Презентація уроку хімії: Хімічні властивості спиртів

Про матеріал
На основі вивчених мною матеріалів з багатьох джерел, в тому числі онлайн ресурсів, розробила презентацію уроку про спирти, їх властивості та шкоду. Надіюсь, вона буде корисна вчителям хімії.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

 Дзвоник всім нам дав наказ: До роботи швидше, клас!То ж вперед , часу не гаймо!Працювати починаймо!

Номер слайду 2

Інформація:в організмі людини понад 150 трильйонів клітин і з них в мозку людини 100мільярдів нейронів, і щоб людині піднятись із горизонтального в вертикальний в мозку людини повинні пройти 120 тисяч хімічних реакцій одночасно. То хто тепер мені скаже, що хімію не потрібно вивчати?

Номер слайду 3

І так, сьогоднішня тема уроку:«Хімічні властивості спиртів. Використання спиртів. Отруйність спиртів, їх шкідливий вплив на організм».

Номер слайду 4

Мета:вивчити хімічні властивості спиртів на прикладі метанолу, етанолу й гліцерину (реакції повного окиснення, взаємодія з натрієм), показати зв’язок хімічних властивостей спиртів з наявністю функціональної гідроксильної групи; формувати знання учнів про використання спиртів, показати їх отруйність, довести шкідливий вплив метанолу і етанолу на організм людини.

Номер слайду 5

Реактиви і обладнання: таблиці :«Застосування спиртів», « Вплив спирту на організм людини»; зразки спиртів (етанол,гліцерин), натрій, порцелянові чашки. Для лабораторного досліду: гліцерин, вода, розчини купрум (ІІ) сульфату Cu. SO4, натрій гідроксиду Na. OH, пробірки.

Номер слайду 6

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь, навичок і творчого їх застосування на практиці.

Номер слайду 7

Форми роботи: тестова перевірка знань (метод ажурної пилки), розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторний експеримент, евристична бесіда, презентація повідомлень учнів, складання схем, розв’язування задач. 

Номер слайду 8

Епіграф уроку: Зібратися разом – це початок,Триматися разом – це прогрес,Працювати разом – це успіх. Генрі Форд

Номер слайду 9

Хід урокуІ. Організація класуІІ. Актуалізація опорних знань.ІІІ. Мотивація навчальної діяльностіІV. Вивчення нового матеріалу. V. Закріплення і узагальнення знань. VІ. Домашнє завдання

Номер слайду 10

Почати свій урок я хочу словами відомого німецького драматурга, натураліста, прозаїка Й. В. Гете, який сказав:«Просто знати , це ще не все, знання потрібно використовувати».

Номер слайду 11

І зараз, діти, методом ажурної пилки в трьох групах маєте три блоки завдань по 5 питань на застосуванню ваших знань , які ви отримали на минулих уроках . На кожний блок питань маєте до 2 хв. часу , зробите один блок, підходите до наступного і так по черзі.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

І так, учні, ви закінчили, а тепер: відповіді 1-ї групи перевірить 2-а група, 2-ї – третя, а третьої – перша. І так, увага, на екрані правильні відповіді на питання всіх блоків.( кожна правильна відповідь-0,8 бала,оцініть відповіді своїх опонентів)

Номер слайду 14

1 блок. Відповіді: Спирти- органічні сполуки, до складу яких входить одна або кілька гідроксильних груп. Функціона́льні гру́пи  — це специфічні групи атомів всередині молекул, які відповідають за властивості цих молекул в хімічних реакціях. Гідроксильна група-ОН; функціональна (характеристична). Одноатомні, багатоатомні. Багатоатомними називаються спирти, у молекулах яких два або більше атомів Гідрогену заміщені на гідроксигрупи. 

Номер слайду 15

2 блок Виконання експрес – тестів.(правильна відповідь підкреслена та виділено жирнішим шрифтом) 1. Виберіть функціональну групу спиртів: А) –СООН; Б) -NH2; В) –СОН; Г) –ОН. 2. Які із даних речовин належать до спиртів: А) СН3 ОН; Б) С2 Н5 СООН; В) С2 Н5 ОН; Г) СН3 СОН. 3. Відповідно до систематичної номенклатури в назвах спиртів є суфікс: А) –ан; Б) –ен; В) –ін; Г) –ол. 4. Яка із наведених формул є формулою метилового спирту: А) С2 Н5 ОН; Б) СН3 ОН; В) С3 Н7 ОН; Г) С4 Н9 ОН. 5. Яка із наведених формул є формулою етилового спирту: А) СН3 ОН; Б) СН3 ─СН2 ─ ОН;В) С3 Н7 ОН; Г) СН3 ─ СН2 ─ СН2 ─ ОН.

Номер слайду 16

3 блок 1. Яка із наведених формул є формулою гліцерину: А) С2 Н5 ОН; Б) СН2 ─ СН2 В) СН2 ─ СН ─ СН2 Г) СН3 ОН. │ │ │ │ │ ОН ОН ОН ОН ОН 2. Які із наведених спиртів є одноатомними: А) С3 Н7 ОН; Б) СН2 ОН ─ СНОН ─ СН2 ОН; В) СН3 ОН; Г) СН2 ОН ─ СН2 ОН.3. Які із перелічених нижче фізичних властивостей притаманні метиловому та етиловому спиртам: А) тверда речовина; Б) добре розчинна у воді; В) без запаху; Г) гігроскопічна; Д) летка; Е) токсична речовина.4. Із наведеного переліку фізичних властивостей виберіть ті, що характерні для гліцерину: А) безбарвна рідина; Б) солодкувата на смак; В) не розчиняється у воді; Г) летка; Д) з характерним запахом; Е) токсична речовина.5. Чому серед спиртів відсутні гази: А) тому що в складі молекули є Оксиген; Б) тому що молекули сполучаються між собою водневими зв’язками; Г) науці це невідомо.

