна-дзвичайний. Увага! Якщо буквосполучення дж, дз не становлять одного звука (відносяться до різних частин слова), то їх слід розривати.
Вправа. 1. Поділіть слова на частини для переносу й запишіть. Яке слово й чому не можна перенести?Зразок. Зай-че-ня. Смаколики, передзвін, чайок, іній, льодяник, пейзаж, зігрівати, підземний, п'ятигранний, сонний, роздоріжжя, кольоровий, хлоп'ята, щедрість.2. Виділені слова запишіть фонетичною транскрипцією. Укажіть кількість букв і звуків у кожному з них.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ! Сма-ко-ли-ки, пе-ре-дзвін, ча-йок, дзьоб, льо-дя-ник, пей-заж, зі-грі-ва-ти, під-зем-ний, п’ я-ти-гран-ний, сон-ний, ко-льо-ро-вий, хлоп’-ята, щед-рість. Слово “дзьоб” односкладове, не переноситься. Передзвін [п еи р еи дз в᾽ í н] - 9 б., 8 зв. Підземний [п᾽і д з é м н и й] – 9 б., 9 зв.
Вправа. Спочатку поділіть слова на склади, а потім на частини для переносу (де це можливо). Запишіть слова парами (за зразком). Чи завжди збігається кількість складів у слові з кількістю частин, які можна переносити? Чому?Зразок. Я/лин/ко/вий – ялин-ко-вий. Оберіг, свято, мрія, чарівний, звичаї, узлісся, явище.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ!О/бе/ріг – обе-ріг,свя/то – свя-то,мрі/я – не переноситься,ча/рів/ний – ча-рів-ний,зви/ча/ї – зви-чаї,у/злі/сся – уз-ліс-ся, уз-лі-сся, я/ви/ще – яви-ще. Кількість складів у слові не завжди збігається з кількістю частин, які можна переносити. Це пояснюється тим, що склад може утворюватися з однієї букви, а відповідно до правил переносу одну букву не можна залишати в попередньому рядку й переносити в наступний .