Презентація та розробка уроку української мови у 2 класі на тему "Прикметник. Зв'язок прикметника з іменником. Змінювання прикметника за числами. Прикметники, що відповідають реальним ознакам предметів."
Урок № 62 Зв'язок прикметників з іменниками. Практичне змінювання прикметників за зразком один — багато. Прикметники, що відповідають реальним ознакам предметів
Мета: закріплювати знання про слова — назви ознак; формувати вміння змінювати прикметники разом з іменниками за зразком один — багато; впізнавати прикметники в тексті; добирати найбільш влучні прикметники під час опису предметів, складати повні відповіді на запитання, розвивати зв'язне мовлення; виховувати почуття доброти, співпереживання, любові до природи, любові до рідної мови..
Хід уроку
ВЧИТЕЛЬ |
УЧНІ |
Ви - найкращі Ви - активні Ви - розумні Ви – ерудовані Ви – винахідливі Я люблю Вас! |
Ми - найкращі Ми - активні Ми - розумні Ми – ерудовані Ми – винахідливі Ми любимо Вас! |
— З якими словами знайомилися на попередніх уроках?
— На які питання відповідають слова — назви ознак?
- Яке завдання потрібно було виконати вдома?
а) зачитайте утворені словосполучення іменників з прикметниками.
б)— Що латинською мовою означає слово аква? (вода)
— Назви яких предметів включають це слово? (Акваріум, акварель, акваланг)
— Чому?
— Прочитайте складені речення з цими словами.
2. Каліграфічна хвилинка
а) завдання: прописати названі словникові слова: акваріум, акварель, акваланг за зразком на дошці.
Розгляд слайду 4.
— Відгадайте загадку.
На гілках висить зимою
Та сріблястою каймою (Іній)
— Запишіть каліграфічно. (слайд 5)
Ін ій іній
Наш сад убрався в срібний іній.
— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які? і називають ознаки предметів. (слайд 2)
На прикмети воно вкаже,
Скакуни в тій трійці білі,
В санях тих сидить дівиця –
Білокоса, білолиця,
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває. (слайд 6)
IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Зима дарує нам безліч подарунків. А ось і один з найочікуваніших!
Розгляньте малюнок. Спробуймо розповісти: а яка ж ялинка?
Характеристика іменника «ялинка», добір ознак за кольором, розміром, формою, якостей та прикмет.
(ялинка –яка? - пухнаста, колюча, зелена, новорічна, срібляста, яскрава…)
Ви назвали ознаки предмету за матеріалом, кольором, розміром, формою. На які питання відповідали ці слова? Який висновок можемо зробити? (Висновок роблять учні: прикметники допомагають описати предмет всебічно, і цим збагачують наше мовлення).
Барвиста ялинка
А на гілочках ялинки, мов барвистії краплинки,
Кульки тут і там висять, і на світлі миготять.
Ось червона є краплинка – перша кулька, як малинка,
Друга, наче мандаринки, що оранжеві в них спинки,
Третя – жовта, наче сонце зазирає у віконце,
А четверта – то зелена, як листок в березки, клена,
П’ять – блакитна барвінкова, наче квіточка святкова,
Шоста – синя, як ті сливи, що дощі вмивали й зливи,
Сьома – вкрили ліс і балки фіолетові фіалки.
На слайді 9 — предметні малюнки, які розміщені у два стовпчики: 1-й стовпчик — із зображенням одного предмета, 2-й стовпчик — із зображенням декількох предметів.
— Які предмети зображено на малюнках? Доберіть до назв – предметів, зображених на малюнках, прикметники, які їх описують.
(Зелена ялинка — зелені ялинки; червона кулька — червоні кульки; барвиста цукерка — барвисті цукерки).
— На які питання відповідають слова — назви ознак у першому стовпчику? у другому стовпчику? — Зверніть увагу на закінчення прикметників в однині і множині (правої і лівої колонок). Зробіть висновок.