Номер слайду 17

ІІІ. Мотивація навчаль-ної діяльностіВи вже вивчали хімічні властивості вуглеводнів. Пригадайте, в які реакції вступали вуглеводні. А які властивості мають спирти? Які групи атомів визначають хімічні властивості спиртів? Сьогодні ми встановимо зв’язок хімічних властивостей спиртів з наявністю функціональної гідроксильної групи; поговоримо про використання спиртів, доведемо їх отруйність, з’ясуємо шкідливий вплив метанолу і етанолу на організм людини.

Номер слайду 18

V. Вивчення нового матеріалу Хімічні властивості спиртівІ1. Спирти – нейтральні речовини. Вони не дисоціюють, тому не змінюють забарвлення індикаторів.2. Повне окиснення – горіння(вчитель демонструє реакції горіння, учні самостійно записують рівняння відповідних реакцій на дошці і в зошитах)2 СН3 ОН + 3 О2 → 2 СО2 + 4 Н2 О + QС2 Н5 ОН + 3 О2 → 2 СО2 + 3 Н2 О + Q3. Взаємодія з активними металами ( реакція заміщення)(вчитель демонструє реакції , учні самостійно записують рівняння відповідних реакцій на дошці і в зошитах)2 СН3 ОН + 2 Na → 2 СН3 ОNa + Н2 Натрій метилат2 С2 Н5 ОН + 2 Na → 2 С2 Н5 ОNa + Н2 Натрій етилат  СН2 – ОН СН2 - ОNa │ │ 2 СН – ОН + 6 Na → 2 CH – ONa + 3 H2 │ │ СН2 – ОН CH2 – ONa. Натрій гліцерат4. Взаємодія з галогеноводнями. С2 Н5 ОН + HCl → С2 Н5 Cl + Н2 O СН3 ОН + HBr → СН3 Br + Н2 O5. На відміну від одноатомних спиртів, багатоатомні спирти реагують з основами. Якісна реакція на багатоатомні спирти – взаємодія із свіжо - осадженим купрум (ІІ) гідроксидом: Гліцерин + Cu(OH)2 → прозорий розчин синього кольору

Номер слайду 19

Лабораторний дослід №8. Тема. Досліди з гліцерином: розчинність у воді, взаємодія з купрум(ІІ) гідроксидом. У пробірку налийте 1мл води та додайте 1мл гліцерину. Енергійно струсіть пробірку. Зробіть висновок про розчинність гліцерину у воді. У пробірку налийте 1мл натрій гідроксиду Na. OH та додайте кілька крапель розчину купрум (ІІ) сульфату Cu. SO4. До утвореного у пробірці осаду купрум (ІІ) гідроксиду Cu(OH)2 додайте гліцерин. Що відбувається? Чи розчинився осад? Опишіть спостереження.

Номер слайду 20

Застосування спиртів(заслуховуються повідомлення учнів, складаються схеми)

Номер слайду 21

Фізіологічна дія метанолу і етанолу(заслуховуються повідомлення учнів, розповідь вчителя)Метанол:10 мл метанолу в організмі спричинює сліпоту,25 мл – смерть. Етанол: Речовина наркотичного типу, що пригничує ЦНС. За концентрації спирту в крові 1 – 2 г/л настає сп'яніння,>3 – 4 г/л – загальна інтоксикація,>5 – 8 г/л – смерть. Для дітей летальна доза -3г на 1кг маси тіла ( близько 100г водки),Для підлітків – 4 – 5г на 1кг маси тіла ( близько 0,5л водки), Спирт легко розчиняється і швидко всмоктуєтьсяв кров. 90% спирту затримуєтьсяв печінці, перетворюючися на альдегід (отрута). Цероз печінки –найчастіше це хвороба людей, що часто вживають алкоголь. Наслідки частого вживання алкоголю: Послаблюється увага;Загальмовується реакція;Порушується координація рухів;З’являється розв’язаність;Алкоголізм;Порушення нервової системи, серцево-судинної, травної, статевої систем.

Номер слайду 22

Фізіологічна дія метанолу і етанолу (відеоролик).

Номер слайду 23

V. Закріплення і узагальнення знань 1. Визначте послідовність стадій розвитку алкоголізму: А) психологічна залежність; Б) зловживання алкогольними напоями; В) фізіологічна залежність; Г) порушення всіх функціональних систем організму; Д) помірне вживання алкогольних напоїв. Розв’язок задач. Задача №1 Натрій масою 2,3г помістили в етанол. Який об’єм (н.у.) водню виділиться? Задача №2 Який об’єм повітря потрібен для спалювання 13,8г етанолу? Задача№3☼Насичений одноатомний спирт масою 30г взаємодіє з надлишком металічного натрію, утворюється водень, об’єм якого (н.у.) становить 5,6 л. Визначте формулу спирту.

Номер слайду 24

2. Складання інтелект-карти. Метанол Етанол Гліцерол

Номер слайду 25

Рефлексія: А тепер, діти, підніміть ваші зелені та червоні кружечки і покажіть: На сьогоднішньому уроці було цікаво, не цікаво; важко , не важко?

Номер слайду 26

VІ. Домашнє завдання §26(М. М. Савчин), вправи із робочого зошита(М. М. Савчин)ст.125-127(диференційовано).

Номер слайду 27

Дякую за увагу!

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
Інкл
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
9 лютого 2019
Переглядів
4914
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку