Презентація та конспект до інтегрованого уроку у 3 класі "Зимуючі птахи"

Про матеріал

Інтегрований урок

3 клас

Тема: Зимуючі птахи

Мета: вчити учнів розрізняти наукові та художні описи, самостійно описувати предмети чи істоти з опорою на схему та малюнок; збагачувати активний словник учнів; формувати вміння спостерігати, порівнювати, виділяти головне; розвивати вміння добирати влучні мовні засоби відповідно до мети висловлювання; формувати уміння використовувати у практичній діяльності техніку рваної аплікації для створення силуетної форми тварин; розвивати пам'ять, кмітливість, увагу, спостережливість, відповідальність за отриманий результат, охайність; виховувати любов до рідної природи, бажання примножувати її.

Обладнання: картки для роботи у парах; папір, клей, ножиці, картки – пам'ятки, словники.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Девіз заняття: Не просто слухати, а чути. Не просто дивитись, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно й плідно працювати.

Номер слайду 2

Дятел

Номер слайду 3

Маленький хлопчик у сірій свитинці По дворах стрибає, крихти збирає. Горобець

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

сорока

Номер слайду 9

Птахи

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

32:8 4+4 30:5 28:4 8:2 63:9 12-7 36:9 10-8 1 2 3 4 5

Номер слайду 13

Щоб не залишитись голодними

Номер слайду 14

Сорока, горобець, снігур, дятел, синиця, голуб. Розташуйте слова в алфавітному порядку

Номер слайду 15

Прикметі вір, але перевір * Сова кричить – холод віщує *Синиці починають зранку пищати - вночі буде морозно. * Сорока літає поблизу житла й лізе під стріху – буде віхола.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Клод Оскар Моне відомий імпресіоніст Імпресіоні́зм - художній напрям, що заснований на принципі безпосередньої фіксації вражень, спостережень, співпереживань.

Номер слайду 18

“Сорока” або “Мороз і сонце”

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Ніколи не зробимо шкоди Ми пташці у ріднім краю. Нехай звеселять природу – Співають для нас у гаю. Ми друзі і вірні, і щирі, Бо ми бережем повсякчас Пташок, що літають у вирій, І тих, що зимують у нас. .

Номер слайду 22

До нас завітала цікава сорока.

Номер слайду 23

Науковий: Художній: описує суттєві ознаки предметів живописно змальовує ознаки предметів

Номер слайду 24

птах хитра прізвище розумна брехуха числівник хижа злодюга

Номер слайду 25

- художній опис сороки - науковий опис сороки спишіть текст, визначте його тип

Номер слайду 26

1.Висловлювання має відповідати темі та основній думці, не пиши зайвого. 2. Пиши, дотримуючись плану, будови тексту. З. Підбирай образні слова і вирази. 4. Уникай повторів. 5. Перевір написане.

Номер слайду 27

Перегляд файлу

Фещенко Наталія Миколаївна

 

 

Інтегрований урок

3 клас

Зінтегровано зміст предметів, види діяльності:

 

    образотворче мистецтво;

Рідна мова і  тривалі спостереження за довкіллям, птахами;

мовлення   елементи драматичного мистецтва.

 

 

Тема: Зимуючі птахи

 

Мета: вчити учнів розрізняти наукові та художні описи, самостійно описувати предмети чи істоти з опорою на схему та малюнок; збагачувати активний словник учнів; формувати вміння спостерігати, порівнювати, виділяти головне; розвивати вміння добирати влучні мовні засоби відповідно до мети висловлювання; формувати уміння використовувати у практичній діяльності техніку рваної аплікації для створення силуетної форми тварин; розвивати пам’ять, кмітливість, увагу, спостережливість, відповідальність за отриманий результат, охайність; виховувати любов до рідної природи, бажання примножувати її.

 

Обладнання: картки для роботи у парах; папір, клей, ножиці, картки – пам’ятки, словники.

 

 

 

 

 

Хід уроку(1)

1.Організаційна частина.

- Доброго дня, шановні дослідники, запрошую вас на зустріч, зустріч-поєднання слова і майстерності рук людських.

  • Чого ви очікуєте від уроку?

- Щоб ваші очікування справдились пропоную працювати за таким планом:

  1)Поміркуємо. 2)Цікавинка. 3)Відпочинок. 4)Практична діяльність.

