Презентація "Сойчине крило"

Про матеріал
«Сойчине крило» — новела українського письменника Івана Франка, що належить до його пізньої прози. Хома занурився в егоїстичне, самозакохане життя. Цей зневірений самолюб живе сам для себе і з самим собою, навмисне відсторонившись від усього світу: «Сороковий рік життя, так як і тридцять дев'ятий, і тридцять восьмий, починатиму зовсім інакше. Відлюдьком, самітником… Жити для себе самого, з самим собою, самому в собі!» У новорічну ніч він отримує листа з Порт-Артура від своєї давньої коханої. В конверті міститься кілька аркушів та сойчине крило, яке навіює бурю спогадів про недалеке минуле. Цей лист від Манюсі — жінки з якою пов'язані найтрепетніші переживання Хоми, або як вона називала його — Массіно. Лист розповідає історію знайомства головних героїв, їхню розлуку та подальші поневіряння Мані. З домівки вона тікає з Генрисем, який розповідає їй про багатого батька, те що вони одружаться, вернуться в підгальське село та спровадить до себе тата. Але насправді Генрись виявився злодієм, який обікрав тата Мані. Батько, вважаючи, що це зробила дочка, помер з горя через три місяці після втечі. Коли банда гастролювала в Одесі, Генрись пропав. Маню забрав голова банди — Зигмунт, якого згодом арештували в Нижньому Новгороді. Жінка вирушила до Москви, в поїзді зустріла Володимира Семеновича. Це був чудовий чоловік, але, засумувавши, він почав грати в азартні ігри, в яких він програв її Никонору Ферапонтовичу. Одного разу їх в дорозі спіймали — його вбили, її до себе взяв ватажок Сашка. Коли ватагу знайшла поліція, капітан Серебряков привіз її до себе. Від нього вона втекла, сіла на перший поїзд, ним їхали війська на війну з Японією. В Порт-Артурі вона жила з Миколою Федоровичем, який вже був при смерті коли вона писала лист. Коли Хома закінчує читати лист, лунає дзвінок у двері. Маня чекає його у тій же сукні, що й при їхній останній зустрічі.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

І. Франко. Сойчине крило. Брунько Ярослав

Номер слайду 2

«Сойчине крило» — новела українського письменника Івана Франка, що належить до його пізньої прози. Вперше побачила світ у збірці «На лоні природи й інші оповідання». Рік видання – 1905. Збірка – «На лоні природи» (1905). Літературний рід – епос. Жанр– психологічна новела. Тема – розкриття стосунків між Марією та Хомою.Ідея – звеличення почуття кохання, яке долає всі перепони. У твору є підзаголовок “Із записок відлюдька” (друга назва твору). 

Номер слайду 3

Головні думки у творі:кохання – це високе, облагороджуюче почуття, “робота душі”не можна жити лише емоціямина першому місці в стосунках між людьми повинна бути відповідальність за власні вчинки, гуманністьтільки втрачаючи, людина розуміє цінність втраченоговозвеличення кохання як найвищого почуттязасудження помилок, за які доводиться розплачуватися. Проблематика “Сойчине крило”:взаємовідносини в суспільстві, людського буття загаломпроблема співіснування двох індивідуальностейстосунки між людьми

Номер слайду 4

Проблематика «Сойчине крило»Сенс людського буття Проблематика новели «Сойчине крило» є екзистенційною за характером, бо Іван Франко порушує не просто проблему нещасної любові чи невдалого життя героїв, а проблему людського буття взагалі. Головний герой новели поділяє матеріалістичні погляди: спочатку «весь був у громадській праці», мріяв про хліборобські спілки, займався агітацією серед селян, за що, очевидно, сидів у в’язниці. Але коли став жертвою власних пристрастей, то суспільство, держава, народ стали для нього «подвійними кайданами». Герой став самітником, відлюдьком. Таке життя нікчемне. У кінці твору герой це зрозумів і повернувся до себе, до людей. Сенс буття Марії полягав у пошуках щастя. Вона мріяла про різні світи, про волю, достаток, палке кохання. Але доля жорстоко покарала її за втечу і зраду. Наприкінці вона зрозуміла, що щастя було зовсім поруч.2) Кохання Головна ідея новели – це утвердження думки про цілющу силу кохання, про повернення людини до своєї сутності. Марія після трирічних поневірянь у пеклі злочинницького світу повертається до коханого, бо зрозуміла, що основним принципом життя є любов. У цьому полягає гуманістичний пафос твору. Чи варто було вирушати кудись на пошуки великої любові й розкоші, щоб врешті-решт опинитися в рідному краї і тут пізнати справжнє кохання і стати щасливою? В душі Хоми – Массіно відбувається боротьба між байдужістю до життя, самотністю, образою і почуттями «живого чоловіка», які перемагають, бо кохання – рушійна сила життя.

