Тема: Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка − художня реальність, створена уявою митця за допомогою засобів образної мови. «За сонцем хмаронька пливе». урок з української літературидля 5 класувчитель: Биканова Інна Володимирівна. КЗ «Лиманська ЗОШ І-ІІІ ст.»
Номер слайду 2
Ключові компетентності:1. Читацька – виразне читання ліричних творів.2. Пізнавальна – розвивати ерудицію учнів, прищеплювати митецький смак.3. Ціннісна – виховувати любов та повагу до вітчизняних митців та їхніх творів.4. Формувальна – формувати вміння художнього аналізу поетичних творів.
Номер слайду 3
Тема: Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка − художня реальність, створена уявою митця за допомогою засобів образної мови. «За сонцем хмаронька пливе». Коли читаєш вірші Тараса Шевченка або чуєш, як їх декламують інші, одразу оживає в уяві все, що в них змальовується. Немов бачиш світ очима поета... Зуміти художнім словом так передати власні враження, що читач і через століття бачить те, що побачив автор — справжній талант письменника.
Номер слайду 4
Тарас Шевченко як художник займає одне з найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві. Він прекрасно володів всіма відомими на той час засобами графічного зображення. Давайте розглянемо декілька його картин!
Номер слайду 5
Відомо понад 1000 його творів образотворчого мистецтва. Художній талант виявився в портретному, жанровому, пейзажному та релігійному малярстві
Номер слайду 6
Сьогодні на уроці ви познайомитесь із поезією «За сонцем хмаронька пливе».
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Персоніфікація — зображення предметів чи явищ природи як живих істот. А зараз виразно прочитайте вірш у підручнику на сторінці 195. Ліричний - віршований твір, у якому реальність відображається через передачу почуттів, думок, переживань людини, з особливою виразністю виявляється емоційне ставлення автора або ліричного героя до зображуваного.
Номер слайду 9
Які художні засоби використано у вірші?1 Епітети: червоні поли, синє море, рожевою пеленою, малую годину, хмароньку рожевую, туман сивий, тьмою німою.2 Порівняння: «покриває рожевою пеленою, мов мати дитину», «ніби серце одпочине», «ждеш його, того світу, мов матері діти», «туман, неначе ворог».3 Метафора: «за сонцем хмаронька пливе», «червоні поли розстилає», «тьмою німою оповиє тобі душу». 4 Персоніфікація: «сонце спатоньки зове», «серце одпочине, з Богом заговорить».
Номер слайду 10
Домашнє завдання. Опрацювати матеріал у підручнику, ст.195-196.2. Вірш Т. Г. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе» вивчити напам’ять (можете записати відел та надіслати мені на пошту або розповісти вірш у понеділок на 5 уроці)