Презентація "Теперішній час дієслів"

Про матеріал
Презентація уроку з української мови для учнів та учениць 7 класу на тему: "Теперішній час дієслів".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Теперішній час дієслів

Номер слайду 2

Мета. Формування предметних компетентностей: - поглибити знання про дієслово, часи дієслів ; - удосконалити уміння та навички визначати теперішній час дієслів;- з’ясувати правопис буквосполучень –ться, -шся, відмінювання дієслів у теперішньому часі;- розвивати уміння доцільно використовувати дієслова теперішнього часу у висловлюваннях; - формувати уміння застосовувати вивчені правила на практиці; - виховувати повагу до рідної мови та прагнення до її вивчення. Формування ключових компетентностей:-вільне володіння державною мовою;- навчання впродовж життя: учити спостерігати, порівнювати, узагальнювати мовні явища, робити висновки;-культурної: сприяти дотриманню норм культурної поведінки. Очікувані результати: - учень/учениця поглиблюють знання про дієслово, часи дієслів; -удосконалюють уміння та навички визначати теперішній час дієслів;-з’ясовують правопис буквосполучень –ться, -шся;-виховують повагу до рідної мови та прагнення до її вивчення.

Номер слайду 3

Актуалізація опорних знань. Так / НіДієслово – це самостійна частина мови, що називає дію або стан предмета.Є три форми дієслова.Інфінітив може бути будь-яким членом речення. Особові дієслова та дієприкметники – це змінні форми. Маючи, озвірівши, маскуючи, ріжучи – це безособова форма. Щеплений, тертий, митий, явлений – це дієприкметник. Прочитати, дати, напишу – недоконаний вид дієслова.

Номер слайду 4

Спостереження. Прочитайте речення та виконайте завдання. Олег: Я помию посуд пізніше, а домашнє завдання виконаю завтра. Андрій: Я вже домиваю посуд і відразу починаю виконувати домашнє завдання. А. Кому з хлопців не потрібна порада: «Краще тепер, як у четвер»?Б. За якою формою дієслова ви визначили, кому не потрібно адресувати пораду?Вправа 1..

Номер слайду 5

Запам’ятай!Дієслова теперішнього часу позначають дію або стан, що відбувається в момент мовлення, тому вони завжди недоконаного виду. Наприклад: сплю, шукаю, відпочивають, спілкується.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Змінювання – за особами та числами1-ша особа: хочу, сплю, мерзну; хочемо, спимо, мерзнемо2-га особа: хочеш, спиш, мерзнеш; хочете, спите, мерзнете3-тя особа: хоче, спить, мерзне; хочуть, сплять, мерзнуть. Правопис. Дієслівні форми на –ться завжди пишемо з м’яким знаком, а форми на –шся без м’якого знака: сміються, дивляться, смієшся, дивишся. Вимова. Дієслова на –ться та –шся вимовляємо не так, як пишемо, бо в них уподібнюються приголосні звуки: сміються с’м’ійуц’:а , смієшся с’м’ійес’:а

Номер слайду 6

Утворіть від поданих дієслів і запишіть форми 1-ї особи однини та множини теперішнього часу. Виділіть закінчення в утворених дієсловах. Зразок: пекти – печу, печемо. Просити, їздити, берегти, мастити, їздити, морозити. Вправа 2.

Номер слайду 7

Робота з текстом. Прочитайте текст і виконайте завдання. А. Випишіть дієслова теперішнього часу. Б. Визначте й запишіть особу, число; виділіть особові закінчення. В. Зробіть звуковий запис виділених слів. Світає, а в пітьмі видніються та дедалі більше набувають чітких обрисів гори. Вони без кінця і краю піднімаються до неба, немов казкові велетні. Гори, укриті блакиттю безкраїх, вічнозелених лісів, зігріті першим промінням весняного сонця, немов дрімають, заглибившись у величний спокій навколишньої природи. Дивишся на цю красу, милуєшся чудовими краєвидами й, затамувавши подих, помічаєш, як усе навкруги дедалі більше насичується чарівними кольорами, що грають зайчиками, мальовничими світловими плямами розходяться по скелях між рясним гіллям струнких смерек, на зеленому килимі просік та узлісся (за І. Корнієнком). Вправа 3

Номер слайду 8

Зверніть увагу!Форми теперішнього часу від дієслова їсти мають іншу систему закінчень: їм, їcи, їcть, їмо, їcте, їдять. Від дієслова бути в теперішньому часі вживаємо тільки форму є. У 1-й особі множини в закінченнях дієслів виступає o: пишемо. xодимо, говоримо, Форми без кінцевого о (пишем, xодим, говорим,) допустимі лише в художньому та в розмовному стилях.

Номер слайду 9

Запишіть слова у дві колонки: 1) з м’яким знаком на місці пропуску;2) без м’якого знака на місці пропуску. Кланяєт..ся, прощаєш..ся, розкривают..ся, окрилюют..ся, рідниш..ся, озиваєш..ся, лякаєш..ся, катаєт..ся, іскриш..ся, смієш..ся, уживают..ся, оговтуєш..ся, сватаєт..ся, казиш..ся. З перших букв записаних слів складіть назви квітів. Вправа 4

Номер слайду 10

Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова!КВАРТАЛКУЛІНАРІЯКАТАЛОГ

Номер слайду 11

Творча майстерня. Складіть і запишіть розповідь про свій буденний ранок, використавши лише дієслова теперішнього часу (не менше п’яти речень). Скористайтеся візуальними підказками З понеділка по п’ятницю прокидаюсь о сьомій ранку … . Вправа 5

Номер слайду 12

Виконайте завдання в тестовій форміЛише дієслова теперішнього часу записано в рядку. А) грієшся, минаю, зійду;Б) знають, несеш, місили;В) чекають, мріє, заведеш;Г) їм, отримуєте, біжимо. Лише дієслова 1-ї особи записано в рядку. А) тікаємо, виживаєте, слухаю;Б) вагаєшся, вичитую, світимо;В) святкуємо, хоче, зволікаю;Г) марную, платимо, криємо. Лише дієслова 2-ї особи записано в рядку. А) знайомиш, летимо, аналізуєте;Б) викрикуєте, гортаєш, готуєшся;В) чиниш, усвідомлюєте, просять;Г) запобігаємо, вариш, крокуєте.

Номер слайду 13

Рефлексія. Дайте відповідь на питання. Сьогодні я навчився /навчилася. Я хотів /хотіла б дізнатися. Найважче було… Вдома я розкажу про…

pptx
Додано
26 грудня
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку