Тарас Шевченко1814…2022 Підготувала Здражевська Тетяна Вікторівна вчителька української мови і літератури Юріївської філії Снігурівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Номер слайду 2
Кобзар був не лише письменником, а й талановитим художником та обличчям українського народу. Його поезію перекладено понад ста мовами. Як виявляється, найбільшу популярність твори Шевченка здобули в Польщі, англомовних та російськомовних країнах. Також поезію Тараса Григоровича переклали на мову есперанто та східні мови: японська, корейська, арабська. Художник Олег Шупляк. Серія «Двовзори»
Номер слайду 3
Дитинство. Тарас Шевченко народився в селі Моринці, біля Черкас. Григорій Іванович Шевченко, батько майбутнього поета, – кріпосний селянин. У сім'ї Тараса було ще 2 хлопці та 4 доньки. Загалом семеро дітей. Дитинство Шевченко провів у рідному селі та у Кирилівці. Вже змалечку Тарас проявляв цікавість до поезії та малювання. У 8 років Тарас пішов на роботу до дяка, де потайки вчився грамоті. Пізніше Тарас стане прислуговувати поміщику. Він буде кухарчуком та козачком. Пан зауважив, що Шевченко має талант, тому відправив його на навчання малярству. Протягом 1,5 років Тараса навчав Ян Рустем, портретист та викладач Віленського університету.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Юність. Пан Енгельгардт перебрався у Петербург, де Тарас продовжив навчання. Там він навчався у Ширяєва, відвідав Ермітаж, малював, познайомився з Сошенком. Тараса Шевченка представили Брюллову та Жуковському, які згодом повпливали на його звільнення. У 24 роки Шевченка звільнили з кріпацтва. Жуковський та Брюллов провели благодійний аукціон. Зібрали 2,5 тисячі рублів. За ці кошти й викупили Тараса. Після звільнення Шевченко вступив до Академії мистецтв, вивчав живопис та твори письменників. Поет видав першу збірку віршів – "Кобзар". У 1844 році він повернувся до України, де тимчасово працював художником у комісії з питань розгляду старих актів. Шевченко познайомився з Костомаровим, що мало значний вплив на формування його політичних поглядів.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Заслання. В 1846 році Тарас Шевченко вступає в Кирило-Мефодіївське братство й пише революційну збірку "3 літа". Саме за ці твори поета заарештовують у 1847 році. Шевченка відправляють у заслання в Орську Фортецю. Там він служить солдатом. Микола Перший видав наказ, який забороняв поету писати та малювати. Це не зупинило Шевченка, він творив потайки. В 1848 році Шевченка, як художника, включили в експедицію Аральським морем. Там він створював акварельні пейзажі та портрети. В експедиції на гори Каратау Тарас написав кілька повістей російською та кілька картин.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Подальше життя. В 1857 році Тарас Шевченко повертається з заслання. Йому заборонено постійно перебувати в Україні. Попри це поет приїжджає у 1859 році на Батьківщину. За ним наглядає поліція, тому він повертається у Росію. У Тараса Шевченка продовжуються проблеми зі здоров'ям. Він підірвав свій організм на засланні. Тому 47 років поет святкує у важкому стані.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Смерть10 березня 1861 року Тарас Шевченко помер. Смерть настала на наступний день після дня народження в Петербурзі. Спочатку поховали поета на місцевому Смоленському цвинтарі, а потім перепоховали в Каневі.https://maximum.fm/novini_t2
Номер слайду 12
Полтавець Юрій Шаповал створив серію картин під назвою "Григорович". Головним героєм серії став великий український поет Тарас Шевченко.
Номер слайду 13
Шевченківський “Кобзар” відкривається словами “Реве та стогне Дніпр широкий” (“Причинна” 1837р. С-Петербург). Прах поета знаходиться в його Черкаській області, у Каневі, звідки поет бачить, мабуть, цілу Україну, включно із братом, як він писав, Дніпром, чує як він, Дніпро, реве та стогне. Поет сильніший чим Дніпрові пороги. З верху Чернечої гори поет навіть сьогодні та на довгі роки немов сторож перед ворогами України, а зокрема перед москалями. Ми всі йдемо з дитинства до Тараса і для усіх “Реве та стогне Дніпр широкий”, щоб розбудити тих, хто спить. Аскольд С. Лозинський