Ця розробка урока стане в нагоді вчителям трудового навчання при першому знайомстві здобувачів освіти з початковими знаннями про проектно-технологічну діяльність та творчі проекти учнів.
Тема уроку. Основи проектної діяльності
Мета уроку: сприяти засвоєнню знань про проектування як вид діяльності,ескізні малюнки;міні – маркетингові дослідження, формувати практичні уміння та навички у створенні малюнка задуманого виробу. Розвивати логічне мислення, уяву, ініціативу, увагу. Виховувати культуру праці, працелюбність, повагу до людей, які виконують найбільш поширені трудові процеси, інтерес до професій регіону.
Обладнання: приклади проектів виконаних учнями в попередні роки, наочні посібники, плакати, стенди.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Привітання, перевірка присутніх.
Призначення чергових.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів
Учитель проводить усне опитування учнів.
1. Як називаються деталі,що застосовуються у багатьох машинах?
2. Як називаються деталі,що застосовуються тільки у деяких машинах?
3. Дати визначення, що таке деталь?
4. Назвати способи отримання деталей.
5. Чим відрізняється машина від механізму?
6. Чи доводилося вам у житті зустрічатися з різними проектами?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми з вами ознайомимося з проектною діяльністю як складовою виробничої діяльності людини. Створення нових речей і нових об’єктів зумовлено потребами людини,а проектування використовується в усіх сферах виробництва,а кожен технологічний процес складається з проекту.
Повідомлення теми, мети,завдання уроку
Отже,тема уроку – «Основи проектної діяльності».
Завдання уроку
Засвоїти знання про проектну діяльність;
Навчити перетворювати природні форми в предмети,корисні для людини;
Виконати заплановану практичну роботу.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Проектування як вид діяльності. Етапи проектування.
2. Графічне зображення в проектуванні.
3. Міні – маркетингові дослідження.
4.Використання біоформ у створенні виробів.
Починати свою роботу потрібно з планування. Розглянемо, що таке проектування та з яких етапів складається.
Робота з текстом підручника
Учні за допомогою підручника(стр.117-119) шукають відповіді на запитання.
Міні – маркетингові дослідження
Під час проектування та виготовлення виробу важливим етапом є міні-маркетингове дослідження(анкетування).
Анкетування – це ряд питань,на які необхідно дати відповіді.
Наприклад,розглянемо панно оздоблене аплікацією.
1.Прізвище,ім’я,вік.
2.Чи подобається тобі аплікація.
3.Які візерунки на аплікації тобі подобаються.
4.Чи вмієш сам(сама) виготовляти аплікацію.
VI. Практична робота
Робота з текстом підручника. Учні дають визначення,що таке біоформи.
Походження біоформ:
флористичні - листя,квіти, плоди, гілки,гриби.
форми фауни – комахи,птахи,тварини,плазуни.
Тема. Виконання малюнка виробу з використанням біоформ.
Послідовність виконання у підручнику( стр.123).
Об’єднати учнів у групи. Групи отримують завдання.
І – група. Одяг
ІІ – група. Посуд.
ІІІ – група. Меблі.
ІV – група. Постільна білизна.
Послідовність виконання у підручнику( стр.123).
1. Вступний інструктаж
Учитель нагадує учням правила безпечної праці під час виконання роботи.
2.Поточний інструктаж
Учитель слідкує за виконанням роботи з необхідністю допомагає з метою виявлення недоліків..
3.Заключний інструктаж
Підведення підсумків практичної роботи:
аналіз помилок, оцінювання виконаної роботи, демонстрація робіт учнів.
VIІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів(коментоване).
Рефлексія
Підсумок проводеться за допомогою інтерактивного методу «Мікрофон», учні по черзі відповідають на запитання .
1) Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
2) Де можна застосувати знання, які ви сьогодні отримали, у повсякденному житті?
3) Чи справилися ви зі своїми завданнями?
4) Що найбільше сподобалося та запам’яталося на уроці?
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (стр. 116-123).
VІ. Прибирання робочого місця