Презентація розкриває поняття, види чавуну, матеріали та іструменти, що необхідні для його зварювання, особливості технологічного процесу та вимоги безпеки праці.
Полтавський професійний ліцей. Презентація на тему:«Технологія і обладнання гарячого дугового зварювання чавунів”.
Номер слайду 2
Чавуном називається сплав заліза з вуглецем. Вміст вуглецю в якому становить від 2.14 до 6.67%. Практично застосовують чавуни з вмістом вуглецю до 4%.
Номер слайду 3
Види чавунів. Чавуни поділяються на білі, сірі й ковкі . За хімічним складом на леговані та нелеговані. У білому чавуні вуглець хімічно зв’язаний у карбіди залізоцементит, який дуже твердий і крихкий. Тому білий чавун не піддається механічній обробці та зварюванню: його використовують для одержання ковких чавунів.
Номер слайду 4
Чавуни поділяються. Ковкий чавун одержують після тривалого томління при температурі 900-1000 градусів з наступним повільним охолодженням. Сірий чавун використовується в якості конструкційного матеріалу. У ньому більша частина вуглецю знаходиться у вільному стані (графіт). Сірий чавун добре обробляється температура плавлення становить 1100-1200 градусів. Чим більше вуглецю, тим нижча температура плавлення і вища рідкотекучість.
Номер слайду 5
Хімічні властивості Марганець зв’язує вуглець і перешкоджає виділенню графіту, чим сприяє відбілюванню чавуну. Кремній зменшує розчинність вуглецю у залізі, сприяє розпаду цементиту з виділенням вільного графіту. Сірка погіршує зварюваність чавуну, знижує міцність і сприяє утворенню гарячих тріщин.
Номер слайду 6
Електроди та зварювання Чавун зварюють дуговим зварюванням металевими або вугільними електродами, а також газовим або термітним зварюванням. Найкращі результати отримують при використанні електродів для зварювання низьковуглецевих і низьколегованих сталей марок УОНИ-13/45 УОНИ-13/55. Для виправлення дефектів чавунних деталей використовують електроди марок ОМЧ-1, ВЧ-3, СТЧ-4, ЄПЧ. ОЗЧ-1 мають мідний стрижень і товсте покриття із залізним порошком або із мідною оболонкою.
Номер слайду 7
Способи зварювання чавуну Розрізняють такі способи зварювання чавуну:-холодне (без попереднього підігріву);-гаряче (з підігрівом до 600-700 градусів);-напівгаряче (з підігрівом до 300-400 градусів). Найкращі результати дає гаряче зварювання.
Номер слайду 8
безпек. А ПРАЦІМати спецодяг із брезенту або щільного сукна. Не заправляти куртку в штани, а штани в чоботи, не робити на спецодязі відкриті кишені. Прикривати голову беретом або будь-яким головним убором без козирка. Працювати в рукавицях. Забезпечувати мінімальне розбризкування металу шляхом відповідного підбора режимів зварювання. Захист від продуктів горіння зварювальної дуги. При виконанні зварювальних робіт можливий виробничий травматизм, тому дотримуйтесь правил техніки безпеки!