  5)Розв’язання проблеми. 6)Дослідники. 7)Творення тексту. 8)Підсумки.

 

2.Словесне образотворення.

1)Відгадування загадок

Відгадайте, діти, хто має носик долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає.   (Дятел)

 

Маленький хлопчик у сірій свитинці

По дворах стрибає, крихти збирає.    (Горобець)

 

В мене є великий хист, я співаю як артист.

Спів мій радісний усюди дуже люблять слухати люди.  (Соловейко)

 

Крізь зимові заметілі пташенята прилетіли.

В них червоні гарні груди – ніби яблука усюди

Хтось розвісив у дворі, звуться пташки…  (снігурі)

 

Жовтогруді щебетухи, мають чорні капелюхи,

Сірі лапки, білі щічки, називаються …  (синички)

 

Уночі гуляє,а вдень спочиває,

Має круглі очі, бачить серед ночі.   (Сова)

 

Хто це у садку скрекоче, всі новини знати хоче?

Це хитренька, білобока, з чорним хвостиком…     (сорока)

 

- Як одним словом називають цих тварин?

Отже, тема нашого уроку… Птахи 

 

2)Вступне слово вчителя

   - Птахи – дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників сільського і лісового  господарств. Птахи розносять насіння на великі відстані, де з нього виростають нові рослини. М’ясо, яйця птахів – цінні продукти харчування. Без пташиного співу і щебету природа стала б сумною і непривітною.

 

- Послухайте голоси пташок.

- Співу якої пташки ви не почули? Чому?

(Солов’я, бо він полетів у теплі краї, йому немає їжі).

      - Дійсно, сонце опустилось нижче, замерз грунт, зник корм, тому птахи змушені долати великі відстані у пошуках їжі.

-  Поетеса Ліна Костенко спостерігала як відлітають птахи і написала чудові рядки:

«Осінь брами свої замикала вночі,

Погубила у небі журавлині ключі.»

- Розгляньте малюнки, скажіть, який ключ мала на увазі поетеса?

  • Що ви можете сказати про слово «ключ»? (Багатозначне)

А у злодійки – сороки є ключ, який відкриє двері до цікавинки.

 

3)Виступ «ерудитів».

Щоб не залишитися голодними. Кожен робить собі запаси по-своєму.

  Сова на зиму заморожує в дуплі, як у холодильнику, мишей і птахів. В однієї такої запасливої сови знайшли якось аж 2 кг лісових мишей.

  Синиці збирають восени жучків, павучків, мух, насіння, ягідки і ховають у тріщинки в корі, особливо під сучком, куди не проб’ється ні дощ, ні вітер. А взимку і висушеному комару зрадієш.

  Сороки  восени збираються в невеликі зграйки і наближаються до поселень людини, де харчуються харчовими залишками.

  Птахів можна підгодовувати насінням соняшника, гарбуза, коноплі. Не можна давати смаженого насіння. Охоче птахи їдять сир, крихти хліба. Дятли і синиці полюбляють клювати несолоне сало та м’ясо.

 

Хвилинка відпочинку

   Розташуйте в алфавітному порядку назви птахів, які прилетіли до нашої годівнички.

Сорока, сова, горобець, ворона, снігур, дятел, синиця.

 

4)Прикметі вір, але перевір

 - Взимку насолоду людям приносить спілкування з птахами, а спостерігаючи за їх поведінкою можна передбачити погоду.

  • Синиці починають зранку пищати – вночі буде морозно, а ховаються під дах – на хуртовину.
  • Сова кричить – холод віщує.
  • Сорока літає поблизу житла й лізе під стріху – буде віхола.

5)Сприймання учнями творів мистецтва

   1.Спробуйте передбачити погоду за цією картиною.(Метод «Прес»)

- Я вважаю…

- Тому, що…

- Наприклад…

- Отже, …

Цю картину написав Клод Оскар Моне  відомий імпресіоніст.

   2.Словникова робота. (Мозкова атака)

Поясніть значення слова імпресіонізм.

 

Імпресіоні́зм (від фр. Impression — враження) — художній напрям, що заснований на принципі безпосередньої фіксації вражень, спостережень, співпереживань. Мистецька течія, у живописі, а також в літературі та музиці — котра виникла в 1860-х роках та остаточно сформувалася у другій половині 19 століття у Франції.