(Висновок роблять учні. Вчитель систематизує і доповнює):
— Якщо слово виражає ознаку одного предмета, до нього ставимо питання який? яка? яке? Якщо слово виражає ознаки двох або багатьох предметів, ставимо питання які?
Узагальнимо зроблені висновки за матеріалом наступної вправи.
— Прочитайте текст. Яка пора року описується в ньому? (слайд 6)
— Як живеться тваринам узимку? (слайд 10)
— Які гостинці поклав лісник звірам і птахам? (слайди 11 - 12)
— Випишіть із першого абзацу іменники з прикметниками за зразком один — багато.
Вітер (який?)… вітри (які?) холодні
морози (які?) ….
метелиці (які?) …
сніги (які?) …
(Робота виконується самостійно з наступною взаємоперевіркою.)
Хмарка сонечко закрила,
Сніжинки срібнії зронила.
Ми усі їх позбираєм,
Разом в сніжки ми пограєм.
Пострибаєм, як звірята.
Політаєм, як пташки.
Потанцюємо ще трішки.
Розімнемо ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
За роботу сіли знову.
а) Пухнастий, швидкий, лякливий, косоокий, білий, сірий, чутливий... (заєць)
б) Хитра, зубаста, руда та пухнаста. Хто вона? (лисиця)
Побудуйте речення про лисицю і зайця за схемою.
І_________ ___________, а _________ ___________ .
Які прикметники допомогли нам охарактеризувати тварин?
7. Робота в групах
Гра «Допоможи звірятам "зайняти" свої місця» (слайд 13)
Зачитайте утворені словосполучення. Назвіть слова – назви предметів. Назвіть слова – ознаки предметів.
Який висновок ми можемо зробити, переглянувши утворені пари слів? (в однині - пари за родовими ознаками : вона – яка? він – який? воно – яке?)
— Прочитайте текст.
— Випишіть із тексту іменники та зв'язані з ними прикметники за зразком.
(хто?) ведмежатко; ведмежатко (яке?) …, …, … .
(що?) очі; очі (які?)…, …, … .
(хто?) сестричка; сестричка (яка?) …, …, … .
Хвилинка релаксації в музичному супроводі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО.
1.Колективна робота з розвитку зв’язного мовлення.
«Витівки бабусі Зими».(слайд 15)
— Утворіть сполучення прикметника з іменником і запишіть за зразком.
— З одним зі словосполучень складіть речення.
Бурульки білосніжний
Віхола засніжений
Завірюха замріяний
Крига пухкий
Перина кришталевий
Кучугури сріблястий
Хмари темний
Килим холодний
Учні обирають краще речення і записують його.
— З якими словами зв'язуються прикметники в реченні? Зробіть висновок.
Слово — ознака завжди пов'язане зі словом — назвою предмета, бо ознака не може існувати без предмета.
2. Гра «Доповни вірш прикметниками за змістом» (слайд 16)
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... (?).
Мороз у лід озера кута —
Зима, тоді всі кажуть, люта.
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й...(?).
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму... (?).
Гілок під інеєм не видно.
Тоді вона, звичайно, срібна.
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима... (?).
Зима! Зима! Усякий знає,
Вона суворою буває.
Зима (яка?) чудова, морозна, красива,холодна.
(с. 42, вправа 3) , слайд 17.
Робота в парах.
— Прочитайте текст.
— Спишіть текст, добираючи слова з довідки. Підкресліть прикметники.
Білий сніг. Нічого білішого від нього немає.
Коли хочуть підкреслити бездоганну чистоту білого кольору, то його завжди порівнюють із снігом: білосніжний лебідь, білосніжні пелюстки лілеї, білосніжне вбрання.
Виконується взаємоперевірка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення» (слайд 18)
• Сьогодні я навчився...
• Найбільше мені сподобалося...
• Можу похвалити себе за…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 92. Списати другий абзац вправи 2.
Підкреслити прикметники.
На які питання вони відповідають?