Усім дітям та дорослим затишно у пазусі казок. Отак би й слухав про, Колобка, дурня, який будував чарівний летючий корабель, дідову та бабину дочку, мудру дівчину. Про вороних коней з полуменем грив, про чаклунів, що можуть все на світі. І хто б що не говорив, а правда та добро переможе брехню та зло.
У казці яскраво простежується міфічна основа і язичницький поділ:(представник - мудрий Орел, родичі якого володіють чарівним Яйцем-райцем); (представник – Стрілець); (представники Змія та її родина. В потойбічному світі панує магія). Казкова скринька. Світ Верхній Середній(земний) Нижній Світ (потойбіччя)
Поміркуймо. Аналіз будови (композиції) казки. Твір складається зі вступу і 4 сюжетних частин, кожна з яких має зав’язку, розвиток дій, кульмінаційний момент, розв’язку. Вступ . Миша і Жайворонок.І – «Орел і Стрілець» («не роби іншому того, чого самому собі не бажаєш»).ІІ – «Стрілець і Змія».ІІІ – «Парубок, Змія, донька Змії».ІV – «Парубок і дівчина-Зміючка».
Вправа «Дерево рішень»Знайдіть та опишіть усі можливі шляхи вирішення конфліктної ситуації та визначте результат кожного з них. (Наприклад, зайве зерно залишити для посіву на наступний рік, результат – збільшення майбутнього врожаю)Пропозиції щодо вирішення конфлікту не повинні повторюватися. Рефлексія вправи «Займи позицію»Який, на вашу думку, шлях вирішення конфлікту найбільш прийнятний. Обґрунтуйте свою позицію.
Яйце — символ зародження Всесвіту, Сонця з його весняним відродженням, життя та його безсмертя й воскресіння. У міфах багатьох народів світу саме яйце є світотворчим початком. У слов'ян яйце було символом сонячного культу, зародження життя, символ бога сонця. Також яйце посідало важливе місце у ритуалах родючості. Звідси писанка на Великдень є символом родючості. В давнину воно символізувало — добро, радість, щастя, любов, достаток. Яйце — не тільки джерело родючості землі, але й різних щедрот. Воно дає людині не лише необхідність, а й багатство.
Фантастичне у творі - це те, чого немає насправді, щось вигадане уявою людини (неймовірні події, магічні предмети, перетворення тощо). Казкова скринька. Визначте реалістичні та фантастичні моменти в казці. Фантастичне – яйце у якому містився весь скот, перетворення звірів на людей та навпаки. Орел підіймав чоловіка у небо; війна між військом царя птиці-жайворонка та цариці-миші, тварини розмовляють людським голосом, весільні шишки перетворюються на голубів.
Що не могли поділити миша і жайворонок? Хто повідкушував птиці пір’я коло крил? Скільки років стрілець відгодовував орла? Хто дав чоловікові яйце – райце? Хто допоміг загнати скот у яйце – райце? На кого перекинулася зміїна дочка?Кого відправила в погоню змія? На кого перекинулася змія, коли підбігла до річки? Чому парубок забув дівчину? Кого зліпила дівчина з тіста?Чи згадав парубок дівчину? За жанром «Яйце – райце»… Вправа «Чи уважні ми читачі»
Чого навчає казка «Яйце-райце»?Підсумуймо. Герой цієї казки одержав у нагороду за врятування орла якусь річ, але не втримався дорогою і, нехтуючи наказом, розбив її; через це зазнав багато пригод. Тобто казка навчає слухати порад людей, які тобі бажають добра. Також цей твір начає нас виконувати свої обіцянки. Поміркуйте чому казка називається «Яйце-райце»?Відповідь на це питання стає зрозумілим, якщо розібрати назву казки. Райце – має корінь РАЙ, тобто мрія кожної людини. Люди у казках хотіли кращого життя, а в цьому яйці було багато скоту, який колись був найціннішим багатством для селянина. Тобто, це яйце своєрідний рай для селянина.