Тире між підметом і присудком Підготувала: вчитель вечірньої (змінної) школи №20 м. Києва Кошара Т. С.
Номер слайду 2
Між групою підмета й групою присудка на місці пропущеної дієслівної зв’язки є під час вимови робимо паузу, а на письмі ставимо тире. Еверест – найвища вершина земної кулі. Підкорити Еверест – завдання не з дешевих.
Номер слайду 3
Між підметом і присудком СТАВИМО тире , якщо {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} підмет і присудок виражено іменниками в називному відмінку: Ліси – легені планетипідмет і присудок (або один із них) виражено неозначеною формою дієслова: Вік звікувати – не в гостях побувати.підмет і присудок виражено числівниками: Два по два – чотириперед присудком є слова це, то, ось, значить: Чесно працювати – це вміння.
Номер слайду 4
Тире між підметом і присудком НЕ СТАВИМО, якщо:підмет виражено особовим займенником або словами це, то: Ми чемпіони. присудок виражено прикметником, дієприкметником, порядковим числівником: Найдорожча пісня недоспівана. Перед іменником-присудком є заперечна частка не: Мова не полова. Присудок має порівняльне значення: Ніч мов бездонна криниця.
Номер слайду 5
Завдання 1 Перепишіть речення, поставте розділові знаки. Поясніть, за яким правилом поставлено (або не поставлено) тире між підметом і присудком. Моральність основа всіх людських цінностей. Слова це дум моїх пташки. Зрозуміти культуру далеких предків значить зрозуміти себе. Серце не дитина його галушкою не нагодуєш. Працювати насолода для душі. Україно! Ти моя молитва, ти моя розпука вікова. Уже дерева як рогаті олені. Оце і є той випадок єдиний коли найбільша мужність утекти. Ознака талановитої людини радіти із чужих успіхів.
Номер слайду 6
Завдання 2 Поєднайте частини прислів’їв. Запишіть, поставте , де потрібно тире.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Хліб та вода. Чужа душа. Життя прожити. Говорити. Зерно молотити. Весняне сонцене поле перейтине горох молотитикозацька їдаяк дівчина серцетемний лісне за столом сидіти
Номер слайду 7
Завдання 3 Виконайте тестові завдання 1. Тире потрібно поставити в усіх реченнях, ОКРІМ А Слабий та малий то найстарші в хаті. Б Упертість у суперечці найвірніша ознака дурості. В Зимовий вітер хилить вільху на скуту кригою ріку. Г А спомин це таке щось неповторне…2. Тире потрібно поставити в реченні А З поганого куща і ягода кисла. Б Учений без діла хмара без дощу. В У поганого майстра і пилка крива. Г Від корявого дерева тепла не чекай.
Номер слайду 8
3. Тире потрібно поставити на місці пропуску в кожному реченні, ОКРІМ А Слово […] свідок історії, свідок часу. Б Природа […] наймудріший співрозмовник, рівного їй нема. В І сонце яре з глибини небес […] сипнуло світанкову позолоту. Г усмішка це ж, власне, частка душі, її вияв, її світло.
Номер слайду 9
4. Тире потрібно поставити, якщо до частини «Теплий дощ і веселковий небокрай золотий…» додати фрагмент А радо стрічають птахів навесні. Б це частинка рідної сторони. В високі тополі й тихе село стрічають мене. Г щоразу вражають своєю красою.5. Пунктуаційну помилку допущено в реченні А Це таке щастя – любити людей. Б Найбільше добро в кожного народу – це його мова. В Душа моя – переповнена радістю й жалем. Г Яке це щастя – жити на цій землі!
Номер слайду 10
Джерельна база: Український правопис – це доступно! / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний . – Київ : літера ЛТД, 2020.-272 с. Дякую за роботу !