Імпресіоністи намагаються у своїх творах відтворити шляхетні, витончені особисті враження та спостереження мінливих миттєвих відчуттів та переживань, природу, схопити мінливі ефекти світла, проте на відміну від неокласицизму не зобов’язувалися об’єктивно відображати реальність, а натомість поділитися власними почуттями з спостерігачем твору, вплинути на нього.

    3.Враження від картини

  • Погляньте на картину. Яку назву їй дав художник?

(«Сорока» або «Мороз і сонце»)

  • Чому Клод Моне назвав її так?

«Сорока» - це освіжаючий сплеск світла, що вражає неочікуваними ефектами.  Простота зображення як-то ставить у глухий кут. Ну що там зображено? Сніг, тин під снігом, хвіртка … на хвіртці – сорока. За тином криві гілки фруктових дерев; охриста стіна будинку з двома камінними цегляними трубами на даху; пірнаючий кудись вниз (за межу нашої видимості) пейзаж і біла сніжна далечінь. Написано все  широкими мазками, подекуди потикати кінцем круглої кисті – вся мальовнича кухня на поверхні. Так, що навіть незрозуміло, як з цього може вийти «мороз і сонце».

Чистота, і радість, і неймовірна простота картини затягує погляд уважного глядача у свою глибину, зачаровує його, залишаючи у цій картині частину свого серця.

  • Які почуття викликає у вас ця картина?

(Захоплення, здивування, радість…)

 

3.Практична діяльність учнів.

1)Перегляд демонстраційного матеріалу з коментарем вчителя (різні жанри)

 А ми присвятимо свою композиції птахам, що живуть поруч. Виконаємо її у змішаній техніці – аплікації з графічним доопрацюванням.

2) Послідовне виконання аплікації вчителем.

 Будову птаха ви знаєте: голівка за формою подібна до кульки, тіло – до яйця. Інші частини тіла у птахів різні, тому й вигляд вони мають неоднаковий.

   Послідовність роботи така :

  • Вирвіть пальцями фігурку птаха (цілком або частинами) з кольорового паперу;
  • Так само виготовте дах;
  • Усі частини розкладіть на аркуші, щоб утворити найкращу композицію, і наклейте;
  • На завершення доповніть композицію графічними засобами.

 

3) Бесіда з охорони праці.

4) Практична діяльність учнів

 

5) Перегляд і виставка дитячих робіт

4.Підсумок уроку

  Діти, ви сьогодні гарно попрацювали на уроці. Що ми можемо на прощання пообіцяти птахам ?

 

Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташці у ріднім краю.

Нехай звеселяють природу –

Співають для нас у гаю.

 

Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо  бережемо повсяк час

Птахів, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

 

Хід уроку (2)

1.Організаційний момент.

2. Розв’язання проблеми.

 «Чий слід?»

   - Послухайте текст і спробуйте відгадати, про кого в ньому розповідається. Хто ж залишив на снігу слід?

    Учитель читає текст по частинах. Після кожної – запитує, чи вони здогадались про кого йдеться.

    Улюблені місця проживання – відкриті простори, що надають можливість пошуку їжі і знаходяться поблизу чагарників, в яких можна побудувати велике гніздо.

   Це всеїдний птах. Він харчується як тваринною, так і рослинною їжею. Комах, слимаків шукає на землі. Хлібороби недолюблюють цих птахів, бо вони скльовують зерно і насіння на полях.

   Навесні обстежують чагарники в пошуках гнізд інших птахів, яйця і пташенята яких улюблена їжа.

   Важливе місце у їх раціоні займають комахи, в тому числі такі шкідливі, як довгоносики, клопи – черепашки, гусениці метеликів.

   Завдяки своїй вправності, завжди знаходять собі їжу.

   Це одна з найвідоміших птахів. Від інших птахів  сімейства воронових, вона відрізняється невеликими розмірами, характерним чорно – білим забарвленням і довгим ступінчастим хвостом.

 - Отже,

До нас завітала цікава сорока.

  - Перебудуйте це речення у спонукальне, питальне.

  - Давайте скоротимо це речення.

  • Які два слова залишилось?
  • Які це члени речення?
  • Які слова допомогли відгадати, що завітала сорока?

(Невеликий за розмірами птах родини воронових, характерне чорно – біле забарвлення, тобто опис птаха)

На сьогоднішньому уроці ми навчимось розрізняти наукові та художні описи, самостійно описувати предмети чи істоти з опорою на схему, малюнок.

 

3.Робота над темою уроку.

1)Узагальнення знань про художні і наукові  описи.

а) Повторення правил. Робота в парах змінного складу.

б) Складання порівняльної характеристики.

- Послухайте описи.

І. Сорока - зимуючий крупний птах. Вона добре помітна. Живе сорока в гаях, садах, часто зустрічається біля осель, особливо взимку. Свої гнізда будує на деревах з сухого хмизу напровесні. Коли віщує небезпека, починає голосно скрекотати. Живиться різноманітною їжею. Сорока знищує багато  диких та свійських пташенят. За це її називають злодійкою.

     - Про що говориться в цьому описі? (Яка сорока, її повадки)

     - Як подана інформація про сороку? ( Точно, без образних висловлювань)

Це  науковий опис. В ньому не тільки перелічуються ознаки сороки, а й дається характеристика інших її властивостей.

 

ІІ. За своїм розміром – сорока чималий птах. Найхарактернішою рисою є яскраво забарвлене пір’я. По боках наявні білі плями. Тому цього птаха називають сорока-білобока.

     Блискучо – чорний колір пір’я на спині та нижній частині тіла щедро сполучається з білим.

     Дзьоб у сороки довгуватий, кігті міцні. Вона пильна і обережна. У разі небезпеки починає тривожно стрекотати, попереджаючи інших пташок.

  • Про що говориться у цьому описі? (Яка красива сорока, її зовнішні ознаки)

Це художній опис. Тут не просто названо зовнішні ознаки птаха, але змальовано їх живописно.  Художній опис - це образний опис. Він має вплив на уяву людини, на світ його почуттів, образних асоціацій. Мова текстів-описів багата прикметниками, образами-порівняннями, епітетами.

в) Складання схеми опори.

Ми прослухали два повідомлення. Давайте складемо схему – опору.

                                                         Описи

 

 

Науковий:                                                                    Художній:

описує суттєві ознаки предмета               живописно змальовує ознаки предметів

г)Асоціативний кущ.

Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «сорока»

             хитра  брехуха              птах     злодюга

 

                                             сорока

 

   хижа  прізвище        село    числівник 

Села: Сорока, Вінницька область,  Іллінецький район

Сорока, Сумська область,  Буринський район

Сорока, Тернопільська область,  Гусятинський район

д) Інсценізація. (До нас у гості завітала сорока)

По двору сорока скакала

У калюжу кожну гордо заглядала.

  • Що з тобою стало? Розкажи, Сороко?

Поділися радістю з нами, білобоко.

  • Пролітала я над містом, і знайшла собі намисто

На базарі.

Проглядала вранці стежку і побачила сережку.

Жаль без пари.

Ці прикраси приміряю: в чому кращий вигляд маю?

Що підходить, а що – ні, підкажіть хутчіш мені.

 

Здивувались ми, побачивши ті речі,

Бо шукали вчора все це цілий вечір.

Плакала Галинка, спати не хотіла –

Мамин подарунок загубила.

Сорока на крильця присіла, кліпнула оком, таке заскрекотіла:

  • Забирай, Галинко. Забирай, дитинко.

Знай, що я не крала, просто підібрала.

Думала нічиє.

е) Творення тексту.

- Діти, давайте подаруємо нашій сороці намисто. Кожна намистинка – це ваш текст. Оберіть форму намистини.

Диференційоване завдання:

  • Кругла намистинка – складаєте художній опис сороки.
  • Квадратна – науковий опис сороки.
  • Прямокутник – спишіть текст, визначте його тип.

Поради  сороки

1.Висловлювання має відповідати темі та основній думці, не пиши зайвого.

2.Пиши дотримуючись плану.

3.Підбирай образні слова і вирази. Користуйсь словником.

4.Уникай повторів.

5.Перевір написане.

є) Зачитування творів.

4.Підсумок інтегрованого заняття.

Підсумок за планом (Кольоротерапія)

Білий -  колір чистоти і правди.

  • Вам сподобалось працювати на уроці?

Червоний – колір життя, емоцій.

  • Які емоції супроводили вас на уроці?

Жовтий  - колір сонця, золота.

  • Яку користь ви отримали від уроку?

Синій – колір знань, роздумів.

  • Чи справдились ваші очікування?

 

zip
Додано
20 липня 2018
Переглядів
1556
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку