Презентація "Старі Кодаки та перші запорожці-козари"

Про матеріал
Презентація містить матеріали для проведення уроку української літератури "Старі Кодаки та перші запорожці-козари": мотив національної пам'яті про запорожців - оборонців рідної землі" в 5 класі НУШ за Модельною навчальною програмою «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти, автори: Яценко Т.О., Качак Т.Б., Кизилова В.В., Пахаренко В.І., Дячок С.О., Овдійчук Л.М., Слижук О.А., Макаренко В.М., Тригуб І.А.: різні види завдань, що спонукають аналізувати літературний матеріал, висловлювати та доводити власну думку, формувати уважного, свідомого читача.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Старі Кодаки й перші запорожці- козари». Мотив національної пам’яті про запорожців – оборонців рідної землі.

Номер слайду 2

Чи знаєш ти, звідки ми дізналися про минуле нашого народу?У часи, коли люди не вміли читати й писати, усі знання про історичні події зберігалися в народних переказах. Наші предки цікавилися подіями минулого, знали імена народних героїв, переповідали одне одному про їхні подвиги. Переказ — це твір усної народної творчості, у якому розповідається про історичні події та народних героїв. Пригадаймо

Номер слайду 3

Хто створював перекази?Імена творців губляться у віках. І чим далі у глиб віків, тим менше збереглося таких творів. До нас дійшла невелика кількість переказів доби Русі-України, найбільше — про запорожців, їхні подвиги. А ще є перекази про кріпаччину, народних бунтарів Устима Кармелюка, Семена Палія, Олексу Довбуша тощо. Перекази зберігають історичну пам’ять народу, виховують мужність, учать любити й захищати свою землю. Пригадаймо

Номер слайду 4

З історії переказу. Народний переказ «Старі Кодаки й перші запорожці-козари» входить до збірки «Савур-могила. Легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини», яку упорядкував український мовознавець, лексикограф, фольклорист Віктор Антонович Чабаненко (1937 – 2014). Окремі записи легенд та переказів українського народу він почав друкувати у запорізькій періодиці ще на початку 1980-х років. 

Номер слайду 5

З історії переказу. Книжка була видана 1990 року, швидко знайшла своїх читачів і зараз стала бібліографічною рідкістю. Назва збірки та її підзаголовок: «Легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини» – спрямовані на усвідомлення того, що Наддніпрянщина – це історичне Запорожжя, з існуванням якого пов’язується українська ідея «золотого віку і втраченого раю», та скарбниця запорозького вільного духу, незалежності та козацької слави.

Номер слайду 6

Словничок до твору. Старі Кодаки – поселення, розміщене на правому березі річки Дніпро; навпроти його починалися дніпровські пороги – Кодацький поріг. Зараз селище в Новоолександрівській сільській громаді Дніпропетровської області. Козари – назва козаків в давні часи; за однією з теорій, слово «козак» походить від слова «хазар» (у тогочасній транскрипції – «козар)». Підбити – підпорядкувати. Присно-славний – завжди славний. Приклонитися – погодитися, прийняти з прихильністю. Дідичня – вотчина, родове володіння. Слово ляпнуть – сказати щось необдумано, необережно. Попужнити – налякати. Шкварити – тут, давати жару. Протурити – прогнати. Кош (кіш) – велике козацьке об'єднання на чолі з отаманом.

Номер слайду 7

Розмірковуємо над прочитаним 1. Яке враження справив на вас цей переказ?2. Хто такі козари?3. Що з переказу ви дізналися про Старі Кодаки? Почитайте або перекажіть, якими були Старі Кодаки в той час, коли біля них оселилися козари.4. Звідки прийшли козари? Хто був їхнім ватажком? Чому Герман розділив своє військо на три частини?5. 3 яким проханням звернулися козари до польського короля?6. Чому польський старшина, який жив князьком у Кодаці, не хотів виконувати указ польського короля?7. Які події в переказі схарактеризовано прислів’ям «Не займай чужого — свого не стратиш»? Розкажіть про ці події. Які наслідки вони мали?8. Поміркуйте, чи засуджує народний переказ намагання козарів відібрати землі в польського князя? Відповідь обґрунтуйте.

Номер слайду 8

Тема: розповідь про найстародавніше поселення Старі Кодаки, яке стало колискою для перших запорожців-козарів.Ідея: уславлення звитяги перших запорожців-козарів. Зробимо висновок

Номер слайду 9

Подискутуємо? Чому слава про козарів «не вмовкала»?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Терпак Ольга Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
19 листопада 2022
Переглядів
9844
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку