Ультразвук у медициніПідготувала Потьомкіна Дар'я,учениця 10 – Г класу гімназії №46м. Запоріжжя
Номер слайду 2
Ультразвук — це механічні пружні коливання і хвилі, які відрізняються від звуку вищою частотою коливань (понад 20 к. Гц) і не сприймаються вухом людини.
Номер слайду 3
Ультразвук у природі відкрив італієць Ладзарро Спалланцані у 1794 р. Він помітив, якщо кажану заткнути вуха – він втрачає орієнтування у просторі, та припустив, що той випромінює та сприймає певні невидимі промені. Надалі вони отримали назву ультразвукових хвиль.
Номер слайду 4
Наступне відкриття за видатним нобелівський лауреатом - П'єром Кюрі. У 1880 році вчений разом зі старшим братом відкрив ефект виникнення електрики в кристалах, які стискаються - п'єзоелектричний ефект. Саме він є основою детекторів ультразвуку в апаратах УЗД.
Номер слайду 5
Засновником УЗД-діагностики вважається австрійський невролог, психіатр Дьюсік. У 1947 році він розглянув пухлину мозку з огляду на інтенсивність, з якою ультразвукова хвиля проходила крізь череп пацієнта.
Номер слайду 6
Прорив у розвитку ультразвукової діагностики стався 1949 року, коли США було створено перший апарат для медичного сканування. Цей пристрій являв собою резервуар з рідиною, в яку містився пацієнт, змушений довгий час сидіти нерухомо, поки довкола нього пересувався сканер черевної порожнини – сомаскоп. Але початок було покладено. УЗД-сканери вдосконалювалися дуже швидко, і до середини 60-х років вони стали набувати звичного вигляду з мануальними датчиками.
Номер слайду 7
Завдяки розвитку мікропроцесорної технології протягом 1980-1990-х років якість УЗД значно покращилася. Сьогодні ультразвукову діагностику активно застосовують в різних галузях медицини, оцінивши її нешкідливість у порівнянні з рентгенівськими променями та простотою використання порівняно з магнітно-резонансною томографією.
Номер слайду 8
Застосування ультразвуку в діагностиціНайпоширеніше застосування хвильової ультразвукової технології – діагностичні УЗ сканери для візуалізації внутрішніх органів і структур. УЗ картинка показує структурні аномалії внутрішніх органів, пухлини, дифузні зміни тканин печінки, нирок, підшлункової залози, камені в жовчному міхурі і нирках.
Номер слайду 9
Наприкінці 1990-х років у багатьох країнах УЗД стало стандартним дослідженням, за допомогою якого визначали термін вагітності, виявляли вади розвитку плода. Застосування ультразвуку в гінекології та акушерстві1968 р Garrett, Robinson і Kossoff одними з перших опублікували роботу «Анатомія плода, яка відображається за допомогою УЗД»Інновацією став винахід сканерів, що працюють в режимі реального часу. Перший такий апарат під назвою Vidoson розробили німецькі дослідники W. Krause і R. Soldner (спільно з J. Paetzold і O. Kresse). Він був випущений в 1965 році в Німеччині компанією Siemens Medical Systems і робив в секунду 15 знімків, які дозволяли фіксувати рухи плоду.
Номер слайду 10
Розвиток сучасних технологій привів до появи в акушерстві 3 D і 4 D УЗД при вагітності. РЗD УЗД-апаратом тривимірний сканер має велику поверхню, він обладнаний спеціальними датчиками і вбудованим комп'ютерним модулем, що виводить на монітор об'ємне зображення. 4 D УЗД – це реконструкція тривимірного зображення в режимі реального часу. При проведенні дослідження можна спостерігати за мімікою і рухами дитини
Номер слайду 11
Застосування ультразвуку в кардіології Ехографія дозволяє побачити проблеми серця, його структури, оцінити розміри передсердь, шлуночків, міжшлуночкової перегородки, визначити товщину міокарда, шлуночків і стан клапанів, виявити в перикарді рідину. За допомогою ультразвукової діагностики (УЗД) можна обстежити захворювання серцево-судинної системи.
Номер слайду 12
Ультразвук надає сприятливу дію на стан здоров’я людини:сприяє швидкому загоєнню і відновленню тканинвідновлює прохідність волокон нервівнадає розсмоктуючу вплив на гематоми і набряклість, викликану травмамизнімає запаленняусуває біль і спазмрегулює кровотікмає бактерицидний ефектнормалізує метаболізм в клітинах. Ультразвукова терапія – це застосування в лікувальних цілях ультразвукових коливань.
Номер слайду 13
Ультразвук в фізіотерапіїУльтразвукова фізіотерапія заснована на тому, що хвилі надають фізико-хімічний, механічний, тепловий вплив на тканини організму. Вони активують реакції імунітету і обмінні процеси. Для лікування в фізіотерапії є процедура ультрафонофорез лікарських речовин – ультразвук дозволяє медикаментам глибше проникати в слизові оболонки органів і під шкіру.
Номер слайду 14
Ультразвук в косметологіїВирівнювання рельєфу шкіри. Поверхневий пілінг. Видалення відмерлих клітин і забруднень шкіри. Ліфтинг. Зменшення запальних процесів. Лімфодренаж. Поліпшення харчування м’язів, шкіри і підшкірної клітковини. Поліпшення мікроциркуляції в цілому.
Номер слайду 15
Використані джерела інформації: Довідка [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://dovidka.biz.ua/zastosuvannia-ultrazvuku/ (Дата звернення: 02.12.2023)2. Вікіпедія [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BB%D1%8 C%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA (Дата звернення: 01.12.2023)3. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://medgarant.net.ua/uk/reabilitacijne-obladnannja/fizioterapija-u/ultrazvukova-terapija/ (Дата звернення: 10.12.2023)4. Сперанський А. П. і Рокитянський В. И. Ультразвук і його застосування. М., 1970.5. Хорбенко. Звук, ультразвук, інфразвук. Видавництво «Знання» М., 1978