Писанка – це неповторне багатство…Його треба берегти, як безцінний скарб. О. Довженко
Номер слайду 3
Писанка - це розмальоване символічними знаками яйце, символ весняного пробудження природи.
Номер слайду 4
Культ пташиного яйця як символу зародження і продовження життя виник ще на ранніх етапах розвитку людського суспільства і відомий у багатьох народів світу. В українській культурі він пов’язаний із писанкою – невід’ємним атрибутом Великодніх свят. На теренах України найдавніші культові моделі яєць із каменю або глини належать до археологічних знахідок доби бронзи, а найдавніші писанки – до періоду Київської Русі. Наразі їх виявлено більше 100.
Номер слайду 5
Класифікаціяписанок
Номер слайду 6
з геометричним орнаментом з рослинним орнаментом з анімалістичними (тваринними) мотивами
Номер слайду 7
з зображенням традиційних архітектурних споруд з зображенням жанрових сценок писанки з характерною християнською геральдикою
Номер слайду 8
Символіка писанок
Номер слайду 9
БЕЗКОНЕЧНИК – символ багатого врожаю, означає нитку життя.
Номер слайду 10
ОЛЕНЬ – символ достатку, багатства.
Номер слайду 11
РИБА – здоров’я, новохрещення.
Номер слайду 12
КОНІ – оберігають від усякого лиха людину, її оселю.
Номер слайду 13
ГРАБЕЛЬКИ – плодючість, великий врожай.
Номер слайду 14
ДУБОВЕ ЛИСТЯ – символ сили, міці та терпіння.
Номер слайду 15
СОСНА – молодість, ріст, безсмертя.
Номер слайду 16
ДЕРЕВО ЖИТТЯ – символізує Всесвіт, порядок, гармонію.
Номер слайду 17
РУЖА – символ сонця, любові.
Номер слайду 18
Послідовність виготовлення писанки:
Номер слайду 19
Крашанка, або галунка — один з чотирьох основних видів розписаних великодніх яєць, разом з крапанкою, дряпанкою та писанкою (хоча інколи писанками називають загалом всі розписані яйця).
Номер слайду 20
Традиційна технологія виготовлення крапанки є відносно простою в порівнянні з виготовленням писанок. Для виготовлення крапанки, зачерпнувши писачком віск, закрапують ним лише місця, що повинні залишитися незафарбованими.
Номер слайду 21
Технологія виготовлення дряпанки цікава тим, що дряпанку можна зробити за відсутності писачка чи фарб. Для її виготовлення вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом) продряпують намальований орнамент.
Номер слайду 22
Значення кольорів
Номер слайду 23
жовтий (колір сонця) – вдалий врожай. червоний – символ життя. блакитний (колір неба) - радість і любов. зелений (колір весняного поля) – воскресіння природи.
Номер слайду 24
кори дикої яблуні, чорноклена;луски молодого соняшника;чорної вільхи;пролісків, молодого барвінка;лушпиння цибулі;каштанового листя;сушених ягід бузини. Фарби виготовляють з:
Номер слайду 25
Вшанування писанкарського мистецтва
Номер слайду 26
Музей «Писанка»у м. Коломия
Номер слайду 27
Комунікаційна агенція Postmen в рамках проєкту We believe створила серію великодніх NFT-писанок на блокчейні Ethereum та присвятила їх містам, які протистоять російській агресії. Колекція представлена на платформі Open. Sea. Кошти з проданого крипто-арту буде спрямовано на благодійний рахунок МКІП для відновлення об'єктів культурної спадщини, які постраждали під час війни.
Номер слайду 28
Номер слайду 29
Кожна писанка має свої особливості розпису, але є спільна, найголовніша риса: писанка – український народний витвір мистецтва – гордість України.