Формувальне оцінювання- це оцінювання, яке допомагає учню "навчитися вчитися". Це коли учень має навчитися ставити конкретні цілі свого навчання, планувати, як їх досягти, вчитися самостійно знаходити та виправляти свої помилки, оцінювати свої успіхи та невдачі, планувати шлях від неуспіху до успіху.
Принципиформувального оцінювання. Центрованість на учневі. В центрі уваги - учень. Головна мета - як покращувати і розвивати навчання. Спрямовується вчителем. Автономія, академічна свобода і високий професіоналізм вчителя, так як саме він визначає, що оцінювати, яким чином, як реагувати на інформацію, отриману в результаті оцінювання. Різнобічна результативність. Співучасть учня в оцінюванні розвиває навички самооцінювання, учні глибше занурюються в матеріал, краще його засвоюють. Впливає на навчальний процес. Мета формувального оцінювання - покращити якість навчання, воно не пов’язане з певною бальною шкалою та може бути анонімним. Визначається контекстом. Форми і критерії оцінювання залежать від конкретної ситуації. Неперервність. Використовуючи набір простих технік, вчитель організує зворотний зв’язок: листи самооцінювання, ментальні карти, оцінювання за результатом та ін. Опора на якісне викладання. Формувальне оцінювання повинно базуватися на високому професіоналізмі вчителя.
Формувальне оцінювання здійснюється шляхом:педагогічного спостереження учителя за навчальною та іншими видами діяльності учнів;аналізу учнівських портфоліо, попередніх навчальних досягнень учнів, результатів їхніх діагностувальних робіт;самооцінювання та взаємооцінювання результатів діяльності учнів;оцінювання особистісного розвитку та соціалізації учнів їхніми батьками;застосування прийомів отримання зворотного зв'язку щодо сприйняття та розуміння учнями навчального матеріалу
Результати педагогічних спостережень (зміни в поведінці учня, його емоційних реакціях, мотивації, вольових проявах, зниження чи підвищення результативності навчальної діяльності тощо) рекомендовано фіксувати у зошиті спостережень учителя. Зошит спостережень учителя ведеться у довільній формі, є його особистим документом,не підлягає перевірці з боку адміністрації
Учитель може самостійно розробити оцінювальний аркуш для групи учнів з метою визначення рівня засвоєння матеріалу кожного розділу відповідно до навчальної програми Читає вголос правильно, свідомо, плавно, цілими словами нескладні за змістом і формою тексти. Правильно інтонує прості речення будь-якого виду. Пояснює значення більшості слів, ужитих у прямому та переносному значеннях. Розповідає про свої загальні враження, почуття від прочитаного. Усно переказує текст з опорою на допоміжні матеріали (ілюстрація, план, опорні слова, словосполучення)Бере участь у колективному обговоренні прочитаного. Сприймає й обговорює прості медіапродукти. Діагностична робота. Підсумок за темою1. Аксьонов Дмитро 2. Баландіна Марія 3. Воіна Римма Читання. Тема «До школи, до книги, до друзів душа поривається знов!»
Аналізує звуко-буквений склад слова. Правильно вимовляє слова з дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим. Правильно вимовляє й записує слова з апострофом. Правильно наголошує загальновживані слова. Переносить слова з рядка в рядок складами (одна буква, збіг приголосних, й, ь, дж, дз, ьо, йо, апостроф)Розташовує 5-6 слів за алфавітом з орієнтацією на першу літеру. Дотримується культури оформлення письмових робіт: розташовує самостійно заголовок у рядку, дотримується поля, правого і лівого краю сторінки, абзаців, робить акуратні виправлення. Діагностична робота. Підсумок за темою1. Аксьонов Дмитро 2. Баландіна Марія Українська мова. Тема «Досліджую звуки і букви, склад, наголос»
Відтворює послідовність чисел у межах сотніВизначає розрядний склад двоцифрового числа; подає числа у вигляді суми розрядних доданків. Порівнює числа різними способами. Володіє навичками додавання і віднімання чисел у межах 100 Вимірює і порівнює величини часу (хвилина – хв, година – год, доба, тиждень); користується годинником і календарем для визначення часу та планування своєї діяльності, спостережень за явищами природи тощо. Розпізнає і класифікує геометричні фігури за істотними ознаками; називає елементи геометричних фігур. Розв’язує прості сюжетні задачі; складає сюжетні задачі на одну дію. Діагностична робота. Підсумок за темою1. Аксьонов Дмитро 2. Баландіна Марія Математика. Тема «Узагальнюємо і впорядковуємо знання і вміння за 1 клас»
Розпізнає державні символи України, шанобливо ставиться до них. Розпитує і збирає інформацію про свій край і державу, історичні події, відомих осіб. Розпитує старших про минуле, бере активну участь у спільних заходах державного значення. Дотримується встановлених правил поведінки під час державних свят, класних, шкільних і громадських заходів. Діагностична робота. Підсумок за темою1. Аксьонов Дмитро 2. Баландіна Марія Я досліджую світ. Тема «Людина в суспільстві»
Підсумкове тематичне оцінюванняздійснюється протягом навчального року; за результатами опанування здобувачами теми, кількох тем, розділу програми виконанням діагностувальних робіт. Діагностувальні роботи усні письмові у формі тестових завдань, комбінованої роботи, практичної роботи, усного опитування тощо.
Підсумкове завершальне оцінюванняздійснюється в кінці навчального року, передбачає узагальнення інформації про навчальний поступ протягом навчального року (педагогічні спостереження, результати тематичного оцінювання, аналіз учнівських портфоліо),не передбачає проведення окремих діагностичних робіт,фіксується у Класному журналі і свідоцтвах досягнень.
Техніка « Шкала»На полях зошита учень креслить шкалу і відзначає хрестиком на якому рівні, на його думку, виконана робота. Внизу – не впорався, посередині – впорався, але виникли проблеми, вгорі – все вийшло. Під час перевірки вчитель обводить хрестик, якщо згоден з оцінкою учня, або малює свій, якщо не згоден.
Техніка « Вимірювання температури»Метод використовують для виявлення того, наскільки учні правильно виконують завдання. Для цього діяльність учнів призупиняється запитанням: «Що ми робимо?». Відповідь на поставлене запитання – демонстрація розуміння завдання або процесу його виконання. У разі роботи в парах або групах учитель просить пару або групу продемонструвати процес виконання завдання. Інші спостерігають.