У царстві рослин підготувала вчитель українсько-литовського ліцею №1 людмила Сироїд
Номер слайду 2
сосна. Одна з найневибаглівіших дерев. Вона росте в різноманітних кліматичних умовах: і пісках, і на родючих землях, і на болотах. Переносить сосна і суворий клімат Крайньої Півночі. Може вирости до 35м за сто років, а жити до 300-350 років. У лісі вона починає приносити насіння приблизно за 40 років, а у відкритому місці навіть з 15 років. Насіння сосни, яка потрапила у землю навесні, сходить через 15-20 днів. У перший же рік сходи сосни виростають від 4 до 10см, вони вкриті поодинокими хвоїнками. Деревина сосни багата на смолу, яка циркулює у смоляних ходах стовбура. Народна назва цієї смоли «живиця». Коли поранити дерево, смола витікає і закупорює рану, загоює її. Сосна, завдяки смолистості, є міцним будівельним матеріалом. Усе в рослині – від хвої до коріння – використовує людина. Нагріваючи хвою з водою у закритих посудинах, дістають запашне соснове масло, яке використовують у медицині, і скипидар. З хвої виготовляють «соснову вовну», з неї в’яжуть білизну, яку рекомендують носити тим, хто страждає на ревматизм. Із товстої соснової кори рибалки виготовляють поплавки для рибальських снастей. Сосновий ліс дезінфікує повітря. Сосна, яка росте в лісі, випаровує особливі леткі речовини – терпени, які знищують чимало мікробів не тільки в лісі, але й на його околицях.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
ялина. Порода тіневитривала: вона задовольняється меншою кількістю світла, ніж сосна, і може переносити тривале затінення. Шишки у ялини більші, ніж у сосни; задовжки 10-15см, а в сосни всього 4-6см. Ялинові шишки візрівають після цвітіння в той самий рік восени. У січні-березні насіння з них висипається, шишки опадають. Перші 10-15 років ялина росте повільніше від сосни від 6 до 10 років, висота її всього 1-2м. Рости може вона до 250-300 років. Прямі стовбури ялини дають чудовий будівельний матеріал. Рівношарова деревина ялини використовується для виготовлення музичних інструментів. Ялинова деревина йде на виготовлення паперу.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Дуб - могутнє дерево заввишки 20-40м з шароподібною або широкопірамідальною кроною, міцними гілками і товстим стовбуром ( до 1-1,5м у діаметрі). Кора у нього темно-сіра, товста, з поздовжніми тріщинами. У молодих дерев кора сіра гладенька. Рослина однодомна. Плід – горіх (жолудь), голий, бурувато-коричневий, на довгій плодоніжці. Дуб цвіте у травні. Плоди достигають у вересні-жовтні. Росте на більшій частині України, рідше – у степу. У науковій медицині використовують кору дуба. Вона має в’яжучі і протизапальні властивості. Дуб має високоякісну деревину. Вона щільна, важка, міцна, стійка проти загнивання. Деревина дуба використовується в суднобудуванні, меблевій промисловості, для виробництва паркету.вона не має особливого запаху і з неї виготовляють діжки. .
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Береза. Дерево виростає до 10-12м заввишки. У нього гладенька сіра кора. При основі стовбура – чорно-сіра, глибоко тріщинувата. Крона ажурна, з прониклими гілками. Молоді пагони червоно-бурі. Густо вкриті смолистими бородавками. Квітки одностатеві, рослина однодомна. Тичинкові сережки спрямовані вгору. Плід – горішок з двома перетинками крилами. Цвіте у квітні-травні. Поширена на Поліссі і Закарпатті, а в Степу – по берегах великих річок. Береза дає міцну деревину світлого кольору, яка добре полірується і є цінним будівельним матеріалом, використовується у меблевій промисловості, для виготовлення фанери і паркету, для токарних і столярних виробів. З деревини добувають деревний оцет, вугілля. Спирт, смоли. У науковій медицині використовують бруньки беріз, березовий дьоготь, активоване вугілля.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Ліщина звичайна – це деревовидний кущ ( 2-4 м заввишки). Кора темно-сіра, з характерними сочевичками. Гілки дугоподібно розходяться у різні боки; пагони і молоді листки червоні, широкі, на коротких черенках. Вона цвіте майже одночасно з першими весняними квітами (у квітні-травні). Ліщина запилюється вітром, тому й розцвітають у цей час буро-жовті сережки. Плід – горіх у зеленій обгортці. Ліщина звичайна росте в підліску листяних і мішаних лісів, тіньовитривала. Поширена по всій території України, крім крайнього Півдня. Це цікаво:- завдяки високому вмісту жирів і білків, плоди ліщини мають високу калорійність і є цінним продуктом харчування.- плоди ліщини у великій кількості поїдають лісові птахи і звірі (білки, ведмеді, свині, миші).