Презентація "У царстві тварин"

Про матеріал
Матеріал може бути корисним при проведенні різноманітних заходів природничого предметного тижня.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

У царстві тварин. ПІДГОТУВАЛА ВЧИТЕЛЬЛИТОВСЬКО-УКРАЇНСЬКОГО ЛІЦЕЮ №1 ЛЮДМИЛА СИРОЇД

Номер слайду 2

Ведмідь бурий. З жовтня-листопада по березень-травень бурих ведмедів не зустрінеш. Вони сплять у барлогах під корінням великих дерев, на островах мохових боліт, у печерах і розколинах скель, у виритих величезних ямах. Ведмідь вистилає барліг мохом, сухою травою, сіном, Гілками хвойних дерев. У період сплячки у ведмедів з’являються на світ малята. Маса новонароджених ведмежат – 450-500г, довжина тіла – 22-24см. Вони вкриті рідкою шерстю, очі в них закриті, вушні раковини затянуті шкірною плівкою. В Україні ведмеді залишилися лише в західній її частині – у гірській місцевості Карпатських лісів. Корм ведмедя дуже різноманітний. Це всеїдна тварина. За будовою зубів ведмедя вважають хижаком, але тваринна їжа в житті ведмедя не має першорядного значення, бо живиться він переважно рослинними продуктами. Ведмідь охоче поїдає різні ягоди: чорницю, брусницю, журавлину, малину тощо. Жолуді та горіхи теж мають велике значення для ведмедя, бо в них, особливо в горіхах, є багато жиру. Не нехтують ведмеді і комахами, їхніми личинками, червами, ящірками, жабами та мишоподібними гризунами. Це цікаво: старі самці найкрупніших видів, Що зустрічаються на північному заході Північної Америки і на далекому Сході, досягають у довжину 2,5 м. якщо такий гігант стає на задні лапи, Він сягає у висоту не менше 3м, Маса його 500-600кг.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Вовк сірий. Один з найбільших хижаків нашої фауни. Належить до родини собачих. Довжина тіла понад 120см. Формою, Розмірами тіла і забарвлення хутра він дуже схожий на вівчарку. Забарвлення хутра улітку рудувате, узимку – бурувато-сірого кольору. Лігво для виведення малят вони влаштовують у неглибокій норі, заглибині під корінням вивернутого дерева, в широкому кущі колючого чагарнику або в заглибині на землі серед густих очеретяних заростей, обов’язково поблизу водойми. У березні-квітні вовчиця народжує у підготовленому лігві 4-5 сліпих, глухих вовченят. Перші дні вовченята живляться виключно молоком. Через 10-13 днів у них відкриваються очі, з’являється слух і прорізуються зуби. У місячному віці вовченята починають їсти пережоване вовчицею м’ясо. Вовки поширені на території України нерівномірно. Це цікаво: у темряві вовки бачать значно краще, ніж інші звірі; у погоні за тваринами під час полювання вони можуть розвивати швидкість до 80км за годину; під час полювання вовки не мовчать, виття допомагає їм підтримувати контакт один з одним.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

лисиця. Це хижак, який належить до родини собачих. І своїм зовнішнім виглядом нагадує собаку, але відрізняється від нього середнім розміром до 90см. У стрибках допомагає їй пухнастий хвіст, який перевищує половину довжини тіла. Тіло лисиці вкрите густою шерстю яскраво-рудого забарвлення, досить мінливого. Воно змінюється не тільки від пори року, а й від місцевості, у якій живе лисиця. Лисиця – один із звичайних хижих звірів України, широко розповсюджена по всій території. Це дуже обережний звір з прекрасно розвиненим нюхом і виключно гострим слухом. Живиться в основному різними ссавцями: від дрібних землерийок до молодих зайців і навіть телят, козуль. Також їдять ягоди: чорницю, брусницю тощо. У березні-квітні самка народжує у норі 5-6 малят, які після 16-19 днів прозрівають і швидко розвиваються. У травні виходять з нори, а в червні вже беруть участь у полюванні. В Україні лисиця належить до найчисленніших мисливських видів. Хутро її користується великим попитом. Як хижак, лисиця знищує багато шкідливих гризунів і тим самим зберігає врожай сільськогосподарських культур. Це цікаво: в роки масового розмноження гризунів лисиця загризає їх значно більше, ніж може з’їсти; відомі факти, коли лисиця знищувала за одну ніч близько 100 полівок; живлячись комахами-шкідниками, лисиці приносять користь лісовому господарству, оберігаючи молоді лісові насадження від пошкоджень.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