Номер слайду 5

Головні герої: Хома — працівник бюро, “відлюдько інтелектуал”. Марія Карпівна (Маня) — дочка лiсника. Генрись — молодий практикант тата Мані, який виявився злодієм. …”Хлопець ледве 26-літній, рум’яний, ніжний, як панночка. Так мало говорив у товаристві…”. Генрись звабив Марію після її втечі від Хоми. Він обіцяв їй багатство і щасливе життя, але виявився злодієм. Він привів Марію до банди злочинців і врешті-решт зник, коли їх затримала поліція. Зигмунт Зембецький — ватажок банди. Він був “негарний з лиця, старший літами, з грубими, малокультурними привичками та манерами”. “То був пан високий, сильний, плечистий, як медвідь, з великою чорною бородою, з малими блискучими очима, з понурим видом, від якого віяло якимось холодом і жахом”. Його арештували під час весняної ярмарки в Нижньому Новгороді, після чого Марія змогла стати вільною.  Володимир Семенович — молодий залізничний інженер, з яким Марія поїхала в Сибір. Смирний, делікатний, а потім п’яниця і картяр – “зразу соромився того, але потім перестав…”. Він програв її у картярській грі Никанору Свєтлову. Никанор Ферапонтович Свєтлов — багатий золотопромисловець з Сибіру. Він виграв Марію у картярській грі. Його вбили волоцюги, а Марію забрав до себе їхній ватажок Сашка. “Немолодий уже, із тульських купців, багач страшенний. …З широкою рудою бородою, з товстим червоним лицем і плескатим носом”. Сашка — ватажок банди волоцюг, який забрав Марію після вбивства Никанора.  “Хто він був, якої народності і якої віри, сього не  знав ніхто, і до сього було всім байдуже. Мені здається, що він був жид. … Його на місці повісили”. Серебряков — капітан-ісправник, який тримав Марію і свою законну дружину разом, постійно пиячив і бив їх. “У нього була шлюбна жінка, зла, як гадюка, але загукана ним, держана в страсі і вічних побоях. Подумай, як то було нам жити обом?..”. Марія втекла від нього і приєдналася до військових, що їхали на війну з Китаєм. Микола Федорович — військовий, воював з Китаєм. Він був важко поранений, і Марія доглядала за ним, чекаючи на його смерть, щоб стати вільною. “В остатнім штурмі куля відірвала йому обі ноги, і тепер він лежить безнадійно хорий, лежить і конає отеє вже другий тиждень”.поліцмейстер – кум Никанора Ферапонтовича, “його високоблагородіє”; розмовляв так: “коли не хочете завтра сидіти в острозі,..  не робіть комедії… Се вам моя рада і мій розказ…”Карл, батько Марії. Доньчине “загадкове щезнення ввігнало в гріб його”.    

Номер слайду 6

Характеристика Хоми Хома — головний герой новели, чоловік близько сорока років, який зневірився у житті і став відлюдьком. Він вибрав самотність та ізоляцію від соціуму, насолоджуючись своєю улюбленою музикою і квітами, щоб уникнути болю, який принесли йому стосунки з людьми, зокрема з жінками. Він ввічливий та дружній з колегами, але ніколи не впускає нікого у свою душу, навмисно відсторонюючись від усього світу. Головний герой добре розуміється в мистецтві, начитаний, цілком сучасний. Про це свідчить і обстановка в його кабінеті. Автор вдається до детального опису всіх подробиць, щоб психологічно підготувати нас до того, що цей світ, витворений героєм, є мушлею, де ховається його самотність. Массіно поділяє матеріалістичні погляди: спочатку «весь був у громадській праці», мріяв про хліборобські спілки, займався агітацією серед селян, за що, очевидно, сидів у в’язниці. Але коли став жертвою власних пристрастей, то суспільство, держава, народ стали для нього «подвійними кайданами». Герой став самітником, відлюдьком. Таке життя нікчемне. У кінці твору герой це зрозумів і повернувся до себе, до людей. В душі Хоми – Массіно відбувається боротьба між байдужістю до життя, самотністю, образою і почуттями «живого чоловіка», які перемагають, бо кохання – рушійна сила життя. Характеристика Марії Марія, яку в листі до Хоми називає себе Сойкою, є жінкою з важким життям і трагічним минулим. Вона була коханою Хоми, але через його егоїзм і недовіру до її почуттів, вона втекла з дому. Марія зазнала багато випробувань: кохання до Генрися, яке обернулося зрадою, поневіряння з бандою злочинців, зради і знущання з боку різних чоловіків, включаючи Никанора Свєтлова і капітана Серебрякова. Сенс існування Марії полягав у пошуках щастя. Вона мріяла про волю, достаток, палке кохання. Але доля покарала її за втечу та зраду. В кінці вона зрозуміла, що її щастя було поруч. Тому жінка після 3-річних поневірянь у пеклі злочинницького світу вирішує повернутися до коханого, бо зрозуміла, що основне в житті кохання.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Новела на українській сценіНаціональний академічний драматичний театр імені Івана Франка (Камерна сцена ім. С. Данченка) — вистава «Увертюра До побачення», постановка Андрія Приходька, у головних ролях Остап Ступки і Наталія Корпан. Перша постановка була здійснена в майстерні «Сузір'я», у 2002 році відкрила експериментально-творчий майданчик франківців «Театр у фоє», з 2012 по 2020 рік йшла з успіхом на Камерній сцені ім. С. Данченка Національного театру ім. І. Франка. Чернівецький музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської — вистава «Сойчине крило», аостановник — режисер Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької Роман Валько, прем'єра 3 березня 2010 року.Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка, вистава «Сойчине крило», інсценізація, постановка та музичне оформлення — заслужений артист України Станіслав Якубовський. Театр на Подолі (Київ) — вистава «Сойчине крило», режисер-постановник — народний артист України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка — Віталій Малахов, прем'єра — 10 червня 2016 року. Театр «Р. S» Степана Пасічника (Харків) — вистава «Сойчине крило», режисер Степан Пасічник. Донецький академічний обласний драматичний театр (м. Маріуполь) — вистава «Сойчине крило», режисер-постановник Е. Тихонова.23 грудня 2023 на сцені Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва відбулася прем'єра балету Анатолія Кос-Анатольського «Сойчине крило» на сюжет новели Івана Франка.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Трачук Віра Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
10 грудня
Переглядів
96
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку