ТРУДОВЕ ВИХОВАННЯ Маріупольська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 21 Донецької обласної ради
Номер слайду 2
Найважливіший механізм формування соціального досвіду дитини – це її трудове виховання. Праця – один із найважливіших чинників соціалізації, без якого вона неможлива. Раціонально організована праця зумовлює й інтегрує розвиток фізичних, розумових та моральних якостей людини, формує її естетичний смак.
Номер слайду 3
Актуальні проблеми трудового виховання дітей. Зниження інтересу до праці Низький рівень сформованості трудової діяльності Недостатня мотивація праці Відсутність бажання брати участь у повсякденній праці Низький рівень знань про працю Поблажливе ставлення через вади дитини (ведмежа послуга)
Номер слайду 4
Завдання трудового виховання: Формування мотивації (потреб, інтересу, почуття обов’язку і відповідальності) позитивно-емоційного ціннісного ставлення до праці як до форми буття і способу самореалізації дитини;Формування системи необхідних знань для трудової діяльності , вибору професії, соціального, професійного і життєвого самовизначення;Формування досвіду соціально корисної виробничої діяльності, вміння використовувати теоретичні знання на практиці, здатності до творчості.
Номер слайду 5
Види праці:самообслуговування. Праця в природіРучна (художня праця)
Номер слайду 6
Основні форми організації праці дітей: Доручення;Чергування ( по їдальні, по школі, по класу, по спальні);Колективна праця( праця поруч, спільна праця, загальна праця);
Самообслуговування Закріплювати навички самообслуговування та особистої гігієни;Прищеплювати дітям звичку бути завжди охайним;Привчати до всебічної самостійності ;
Номер слайду 9
Господарсько-побутова праця. Наводити порядок (у власній шафі або тумбочці);Самостійно прибирати у спальні ( починаючи з іграшок , а згодом і вологе прибирання );Самостійно чергувати :у їдальні (розподіл порцій та приборів на столи) ;у класі (слідкувати за охайністю в класі , за готовності дошки до уроку, за кімнатними квітами);Суботник ;Заохочення до прикрашання шкільного подвір’я(квітами і деревами);Формувати почуття задоволення від чистоти і порядку в приміщені ,на майданчику , ділянці.
Номер слайду 10
Праці у природіПривчати дітей прибирати у куточку природи ;Регулярно залучати дітей до упорядкування території; Учити правильно користуватися граблями і лопатою;Формувати вміння : робити лунки; доглядати за посівами і посадками на городі та квітнику;Виховувати працелюбність, організованість. Уміння доводити розпочату справу до кінця,бережне ставлення до результатів праці, прагнення допомогти .
Номер слайду 11
Ручна (художня) праця. Навчати виготовлювати з природного, допоміжного матеріалів, картону та паперу іграшки , сувеніри , картини тощо;Привчати стежити за порядком свого робочого місця; Спонукати до участі у конкурсах та виставках ;Виховувати інтерес до творчої праці, бажання виготовляти своїми руками;
Номер слайду 12
Трудове виховання поділяється на вікові типи: Дошкільне - діти спочатку оволодіватимуть елементарними трудовими операціями у групі, розвиваючи моторику рук та координацію рухів. Молодше шкільне - в цілому, трудове виховання вихованців молодшого шкільного віку активізує їхню художньо-технічну творчість, допомагає формуванню найважливіших життєвих навичок, пов’язаних зі спілкуванням з іншими людьми, з навчанням, самообслуговуванням;
Номер слайду 13
Старше шкільне - підлітків та юнаків трудове виховання формує науково-технологічні аспекти світогляду; закріплює на практиці знання про технологічну діяльність; ознайомлює з інформаційно-комунікаційними технологіями, роллю комп’ютерної техніки у виконанні завдань пошуку, систематизації, зберігання та опрацювання різноманітних даних; залучає до різних видів діяльності; створює умови для професійного самовизначення, обґрунтованого вибору професії з урахуванням власних здібностей, уподобань та інтересів; виробляє навички культури праці, та побуту, раціонального ведення домашнього господарства, відповідальності за результати власної діяльності, комплексу особистісних якостей, потрібних сучасному громадянину та учаснику виробничих процесів; сприяє становленню активної життєвої позиції, професійній адаптивності, готовності до безперервної професійної освіти, конкурентної боротьби на ринку праці, підприємницької діяльності.