заєць. Найпопулярніший звір нашої фауни, ссавець. Вуха довгі, більші, ніж голова. Загострені на кінцях, завжди насторожені. Очі опуклі, містяться по боках голови так, що зайці мають можливість одночасно бачити небезпеку майже з усіх боків. Кінцівки зайців пристосовані до швидкого бігу: задні ноги міцні, майже вдвічі довші від передніх. Завдяки такій будові кінцівок зайці пересуваються легкими невеликими стрибками, але у разі потреби негайно переходять до стрімкого бігу, максимальна швидкість якого понад 60км за годину. Тулуб тварин закінчується куцим хвостом. Живиться виключно рослинним кормом, улітку травою, в тому числі і сільськогосподарськими культурами, а взимку – корою і гілками дерев і чагарників, а також насінням бур’янів. Кубел для виведення малят зайці не будують. Найчастіше народжують їх у звичайних денних лігвищах. З березня і до кінця вересня самки дають два і навіть три приплоди по 3-4 малят у кожному. Відразу після народження зайченята ссуть матір, яка нагодувавши, покидає їх і тримається десь неподалік. У 10-денному віці зайченята переходять до самостійного життя і не залишають матір. Це цікаво: наївшись, високоякісного молока, що має багато жиру, малята можуть бути без їжі до чотирьох днів; самка-годувальниця зустрівши приплід чужих зайченят, годує їх своїм молоком.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Білка Дуже спритний гризун. Територією України населяють кілька форм, які помітно різняться між собою забарвленням. Білки живляться різноманітним рослинним кормом: насінням і плодами дерев та кущів, бруньками, ягодами, грибами тощо. Зрідка білка споживає тваринну їжу: яйця птахів і навіть пташенят, комах і їхні личинки, мурашині яйця. На зиму робить запаси жолудів, горіхів, грибів. У зимову сплячку тварини не залягають, хоч у люті морози та хуртовину кілька днів сплять і не виходять з кубла. Білка щороку дає два приплоди: у кінці квітня і в кінці липня або в серпні. Самка народжує 3-7 сліпих і голих малят, які прозрівають лише на 32-37 день. Малята після цього швидко ростуть і вже через 15 днів починають самостійно добувати собі їжу, а на п’ятому місяці життя досягають повного розвитку. Живуть білки у верховітті дерев, де на висоті від 3 до 20 і більше метрів роблять з тонких гілочок зеленого моху і лишайників кулястої форми кубла. Цікава інформація: хвіст для білки служить кермом – під час стрибків вона за його допомогою керує своїм польотом; білки спілкуються одна з одною за допомогою рухів хвоста.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Їжак Це комахоїдна тварина. Довжина його тіла – близько 30см. Найголовніша особливість – міцний голчастий панцир замість волосяного покриву, який вкриває верхню частину тіла. Голова, шия і черево вкриті жорстким, грубим хутром. У їжаків велика кількість гострих зубів, якими вони легко розгризають черепашки молюсків.Їжаки – нічні тварини. Спеціальних кубел не будують. Більшу частину дня вони сплять у будь-яких затишних місцях, вистелених сухим листям. Після заходу сонця покидають схованки і до самого ранку розшукують їжу. Тварини живляться переважно комахами, їхніми личинками, слизняками, молюсками, черв’яками. Зрідка поїдають жаб, ящірок, дрібних мишоподібних гризунів. Кубло для малят їжак готує у кущах, під оголеним сплетеним корінням дерев або в дереві з дуплом біля землі, чи серед опалого листя. У середині літа, в червні-липні, самка народжує у кублі 4-6 їжаченят. Малюки голі, сліпі, розміром не більше 6,5см, дуже немічні, з яскраво-рожевою шкірою. Вони дуже швидко розвиваються. Уже через кілька годин після народження малята прозрівають, вкриваються м’якенькими голками, а через тиждень починають лазити. У місячному віці вони уже здатні вести самостійне життя. Через два місяці досягають розміру дорослих. Пізно восени, зарившись в опале листя і загорнувшись у неміцний клубок, їжаки впадають у зимову сплячку аж до березня. Цікава інформація: іноді їжаки полюють на гадюк, чутливість їжаків до слабких укусів гадюк менша у 40 разів, ніж в усіх інших ссавців.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Ласка. Найменший звірок серед хижих ссавців нашої фауни. Довжина її тіла з головою становить 15-23см. Період розмноження у ласок починається з кінця весни і триває до середини літа, а то і до осені. Самка народжує 4-9 малят, які на 20-25 день прозрівають, а у місячному віці вилазять з нори. Живляться ласки переважно гризунами та комахоїдними тваринами. До полювання пристосована будова тіла: тоненький тулуб вільно проникає в досить вузькі щілини, швидкий біг допомагає легко наздогнати здобич, а гострі зуби – спритно загризти дрібних гризунів. Споживає ласка також жаб і комах, дощових черв’яків тощо. Полюють ці тварини вночі, хоч нерідко бувають діяльними й удень. У ласки своєрідне забарвлення, яке змінюється за порами року: влітку рудий або каштановий верх і біле черево та шия, а взимку – чисто біле. Хвіст має те саме забарвлення, як і спина. Поширені по всій території України, уникають лише суцільних лісових вершин Карпат. У Криму і Закарпатті ласка взимку не біліє. Це цікаво: свою назву ласка дістала від слова «лазити», до чого вона велика майстриня; насправді – це найкровожерливіші неласкаві звірки: повідомляється, що біля нори ласки було виявлено 456 загризених нею мишей-полівок.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Річковий бобер. Належить до найбільших гризунів нашої фауни. Довжина його тіла сягає 1м, а маса понад 30 кг. На верхній і нижній щелепах є по парі масивних зубів-різців, якими бобер може відгризти від стовбурів стружку завтовшки понад пів сантиметра. Найхарактерніша ознака бобра – плескатися, лопатоподібний, потовщений у середній частині хвіст, вкритий великими роговими лусками, між якими рідко ростуть жорсткі волосини. Довжина хвоста до 25см. Бобри використовують хвіст як кермо під час пірнання. Передні лапки у бобрів короткі і значно слабші, ніж задні. Пальці на передніх лапках в основі з’єднані плавальними перетинками. На задніх – шкірясті перетинки, які добре розвинені і є основним плавальним органом. Кіготь на другому пальці задніх лап розділений на дві рухомі половинки, які щільно складаються. Цим кігтем бобер вичісує з хутра паразитів. Усе тіло звіра вкрите густим, ніжним і непроникним для води підшерстям, прикритим грубим покривом шерсті рудувато-коричневого кольору. Живуть бобри у спеціально збудованих спорудах – бобрових хатках, які влаштовують на купинах, вербових корчах тощо. За формою ця хатка нагадує копичку сіна. Це нагромадження гілок дерев і корневищ водяних рослин, скріплених між собою мулом. Хатка може сягати 3м у діаметрі й до 1,5м висоти. Складається з кількох поверхів. Під час повені, коли вода заливає нижні поверхи, бобри переселяються вище. Живляться бобри тільки рослинним кормом. Використовуючи відповідно до пори року як трав’янисті, так і деревні рослини. У травні або в першій половині червня самиці-бобри народжують 3-4 сліпих, вкритих густою м’якою бурою шерстю бобренят. Через кілька годин після народження бобренята починають бачити, а через кілька днів у них прорізуються зуби. Самиця годує їх молоком близько 6-8 тижнів, після чого вони починають їсти листя, молоді паростки, корінці. Це цікаво: спеціальні залози в тілі борів виробляють пахучу рідину, яку застосовують у парфумерії.

Номер слайду 17

pptx
Додав(-ла)
Сироїд Людмила
Пов’язані теми
Я досліджую світ, 3 клас, Презентації
НУШ
Додано
30 липня
Переглядів
112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку